מנכ"ל חדשות 2: "נתניהו דיבר אתי דקות לפני שידור הקלטת של בנו יאיר"

אבי וייס: "כששמעתי את הקלטת היה לי ברור שצריך לשדר את זה. חששנו מעוקץ" ■ מנכ"ל חדשות 10: "סירבנו לשדר את קלטת יאיר נתניהו. זה צהוב ופוגע"

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יאיר נתניהו, ב-2013
יאיר נתניהו, ב-2013צילום: מרק ישראל סלם
נתי טוקר
נתי טוקר

שניים מהאנשים החזקים בישראל, השולטים בתודעתם של קהלים נרחבים, נפגשו אתמול (א') לשיחה פומבית: מנכ"ל חדשות 2 אבי וייס ומנכ"ל חדשות 10 גולן יוכפז. מדי ערב צופים במהדורות החדשות שתחת אחריותם כמעט 800 אלף איש.

השניים השתתפו בפאנל בהנחיית מגישת "עובדה" אילנה דיין, שהתקיים בכנס דוקו פריים של ערוץ 10. "אני יודע שאני נמצא פה בשטח האויב", הודה וייס במהלך הפאנל. ואולם וייס הגיע לראיון בנקודת זמן בו ידו על העליונה: לא רק שלאחר פיצול ערוץ 2 הרייטינג המצרפי שלו גדל - הוא גם הצליח באחרונה ללכוד את כל תשומת הלב הציבורית סביב שידור קלטת יאיר נתניהו, תמורתו שילמה חדשות 2 עשרות אלפי שקלים.

"כששמעתי את הקלטת היה לי ברור שצריך לשדר את זה, אבל באירוע כזה רציתי לשמוע עוד דעות", שיחזר וייס את השתלשלות האירועים שקדמה לשידור הקלטת. "היה קונצנזוס במערכת שצריך לשדר. כל אחד ראה בקלטת משהו אחר. בשלב כלשהו חששנו מעוקץ. באווירה של התנפלות על התקשורת עברה לנו האפשרות שמישהו טומן לנו פח, או שם חקיין. ביצענו הרבה בדיקות לפני השידור".

אילנה דיין: "היה מישהו שאמר: רדו מזה, נחצו פה קווים אדומים?"

וייס: "אף לא אחד".

למעשה, המקור לקלטת הגיע גם לחדשות 10 לפני יותר משנה והציע להם לרכוש אותה - אך שם סירבו להצעה.

דיין פנתה ליוכפז ושאלה: "מה צריך לקרות כדי שתודה - אני טמבל שלא שידרתי את זה?"

יוכפז: "כבר כשאמרתי 'לא' לקלטת היה לי ברור שאני אצטער על זה. זו לא היתה חוויה נעימה. היה לי ברור שיגידו שלא זיהיתי את הסיפור. הדילמה שלי לא לשדר היתה בגלל החדירה לפרטיות, שאני לא זוכר כמותה בשנים האחרונות. היה לי ברור שזה מאוד רייטינגי ומאוד צהוב, אבל ברור שיש פה חדירה לפרטיות - גם אם לא של יאיר נתניהו, של שני האחרים שהיו עמו. כשרביב (דרוקר, נ"ט) אמר לי שהמקור מבקש כסף - לא שאלתי כמה. הייתי מוכן לשדר את הקלטת רק בקונטקסט אחר - למשל בכתבה רחבה על יאיר נתניהו או על ראש הממשלה".

אבי וייס, מנכ"ל חדשות 2צילום: תומר אפלבאום

וייס: "אני כל כך שלם עם פרסום הקלטת. בעיניי יש בו עניין ציבורי רב".

דיין עצמה הביעה התנגדות לתשלום כסף עבור תוכן עיתונאי. "מעולם לא שילמנו כסף על כלום. אם נשיג סקופים בכסף, 'ישראל היום' ייקח אותנו תמיד", אמרה.

"נתניהו דיבר איתי דקות לפני השידור"

וייס סיפר על הלחצים שהופעלו על חדשות 2 טרם פרסום הקלטת. לדבריו, עורכי הדין של נתניהו פנו לחברת החדשות ונפגשו עם עורכי הדין של החברה, בטענה כי הפרסום אינו חוקי בשל הקלטת סתר. גם נתניהו עצמו התקשר. "בכל התהליך הזה, וזה לא תמיד עובד כך, הם התנהלו מאוד נכון מבחינתם. נתניהו דיבר אתי ממש בישורת האחרונה, דקות לפני שידור. היה לו חשוב שנשדר את התגובה במלואה", אמר וייס.

