2000 - התיק המושתק |

"עשיתי כתבה על דליה איציק, והרגל שלי רעדה מהלחץ. אמרתי לאשתי - את לא מבינה מה הולך לקרות"

עיתונאי "הארץ" גידי וייץ, שעבד ב"ידיעות אחרונות", מספר על היחסים בין המו"ל נוני מוזס לראש הממשלה לשעבר אריאל שרון - ועל הרמז שקיבל משר הביטחון אביגדור ליברמן

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נוני מוזס
נוני מוזס צילום: ניר קידר
נתי טוקר
נתי טוקר

"הגעתי ל'ידיעות אחרונות בסוף 2002. שאלתי בכנות 'מה קורה פה?', כי הגיעו אלי שמועות וסיפורי הפולקלור לפני כן. אמרו לי: 'תשמע, הכל מותר חוץ מהמשפחה'. אחרי חודש, השר מאיר שטרית הצטרף למשפחה. אחרי חצי שנה השר אביגדור ליברמן הצטרף למשפחה. המשפחה התרחבה", כך מספר ראש דסק התחקירים ב"הארץ", גידי וייץ, שעבד בעבר בעיתון "ידיעות אחרונות", בשיחה עם מייסד TheMarker גיא רולניק על תיק 2000, שבו נחשד מו"ל "ידיעות אחרונות" בניסיון להגיע לעסקת שוחד עם ראש הממשלה בנימין נתניהו.

וייץ מספר כי חווה על בשרו מקרים שבהם נעשה ניסיון להטות את הסיקור העיתונאי בעבור פוליטיקאים. כך למשל, ניסה וייץ להעביר לעיתון כתבה על שטרית, "ואז אני מבין שיש טלפון מנוני (מוזס) לבדוק מה קורה, מה פתאום זה מתפרסם", מספר וייץ. "אחרי כמה חודשים, סיפור על משפחת שרון מתעכב חודשים, לא לפרסום. אז היתה קבוצה של עורכים בכירים ב'ידיעות אחרונות', כמו יובל וניר בכר, שנלחמו על הסיפורים האלה. היה מאזן אימה, כי מוזס לא רצה שהעסק הזה ייצא החוצה, שהוא מצנזר. הוא רוצה שזה יישמר בסוד. לאחר מכן היתה הכחדה של קני הגרילה האלה".

צפו בשיחה בין גיא רולניק לגידי וייץ

וייץ מספר כי ב"ידיעות" היתה רגישות מיוחדת לשרי תקשורת, שפיקחו על עסקיו של מוזס בעת שזה החזיק במניות בקבוצת HOT. "כתבתי על דליה איציק (שרת התקשורת לשעבר) תחקיר ב'7 ימים'. שלושה ימים קודם לכן ישבתי בבית וניענעתי את הרגל. זוגתי אמרה לי: 'מה אתה כל כך לחוץ ועצבני, התעסקת כבר עם ליברמן ושרון, כולה דליה איציק'. אמרתי לה: 'את לא מבינה מה הולך לקרות'. ואשר יגורתי בא לי. בירורים ותחקירים. ואחרי שלושה שבועות כתבת פיצוי לאיציק במוסף".

לפי וייץ, בין מוזס לליברמן יש מערכת יחסים מיוחדת. "החיבור ביניהם הוא דבר ידוע. ליברמן הוא אחד הפייבוריטים של 'ידיעות'", סיפר וייץ. "הלכתי לראיין את ליברמן כשהיה שר התחבורה. נכנסתי ללשכתו, ואז הוא אמר לי שהוא אוהב איך שאני מתלבש, עם ג'ינס וחולצה בחוץ, 'בדיוק כמו נוני'. זה היה מספיק. זה היה רמז מספיק עדין ומספיק ברור".

וייץ התייחס לקשרים ההיסטוריים בין מוזס לבין ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון ובניו. "דובר על מיליוני דולרים שזרמו לחשבון הבנק של הבן של ראש הממשלה. זה בעיני קצת יותר חמור מאיזה שיח שיכורים על חשפניות, נורא ככל שיהיה. מיליוני דולרים מדוד אפל, קבלן, תמנון רב אינטרסים. מיליוני דולרים ממרטין שלאף, איל ההון האוסטרי. מיליון שקל שגלעד שרון קיבל כדמי ייעוץ לשביתה של 'ידיעות אחרונות'. הוא הושכר כקבלן משנה".

בנימין נתניהו (מימין) ושלדון אדלסוןצילום: אילן אסייג

וייץ מספר כי בצמרת המשפטית היו ניסיונות לקבור את תיק 2000 עוד לפני שנולד, וכיום בעלי אינטרס — פוליטיקאים, מו"לים וגם ועיתונאים בכירים — מעוניינים להשתיק את הפרשה. לדבריו, "המו"מ בין נתניהו למוזס הוא על מאות מיליונים. מתנהל משא ומתן רציני על זה. לא משהו אפיזודיאלי. לא איזו שיחת מסדרון".

מטעם נתניהו נמסר: "משעשע שאתם מפנים את שאלותיכם דווקא לראש הממשלה נתניהו, שנלחם כמעט לבדו בחוק ״ישראל היום״ וקבר אותו סופית כשפיזר את הכנסת, ולא לעשרות חברי הכנסת שתמכו בחוק וזכו לסיקור אוהד ב'דיעות אחרונות'. מעניין גם לדעת האם הפנתם את שאלותיכם לשרת המשפטים דאז ציפי לבני, שהביאה חוות דעת משפטית מטעמו של נוני מוזס, בניגוד לעמדת היועץ המשפטי של הכנסת. עולם הפוך".

ממשרד המשפטים נמסר: "כפי שהוסבר בשעתו, נדרשה בחינה משפטית מורכבת וזהירה ביחס להקלטות ולנסיבותיהן, על מנת להכשיר את השימוש בהן כחומר חקירה, וכך אכן נעשה. השאלה בדבר מועד הפתיחה בחקירה גלויה בפרשה 2000 עוררה התלבטות, ובסופו של יום הוחלט בעצה אחת עם ר' אח"מ ופרקליט המדינה, להתקדם בפרשה 1000, מבלי לחשוף את פרשה 2000, מתוך שיקול של קידום מיטבי של האינטרס הציבורי של ניהול החקירות וההגעה לחקר האמת, תוך מתן אפשרות למשטרה לפעול באופן שיטתי ויסודי לאסוף ראיות בפרשה 1000, בדרך של גביית עשרות עדויות וביצוע פעולות חקירה רבות מגוונות, לפני המעבר לחקירה גלויה בפרשה 2000".

מאביגדור ליברמן, מ"ידיעות אחרונות" ומנוני מוזס לא נמסרה תגובה.

צילום: ניר קידר ואוליבייה פיטוסי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?