רעידת האדמה של פילבר: המידע המפליל שיספק עד המדינה החדש למשטרה

הסכם עד המדינה שעליו חתם שלמה פילבר צפוי לטרוף את הקלפים במשחק הפוליטי בישראל - והפעם באופן סופי ומהיר ■ לא רק תיק 4000: פילבר היה הזרוע של נתניהו לסתימת פיות התקשורת ויש לו מידע על כל התיקים הפתוחים - ואולי אף מעבר לכך

נתי טוקר
נתי טוקר
שלמה פילבר בהארכת מעצר, השבוע
שלמה פילבר בהארכת מעצר, השבועצילום: מוטי מילרוד
נתי טוקר
נתי טוקר

החתימה הלילה (ד') של שלמה (מומו) פילבר על מעמד עד מדינה היא רעידת אדמה שצפויה, והפעם באופן סופי ומהיר, לטרוף את הקלפים במשחק הפוליטי בישראל. ראש הממשלה בנימין נתניהו, כך נראה, לא יוכל הפעם להימלט. אחד האנשים הכי קרובים אליו, שהוביל עמו בזמן אמת את כל המהלכים שבמרכז החשדות הפליליים של המשטרה, עומד לספר הכל. פילבר היה האיש עם קלסר העור שיודע ללהטט במילים ולעקם את החוק לפי הצורך - בעיקר כדי לסתום את הפה לתקשורת. פילבר היה המאפשר הכי גדול של נתניהו.

עדכונים ראשונים ודיווחים מהירים - חפשו את הערוץ הסודי שלנו בטלגרם

פילבר גויס כעד מדינה בתיק 4000. פילבר הוא תיק 4000. הוא זה שפעל כמנכ"ל משרד התקשורת כדי לאפשר את הדילים המכוערים שבהם חשוד נתניהו יחד עם בעלי בזק שאול אלוביץ', והעניק הקלות לבזק בלי סוף. הוא חיסל בדרך את כל שומרי הסף במשרד התקשורת ומחוצה לו, והפעיל מנגנון עצמאי מטעמו כדי ליישם את מאווייו של הבוס. לפילבר יש המון שעות עם אלוביץ' ואנשיו. הוא יידע לספר הכל.

תיק 4000 והאובססיה החולנית של נתניהו לתקשורת - האזינו ל"השבוע", הפודקאסט השבועי של הארץ:

פילבר לא היה פקיד מקצועי שנבחר לנהל שוק תקשורת מסובך ומורכב. במהלך כהונתו שהה פילבר שעות על גבי שעות, לעתים עד שעות הלילה המאוחרות, בחברת ראש הממשלה. שם הוא קיבל הוראות - והלך לבצע. גם אם שיכנע את עצמו שהוא מצליח לשלוט בקקופוניה סביבו ולהפיק את המיטב, בסופו של דבר, הוא פעל נגד האינטרס הציבורי.

אולי זה לא ייגמר בתיק 4000. פילבר יכול להעיד גם על פרשות שטרם נחקרו אבל ראוי שייכללו באינספור התיקים נגד ראש הממשלה. כך, פילבר היה זה שבמשך תקופה ארוכה ניווט והוביל את ניסיונותיו של נתניהו לחסל את השידור הציבורי בישראל. הוא זה שנשלח למשימה להרוס את התאגיד, לעכב את הקמתו, לחנוק לו תקציבים, לדחוף לו אנשים מטעם – ובסוף להעביר חקיקה אבסורדית לפיצול החדשות.

בשלב מסוים, כשפילבר לא סיפק את הסחורה, הוא אפילו הודר מהבית ברחוב בלפור. הוא נאלץ לבצע הוראות בלי שאף אחד הקשיב לדעתו. כעד מדינה הוא יוכל אולי לספר עד כמה ראש הממשלה הרחיק לכת, ביזבז מאת מיליונים של כספי ציבור וניסה לשלוט בתודעה הציבורית באמצעות רשות השידור.