יוכפז רמז על בעייתיות בשידור הקלטת: "הבעיה לא היתה מה אני חושב על הפרסום אלא על הדרך שבה היא הושגה. היא הושגה על ידי אדם אחר שהקליט. אני לא יודע באיזה קונטקסט ואני לא יודע אם היא ערוכה או לא".

וייס הגיב בכעס: "תודה על הגיבוי, ואני אומר את זה מהלב. להגיד על הקלטת צהוב ורייטינג - זו בעיה. אין פה שום עניין של רייטינג. זה הזוי שהטיעון או המוטיבציה שלנו היא להביא חומר צהוב. אישרתי את הפרסום כשידעתי מה יהיו ההשלכות של פרסום כזה - אפרופו ראש הממשלה שמטיח בנו האשמות ואומר שאנחנו רוצים להפיל אותו כדי למנות מישהו אחר שייתן לנו יותר משלוש שנים. זו הזיה".

דיין שאלה את וייס האם נתניהו אכן הצליח להשפיע על חדשות 2 ולפגוע בה לאחר הפיצול של ערוץ 2.

אילנה דייןצילום: מוטי מילרוד

וייס: "לא. בגלל המבנה של חדשות 2 אין לו את האופציה לחדור פנימה לחברת החדשות".

השלושה דנו גם בשאלה כיצד ומתי יש לפרסם תגובות של ראש הממשלה הכוללות הטחת האשמות חריפה בעיתונאים ובכלי התקשורת. וייס טען כי נתניהו מנסה ליצור קמפיין מתמשך נגד התקשורת - והוא מצליח בכך. "נתניהו במשך חודשים מסיים כל מהדורה של 'אולפן שישי' בתגובה ש'לא מפילים שלטון אלא בקלפי, והתקשורת רוצה להפיל ראש ממשלה מכהן'. הוא בונה על זה שהזיכרון של הציבור קצר מאוד והציבור לא מבין את העובדות. בפועל במשך שבעה חודשים שהחקירה התנהלה בכלל לא ידענו על מה היא", אמר וייס.

דיין שאלה את יוכפז האם פיצול ערוץ 2 והעובדה שמהדורת חדשות 2 משודרת כיום במקביל בערוצים 12 ו-13 פגעה בהם.

"חשבתי בתחילה שהתוצאה תהיה יותר קשה", טען יוכפז. "הפלטפורמה של אפיק 22 וחברת החדשות מאוד חזקה. שמחתי לגלות שיש צופים קבועים לחדשות 10 שאינם מושפעים מהעובדה האם לפני המהדורה יש גיא פינס או אחרי המהדורה יש בוננזה כמו 'הישרדות'".

יוכפז התייחס לתאגיד השידור הציבורי ואמר כי אינו מצליח לרשום הצלחות: "יש לו גם תקציב גבוה וגם היתה ציפייה שיחזיק את עצמו מבחינת רייטינג, וכרגע זה לא קורה". וייס אמר: "מאז שהתאגיד קם לא צופים בו מספיק, אבל מהדורת חדשות הם עושים טוב".

"אם יש סיפור טוב על הבעלים שלנו - אני אדאג שיתפרסם"

נתניהו אמנם משך את מירב תשומת הלב בשיח בנושא חופש העיתונות, אך דיין שאלה את שני עורכי מהדורות החדשות המרכזיות על איום אחר שפחות עוסקים בו - שליטת בעלי ההון בגופי התקשורת. חדשות 10 נשלטה במשך שנים על ידי יוסי מימן וכיום אחד השותפים המרכזיים בה הוא לן בלווטניק. חדשות 2 נשלטת על ידי קשת ורשת שבה מחזיקים שורה של אילי הון: משפחת ורטהיים, יצחק תשובה, עידן עופר, אודי אנג'ל ומיכאל שטראוס.

יוסי ורשבסקי, מנכ"ל ערוץ 10צילום: אוליבייה פיטוסי

"הסכנה האמיתית היא אילי הון, שיש להם אצבע קלה על תביעה של מיליוני פאונדים", אמרה דיין.

יוכפז השיב: "לא עמדנו בדילמה הזאת. אם יש סיפור טוב על בעלים - אני אדאג שיתפרסם. על ארנון מילצ'ן (שמחזיק כ-10% מערוץ עשר, נ"ט), אף שהוא לא בעלים דומיננטי, התפרסמו אינפורמציות - כולל כאלה שלא היו ידועות לחוקרי המשטרה. גם חברת חדשות 2 לא שונה בהרבה בתפישות שלה".

