הפגישות הסודיות של נתניהו עם בעלי בזק אלוביץ' נחשפות

בחלק מתקופת הפגישות עמדו על הפרק שורה של רפורמות בשוק התקשורת שהיו עשויות לפגוע בבזק. בין השאר ביקשה בזק לרכוש את יתרת המניות בחברת yes, שהיתה גם היא בשליטת אלוביץ' ולבטל את ההפרדה המבנית בין הפעילויות השונות בחברה ■ אלוביץ': "כל המפגשים התקיימו על רקע חברתי"

שאול אלוביץ' ובנימין נתניהו
שאול אלוביץ' ובנימין נתניהו צילום: אמיל סלמן ואייל טואג

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים שבעה מפגשים עם שאול אלוביץ', הבעלים של בזק, בין 2013 ל-2015 - כך נחשף במסגרת בקשת חופש מידע שהגיש עו"ד שחר בן מאיר. כל הפגישות בין השניים התקיימו במעון ראש הממשלה. חלק מהפגישות התנהלו במתכונת של ארוחות ערב זוגיות ושלוש מהן - בלוח זמנים צפוף במיוחד - נערכו בזמן שנתניהו כיהן גם כשר התקשורת והיה אחראי על ענייני בזק. אף על פי כן, נתניהו לא דיווח על קשריו עם אלוביץ' כשנטל לידיו את סמכויות משרד התקשורת.

תחילה התנגדה לשכת ראש הממשלה לחשוף את מועדי הפגישות והשיחות בין נתניהו לאלוביץ', אך בעקבות פסק הדין שחייב את ראש הממשלה לחשוף את מועד שיחותיו עם בעלי "ישראל היום" שלדון אדלסון - הפרקליטות החליטה לחייב את נתניהו לחשוף את גם מועדי השיחות שלו עם אלוביץ'.

במהלך מרבית התקופה שנסקרת בבקשה (יולי 2013 עד ינואר 2015), גלעד ארדן הוא שכיהן בתפקיד שר התקשורת. את משרד התקשורת ניהל באותה תקופה אבי ברגר, שנקט במדיניות אגרסיבית כלפי בזק.

במקביל, באותה תקופה העניק אתר וואלה, שבבעלות אלוביץ', סיקור חיובי מאוד לנתניהו ולרעייתו. כפי שנחשף בכמה מקרים ב-TheMarker ולאחר מכן בתחקיר "הארץ" - הנהלת וואלה פעלה כדי להוריד מהאוויר ידיעות שלא החמיאו לנתניהו, ובאותו הזמן פירסם ידיעות רבות שהחמיאו לבני הזוג.

ב-8 ביולי 2013 נפגש נתניהו עם אלוביץ' ב-21:00. באותה תקופה יזם השר ארדן שורה של רפורמות בשוק התקשורת שהיו עשויות לפגוע בבזק. באותו זמן עמדה על הפרק גם בקשה של בזק לרכוש את יתרת המניות ב-yes, שהיתה גם היא בשליטת אלוביץ', ולבטל את ההפרדה המבנית בין הפעילויות השונות בחברות.

חמישה חודשים לאחר מכן - ב-20 בדצמבר 2013 - נפגשו השניים שוב. הפעם ביום שישי ב-11:00. פגישה נוספת בין השניים התקיימה ב-2 בפברואר 2014 בשעות הערב.

חודש לאחר מכן - 24 במארס 2014 - התקיימה הפגישה הרביעית בין השניים בתקופה הנסקרת. הפגישה התקיימה בשעות הערב המאוחרות. יומיים לאחר הפגישה הזאת אישרה רשות ההגבלים העסקיים את עסקת בזק ו-yes בכפוף לתנאים.

ב-4 בנובמבר 2014 התפטר ארדן ממשרד התקשורת. ראש הממשלה בנימין נתניהו נטל לידו את סמכויותיו כשר התקשורת. במשרד התקשורת עבדו באותה תקופה על דיונים שקשורים ישירות לעתיד העסקי של בזק, אך נתניהו לא דיווח לאף גורם על קשריו עם אלוביץ'.

נתניהו לא דיווח על הקשר עם אלוביץ'

במהלך כהונת נתניהו כשר התקשורת הוא נפגש עוד שלוש פעמים עם שאול אלוביץ'. ב-28 בנובמבר, יום שישי, נפגשו השניים ב-14:15. פחות מחודשיים לאחר מכן, ב-16 בינואר 2015, אלוביץ' ונתניהו נפגשו שוב ביום שישי ב-13:30, בזמן שנתניהו באמצע קמפיין הבחירות. ארבעה ימים לאחר מכן התקיימה פגישה נוספת בין השניים בשעות הערב.

נתניהו לא דיווח כלל על קשריו הקרובים עם אלוביץ'. בדו"ח מבקר המדינה נמתחה ביקורת על כך שנתניהו היה פעיל בנושאים שונים בענייני בזק, תוך שהיה בניגוד עניינים. רק לאחר תחקיר "הארץ" על התנהלות אתר וואלה, פנה היועמ"ש אביחי מנדבליט לנתניהו ודרש ממנו להבהיר את מערכת יחסיו עם אלוביץ'.

במסגרת זו אישר נתניהו כי הוא אכן מקיים פגישות עם אלוביץ'. בעקבות הדברים קבע היועמ"ש כי ראש הממשלה לא יוכל לעסוק בעניינו בזק, ונתניהו העביר את סמכויותיו בנושא לשר צחי הנגבי. במשרד מבקר המדינה ביקרו בחריפות את התנהלות משרד התקשורת כלפי בזק באותה תקופה, שבה כיהן שלמה פילבר כמנכ"ל המשרד. הם אף הגדירו את המצב "שבי רגולטורי". במקביל, רשות ניירות ערך המליצה להעמיד לדין את פילבר בגין חשדות הנוגעים להתנהלותו בפרשת בזק.

במהלך הדיונים סביב חשיפת מועדי הפגישות ביניהם, טען נתניהו באמצעות עו"ד דוד שמרון כי אלוביץ' הוא "רעו וחברו האישי מזה כ-20 שנה". נתניהו טען כי אין לחשוף את מועדי השיחות מפני שזו מערכת יחסים פרטית וכי בינו לבין אלוביץ' קיימת "חברות ארוכת שנים, השוררת בין השניים ובנות זוגם... חברות זו עם המשיב אלוביץ' קיימת מזה כשני עשורים וכמו כל חברות בין בני אדם היא מתוחזקת על-ידי פגישות תקופתיות בהשתתפות ראש הממשלה, שאול אלוביץ', נשותיהם ואחרים".

מטעמו של ראש הממשלה נמסר בתגובה: "מדובר בשבע פגישות במשך שלוש שנים. בניגוד לפרסומים, על רקע מדיניות בית המשפט העליון שהתקבלה לאחרונה, ראש הממשלה לא התנגד לפרסם את מועדי הפגישות. הפגישות לא דנו בענייני המיזוג בין בזק ויס. ההחלטות והאישורים בנושא זה התקבלו על-ידי הגורמים המקצועיים לרבות הרשות להגבלים עסקיים.

"ראש הממשלה לא התערב בשום צורה שהיא בהחלטות של הרשות להגבלים עסקיים וגם לא התערב בעבודתם של הועדות המקצועיות, שאת המלצותיהן הוא אישר. כל ניסיון לקשור בינו לבין עסקת בזק-יס הוא מגוחך וחסר שחר".

מטעם שאול אלוביץ' נמסר בתגובה: "אין כל חדש בפרסום מהיום, מאחר ושאול אלוביץ' וראש הממשלה כבר אישרו את דבר קיומם של מפגשים אלה בעבר, שכולם על רקע חברתי. יודגש, כי אלוביץ' הסכים לפרסום מועדי הפגישות ואישר את דבר קיומן כך שעל פני 3 שנים נפגשו 7 פעמים בלבד, בניגוד לרושם שנוצר בזמנו בתקשורת כאילו מדובר במפגשים תדירים.

"יובהר, כי הניסיון לקשור בין אחד המפגשים, שהתרחש כיומיים לפני מועד אישור המיזוג בין בזק ליס על ידי הממונה על ההגבלים, הוא מופרך. ידוע לכל, כי המיזוג המדובר היה הליך מורכב שנמשך על פני כ-5 שנים, זאת בנוסף לשימוע ציבורי שהתקיים כ-5 חודשים טרם אישור המיזוג. מופרך ומנותק מהמציאות לחשוב כי פגישה שנערכה יומיים לפני אישור הממונה היתה גורמת לשינוי כלשהו בהחלטה, הגם שידוע כי אין לראש הממשלה כל השפעה על החלטות הממונה".

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?