לפילבר עשוי להיות גם שפע של מידע על תיק 1000 – היחסים בין נתניהו לבין ארנון מילצ'ן, שהחזיק במניות ערוץ עשר. באירועים סביב שוק הטלוויזיה הכל נותר חידתי. יום אחד נתניהו בעד ריסוק ערוץ 2 ופיצולו, ולמחרת הוא מגיש ערר בניסיון לדחות את הפיצול. שבוע לאחר מכן נתניהו נאבק בשיניו לסגור את ערוץ עשר, ולמחרת הוא מדרבן ח"כים להעביר במהירות חקיקה שתאפשר את קיומו.

ההתנהלות ההפכפכה הזו נותרה עד היום חידה בלתי פתורה. מילצ'ן? לן לווטניק? אודי אנג'ל? אבי וייס? מי השפיע על החלטות נתניהו ואילו דילים נסגרו מאחורי הקלעים? עדותו של פילבר קריטית כדי להבין איך השתמש נתניהו בציניות בסמכויותיו השלטוניות כדי לנסות לרסק את התקשורת בישראל.

גם בתיק 2000 ייתכן שפילבר יודע דבר או שניים. לא בטוח שפילבר היה מודע בזמן אמת לשיחות עם מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס – שהתקיימו לפני כניסתו לתפקיד מנכ"ל משרד התקשורת. אבל פילבר היה גם אז בסביבה הקרובה של נתניהו. אולי הוא יודע האם ובאיזה שלב ניסה נתניהו לסגור דיל שיאפשר לו אחיזה גם ב"ידיעות אחרונות".

פילבר גם עשוי לשפוך אור לא רק על מערכת היחסים עם מוזס - אלא גם עם "ישראל היום". מהי מערכת היחסים בין העיתון לנתניהו? האם נתניהו אכן הכתיב כותרות לעמוס רגב בשעת לילה מאוחרת? פילבר היה שם והוא יודע.

פילבר גם יכול להעיד על אירועים שלא היו תחת פנסי התקשורת. למשל, העזרה של הממשלה הנוכחית לעסקנים מתחום הרדיו האזורי והעברת חקיקה שהגדילה את הכנסותיהם. הוא יידע גם לספר על ניסיונות מינוי של גורמים מקורבים לתפקידי מפתח בתחום הרגולציה בתקשורת.

אבל יש גם סיפור אקטואלי יותר. רק השבוע עבר בכנסת תיקון חוק שנועד להציל את ערוץ 20 - הערוץ שנתניהו כל כך אוהב ובוחר להתראיין בו שוב ושוב למלחכי הפנכה שלו. פילבר היה זה שהוביל ועדה מקצועית ולאחר מכן עסק בניסוח חקיקה, שאחת ממטרותיה היה הצלת ערוץ 20.

אין חולק כי היו דרושות רפורמות רבות בשוק השידורים, כולל הורדת חסמים ואפשרות למתן ביטוי נרחב לכל דורש. אבל במקרה של ערוץ 20, ההירתמות של נתניהו ושל שר תקשורת איוב קרא ואחרים כדי לסייע לו נראו מוקצנות ומגמתיות. אם פילבר יעיד על מהות מערכת היחסים בין ערוץ 20 (כולל טאלנטים שלו) לנתניהו - אולי ייפתח כאן תיק 5000.

כתבות מומלצות

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר

קוסטה ריקה

"בונים פה וילות מטורפות בג׳ונגלים וחברות היי-טק שוכרות חופים לשבוע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

דובב ויקי

עם 8 סניפים בלבד, האם מג"ד בצנחנים והייטקיסט לשעבר יובילו רשת מסעדות ישראלית ראשונה לבורסה?

הוד השרון

"אין עוד מקום כזה": הקרקע היוקרתית בלב השרון שהציתה מלחמה