וייס: "ב-11 השנים האחרונות שאני מנהל את חדשות 2, וגם לפני זה, לא קיבלנו טלפונים והכל שודר. לנו זה יותר מורכב כי יש לנו הרבה יותר בעלי בית. על אף שתשובה מחזיק במאגרי הגז הובלנו בקמפיין בסוגיה של ועדת ששינסקי. מה שהוא הפסיד כתוצאה מהקמפיין שלנו הוא לא ירוויח בקשת עוד הרבה זמן. חיים ריבלין פירסם תחקירים על בתי הזיקוק. לזכותם של כל בעלי המניות והמנכ"לים שלנו ייאמר שמעולם לא קיבלתי טלפון עם בקשה 'תרדו מזה'. גם לא קיבלתי טלפונים בדיעבד".

יוכפז: "גם אני לא".

דיין: "אני קיבלתי טלפונים. ולא נעים לי להגיד, אבל גם אתם קיבלתם טלפונים לפני ואחרי, והתמודדתם".

דיין התייחסה לאירוע ב-2005 שבו עוכב שידור תחקיר ב'עובדה' על חברת ישראייר לאחר לחץ שהפעיל בעלי ישראייר, לשעבר נוחי דנקנר, על בעל השליטה ברשת, מוזי ורטהיים המנוח. התחקיר עוכב אז כשבועיים ולאחר מכן שודר. וייס: "אנחנו לא מקבלים היום טלפונים בזכותך. כולם הבינו מהפרשה הזו. זו היא רעידת אדמה בתקשורת".

דיין סיפרה מה אירע מאחורי הקלעים בפרשת ישראייר: "הם הצליחו לעכב את הסיפור בשבועיים. בין לבין מוזי ורטהיים פירסם גם טור ב'ידיעות' שלפיו קשת לא צריכה לשדר את 'עובדה'. אחרי 5-4 שנים, כשדנקנר קנה את 'מעריב', נפגשתי אתו והוא הציע לי לכתוב שם. הוא אמר לי: לא הייתי צריך להרים אז טלפון למוזי. ויותר מכך, ורטהיים עצמו כתב ספר זיכרונות והשאיר לי אותו במתנה אצל העוזרת של אבי ניר. הוא כתב בהקדשה: זו דרכי להגיד שטעיתי".

הדיון בין השלושה כמעט לא עסק בפרשה המרכזית והחשובה, הנוגעת למפגש בין תקשורת, ממשל ואינטרסים כלכליים - תיק 2000, שבו חשוד נתניהו ומו"ל "ידיעות אחרונות" כמי שניהלו מו"מ לעסקת שוחד.

יוכפז התייחס לסוגיה ואמר: "עיקר תיק 2000 הוא על דיאלוג בין ראש ממשלה לבין מו"ל עיתון. אני יכול לספר על עצמי. בתפקידי בחדשות 10 דיברתי עם נתניהו בפגישה בארבע עיניים רק פעם אחת בלבד. מעולם לא דיברתי איתו בטלפון. מעבר לזה אין לי שום דיאלוג איתו".

וייס הודה כי דיבר עם נתניהו פעמים רבות יותר. לדבריו, מעבר לתמלילים שפורסמו על ידי גיא פלג, יש עוד שעות רבות של הקלטת הפגישה בין נתניהו למוזס. "שמענו 70 דקות, ויש שלוש שעות. מדרך הטבע שיחה שמתחילה באהלן אהלן מתקדמת. מה יש בשלוש השעות שלא שמענו? אין לי מושג".

"ערוץ 10 עוד יהיה פה שנים רבות"

על אף מגעי המיזוג בין ערוץ 10 לבין רשת, מנכ"ל ערוץ 10 יוסי ורשבסקי הביע בכנס תקווה כי ערוץ 10 ימשיך לפעול במתכונת הקיימת. ורשבסקי אמר בכנס של הערוץ כי "שוק הטלוויזה נמצא במשבר קשה עם פיצול ערוץ 2. שוק הפרסום אינו יכול להחזיק שלושה ערוצים. אינני יודע מה מצבם של שני הערוצים האחרים אבל ערוץ 10, בתמיכת בעלי המניות שלו, ימשיך להיות גורם דומיננטי בשוק הטלוויזיה המסחרית עוד שנים רבות".

עוד אמר ורשבסקי: "ערוץ 10 אמור לתת תשואה לבעליו. למרות זאת, אחד מאבני החזון שלו היא לעשות את המדינה למקום טוב יותר לחיות בו. אנו שוקדים על הפקת מגוון סדרות המשקפות את ההיסטוריה המדינית, הכלכלית והתרבותית של ישראל. המשימה לא קלה. אין לנו את הפריוויליגה לעשות טלוויזיה בלי נתוני צפייה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה