הדיל שהיה מחולל רעידת אדמה בטלוויזיה: כך כמעט "קנתה" קשת את יונית לוי

לפני פיצול ערוץ 2 ניסתה קשת לרכוש מרשת את חלקה בחברת החדשות לפי שווי של כ-150 מיליון שקל - אך ברשת סברו שההצעה נמוכה ■ מימוש ההצעה היה צפוי לסלול את הדרך למיזוג בין רשת לערוץ 10 ■ הסיבות שדוחפות למיזוג - והחסמים שעדיין בולמים אותו

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יונית לוי
יונית לוי, מגישת חדשות ערוץ 2צילום: אייל בן יעיש / חדש�
נתי טוקר
נתי טוקר

שוק הטלוויזיה געש בשבועות שקדמו לפיצול ערוץ 2. קשת ורשת ניהלו קרב איתנים על גיוס טאנלטים ותוכניות, כמו גיא פינס, גיא לרר ואודי סגל, כדי לחזק את מעמדן לקראת המעבר לאפיקים 12 ו–13. אבל מאחורי הקלעים, כך מתפרסם כאן לראשונה, הצדדים ניהלו מגעים לקראת דיל משמעותי בטלוויזיה המסחרית בישראל.

ל–TheMarker נודע כי קשת ניסתה להוביל מהלך שהיה עשוי ליצור מיזוג דרמטי בשוק הטלוויזיה, ולאפשר את המשך פעילותם של שני ערוצים בלבד. נציגי בעלי המניות של קשת הגישו לבעלי רשת מסמך עם הצעה, שלפיה קשת תרכוש מרשת את חלקה בחברת החדשות, הנמצאת בבעלות משותפת של שני הצדדים ומשדרת כיום בסינדיקציה בקשת וברשת. השווי של חברת החדשות, כפי שהשתקף במסמך, היה כ–150 מיליון שקל.

הצעה כזאת, אילו היתה מתקבלת בחיוב על ידי עידן עופר ואודי אנג'ל, בעלי השליטה ברשת, היתה יכולה לחולל רעידת אדמה: רשת נטולת חברת חדשות היתה מתמזגת בקלות רבה יותר עם ערוץ 10, ושוק הטלוויזיה, הנוחל הפסדים כבדים בשל התחרות העזה, היה נותר עם שני שחקנים בלבד.

זה לא קרה. ברשת כנראה לא חשבו שהמחיר מספיק, וגם האמינו כי בזכות מותגי הריאליטי העוצמתיים שלהם יצליחו לכבוש את השוק ולדחוק את רגלי קשת וערוץ 10 — ובכך להישאר השחקן היציב בשוק, או לפחות להשיג תנאי מיזוג טובים יותר. בחודש וחצי שחלף מאז הפיצול, שלושת השחקנים מתגוששים בזירה עד זוב דם. ההערכות הן שבקצב הנוכחי, שוק הטלוויזיה יפסיד בשנה הקרובה לפחות 300 מיליון שקל.

ערוץ 10 ספג את המכה הכלכלית הקשה ביותר בעקבות פיצול ערוץ 2, וירד כמעט בשליש בנתח המסחרי שלו — כלומר ההכנסות של הערוץ נחתכו משמעותית שקל. נתוני המכירה של נקודות רייטינג (המטבע הנפוץ בענף הפרסום — דקות הפרסום כפול שיעור הרייטינג באותן דקות — שעל פיו נקבע מחיר הפרסומת) במהלך כל שעות היום מגלים כי רשת — שעלתה משלושה ימי שידור בשבוע לשבעה ימים — הצליחה לצמוח לנתח של כמעט 40% בשוק מאז הפיצול. קשת מחזיקה בשיעור דומה, ואילו ערוץ 10 צנח לנתח של 22% בלבד.

אודי אנג'ל, בעל השליטה ברשת

החלוקה של הנתח המסחרי אינה בהכרח מעידה על החלוקה של תקציבי הפרסום, מפני שרשת נוקטת אסטרטגיה שונה של מכירת זמן פרסום במחירים נמוכים, בעוד קשת וערוץ 10 דורשות מחיר גבוה יותר. בכל זאת, המגמה הזאת מעידה עד כמה ערוץ 10 מאוים בעולם החדש שנוצר מאז נובמבר.

למרות הנתונים האלה ואף שרשת מצליחה להציב לקשת תחרות קשה בשעות הפריים טיים, היא נתפשת כבר כעת כחוליה החלשה. אפיק 12 של קשת מצליח להוביל ברוב שעות השידור, בעיקר בשעות הפרה־פריים ובמהדורת החדשות עצמה. קיים פער של 40% לטובת קשת במהדורת החדשות, המעניק לה הכנסות גבוהות בהרבה מרשת על אותה רצועת שידור ואותו תוכן.

מותגי התוכן בפריים טיים של רשת מנצחים בחלק מערבי השידור, אבל הם גם היקרים ביותר — ועולים לפעמים יותר ממיליון שקל לפרק. ההחלטות שונות שהתקבלו ברשת, למשל הוויתור לקשת על "התוכנית הכלכלית", המשודרת לפני מהדורת החדשות המרכזית, יצרו מתיחות רבה בדרגים הגבוהים בחברה. המשמעות היא שאף שגם קשת מפסידה, אצל רשת ההפסדים קשים הרבה יותר — והחשש מפני העתיד גובר.

זו הסיבה לכך שבשבועות האחרונים גובר השיח על אפשרות המיזוג, אם כי בינתיים אלה רק דיבורים. בראש ערוץ 10 ניצב בשנה האחרונה אדם שהתמחותו היא רכישות ומיזוגים — היועץ הכלכלי שמואל גורטלר. הוא מנהל מגעים ישירים למיזוג, בין השאר מול יו"ר רשת, יוסי רוזן. דיונים על אפשרות מיזוג מתנהלים במסלולים נוספים.

"הכלה כבר כאן, עכשיו צריך רק להביא את החתן", אומר מקור בשוק הטלוויזיה המכיר את הצדדים. הכלה, מבחינתו, היא ערוץ 10. ובכל זאת, הדרך לחתונה עדיין רחוקה. הנה שלוש הסיבות העיקריות לכך.

מעוניין לצאת מההשקעה בערוץ 10. לן בלווטניקצילום: בלומברג

1. האגו קטן יותר, אבל עדיין קיים

שליטה בערוץ טלוויזיה בעשור האחרון לא היתה עניין כלכלי. ערוצי הטלוויזיה הפסידו מאות מיליוני שקלים — ולמרות זאת בעלי המניות המשיכו להזרים כספים.

הם עשו זאת בעיקר כדי לשמר את כוחם. ניסיונות שונים לקדם מיזוג בין קשת לרשת, למשל, נתקלו בחסם משמעותי: אגו ויוקרה. כל בעל מניות רצה להיות זה שיוביל את החברה ויעצב את הדנ"א של החברה המשותפת.

גם בציר שבין ערוץ 10 לרשת — שבו התקיימו מגעים רבים בשנתיים האחרונות — נכנסו שיקולים שונים לתמונה. למשל, מערכת היחסים הבעייתית בין אנג'ל לאביב גלעדי, שהיה בעבר בעל מניות ברשת וכיום מחזיק שליש מגרעין השליטה בערוץ 10 באמצעות RGE.

אבל כיום נראה שהתמונה שונה. השינוי חל לא רק בצד של רשת, שבעלי המניות שלה אינם רוצים להמשיך לדמם, אלא בעיקר בצד של ערוץ 10.

ל–TheMarker נודע כי האיש בעל הכיסים העמוקים ביותר בערוץ, המיליארדר לן בלווטניק, מעוניין לצאת מההשקעה בו. ההשקעה הזאת סיבכה אותו, וגרמה לו לעימות מיותר מבחינתו מול ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

בלווטניק נאלץ לקבל שיחות טלפון לא מעטות מנתניהו, שבהן התלונן ראש הממשלה על אופי הסיקור שלו בערוץ. מעבר לכך, ההשקעה בערוץ 10 הביאה אל בלווטניק השוהה בלונדון את חוקרי משטרת ישראל, שביקשו לגבות את עדותו בעניין האירועים מאחורי הקלעים ברכישת הערוץ ב–2015. בלווטניק כבר נפגש לפני כמה חודשים עם אנג'ל, במטרה להאיץ את המשא ומתן.

גלעדי אמנם נוקט שיטת ניהול שנראית גחמנית ובלתי־צפויה, אך הוא נמצא בעסקי המדיה על בסיס כלכלי בלבד. גם הוא יודע שאין תוחלת כלכלית בהמשך המצב הנוכחי בשוק, ויש לחתור למיזוג כלשהו.

דרורית ורטהייםצילום: רמי זרנגר

בשלב זה לא ברור כיצד תיראה העסקה, אבל ככל הנראה המודל הוא שרשת היא זו שתבלע לתוכה את ערוץ 10, וחלק מבעלי המניות של ערוץ 10 יעזבו אותו. בכל מקרה, מערכת היחסים האישית בין הצדדים והרצון של חלק מהמעורבים להחזיק בשליטה בערוץ הממוזג העתידי, עשויים להיות מכשול עתידי לכל עסקה כזאת.

2. הפלונטר הגדול: החדשות

השליטה המשותפת בחברת החדשות היא אחד הגורמים המשמעותיים שמעכבים כל אפשרות למיזוג. בכל מסלול של מיזוג בין רשת לערוץ 10, חברת החדשות של ערוץ 10 תהיה כנראה החברה המשותפת שתוחזק על ידי הצדדים.

עבור רשת זהו איום. ככל הנראה בתרחיש של מיזוג היא תמכור את אחזקותיה במותג החזק "החדשות" עם יונית לוי ודני קושמרו, ותעבור לחברת החדשות של ערוץ 10, שלה יש רייטינג מצרפי קטן בחצי. מעבר לכך, רשת רוצה למקסם את התשלום שתקבל עבור חלקה בחברת החדשות, ולכן עליה לשדר בשלב זה עוצמה ויציבות, שיעידו כי אין בכוונתה להתמזג בעתיד הקרוב.

רשת אמנם סירבה להצעה לפי שווי של 150 מיליון שקל, אבל ההערכות הן שעקב ההפסדים הקשים, בחברה היו רוצים לחזור למשא ומתן עם קשת סביב סכום דומה. רק לאחר שרשת תגיע להסכם עם קשת בנושא החדשות, יתאפשר לסגור את תנאי העסקה עם ערוץ 10.

3. הרגולטור יכריע: מיזוג או קריסה

נציגים של ערוץ 10 ורשת פנו בחודשים האחרונים לרשות ההגבלים כדי לבצע בדיקה מקדמית בשאלה אם הרשות תאשר מיזוג או רכישה בין הצדדים. המסרים שהגיעו מהרשות היו שליליים. שוק השידורים ריכוזי, והסיכוי שהרשות תאשר מהלך של מיזוג — דווקא אחרי הפיצול שנועד להגביר את התחרות — נראה קלוש.

עם זאת, יש תרחיש אחד שבו הרשות תאשר עסקה כזאת: אם בכל מקרה אחד הגופים עומד בפני קריסה וייסגר. במקרה כזה הרשות צפויה לאשר מיזוג, כנראה בתנאים מגבילים.

אם וכאשר רשת תגיע להבנות עם בעלי ערוץ 10, השלבים לקראת אישור עסקה כזאת יכללו גם מסע ציבורי־תקשורתי נרחב, שיבהיר לכולם עד כמה שוק הטלוויזיה שרוי בכאוס, ומדוע יש חשש קיומי לקריסה של אחד הגופים. רק לאחר שיובהר מצב השוק וסכומי ההפסדים בו, רשות ההגבלים תוכל לשקול בחיוב מיזוג שיציל את אחד הגופים מקריסה.

מיזוג כזה בשוק הטלוויזיה הוא כנראה בלתי־נמנע. הוא יחזיר את שוק הטלוויזיה לעידן של שני שחקנים, כפי שהיה לפני הפיצול. אבל במקביל, בכוונת הממשלה להעביר חקיקה שתאפשר הקמה של ערוצים מסחריים קטנים, שישדרו כל העולה על רוחם ללא הגבלה או מחויבות, עד לנתח של 10% משוק הפרסום בטלוויזיה. ערוצים כאלה יכולים להיות מחוללי התחרות, אם ישכילו לספק תכנים מפולחים לקהלים שונים, וכך ליצור שיח מגוון ורחב הרבה יותר, אך עם תוחלת כלכלית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"