בגלל הרייטינג הנמוך - רשת דורשת להפחית את חלקה במימון חברת החדשות

במסגרת דיוני תקציב חברת החדשות ל-2018 הציגה רשת דרישה למימון דיפרנציאלי על-פי נתוני צפייה, במקום חלוקה שווה עם קשת כפי שהיה עד כה

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יונית לוי בחדשות 2
יונית לוי בחדשות 2צילום: צילום מסך ערוץ 2
נתי טוקר
נתי טוקר

המתיחות בין קשת לרשת סביב הפעילות המשותפת של חברת החדשות גוברת והולכת: רשת, שמשדרת באפיק 13 וסובלת מנחיתות ברייטינג בתחום החדשות, דורשת כי המימון המשותף שלה ושל קשת לחברת החדשות ייקבע מעתה ואילך באופן יחסי לרייטינג של כל ערוץ - ולא שווה בשווה, כפי שהיה עד כה. בקשת דוחים את ההצעה על הסף ומבהירים כי היא מנוגדת לחוק.

קשת ורשת מחזיקות בחלקים שווים של חברת החדשות. בעבר שידרה החברה בערוץ 2, כשימי השידורים נחלקו בין קשת לבין רשת. החל בנובמבר האחרון החלה חברת החדשות לשדר את רוב תכניה, ובראשן המהדורה המרכזית, בקשת (אפיק 12) וברשת במקביל.

המימון לחברת החדשות, שב-2017 הגיע תקציבה ב-100 מיליון שקל, מתחלק שווה בשווה בין קשת לבין רשת. בימים הקרובים אמור דירקטוריון חברת החדשות לאשר את תקציב חברת החדשות ל-2018. הפעם, במסגרת הדיונים, הציגה רשת את דרישתה החדשה. ברשת סבורים כי חלוקה דיפרנציאלית של התקציב, לפי רייטינג, הוגנת יותר - וכך כל צד מממן את חברת החדשות בהתאם לתשואה שהוא מפיק ממנה.

הדרישה של רשת מגיעה על רקע נתוני הרייטינג של שני הערוצים מאז הפיצול. לפי הנתונים, הרייטינג של המהדורה המרכזית בקשת גבוהים בכמעט 40% מהרייטינג של המהדורה ברשת. הנתון הזה מעיד שאפיק 12 הפך למשמעותי יותר מאפיק 13 כתחליף לערוץ 2.

הפער בנתוני הרייטינג משפיע כמובן על ההכנסות. ככל שנתוני הצפייה גבוהים יותר, כך זוכה קשת להכנסה גבוהה יותר על הפרסומות המשודרות - וזו כנראה הסיבה שהובילה את מנכ"ל רשת, אבי צבי, להציג דרישה למנגנון חדש לחלוקת התקציב של חברת החדשות. ברשת סבורים כי מכיוון ששידורי הפריים-טיים שלהם זוכים לשיעורי צפייה גבוהים משמעותית מנתוני הצפייה בחדשות, אי אפשר לטעון שהפלטפורמה כולה חלשה יותר.

מנכ"ל רשת, אבי צביצילום: אודי פורטל

חוק הרשות השנייה קובע מפורשות כי קשת ורשת יממנו את תקציב חברת החדשות באופן שווה. בקשת סבורים כי מנגנון החלוקה הזה הוא היחיד האפשרי וכל מנגנון אחר מנוגד לחוק. הצדדים אמורים לדון בנושא בישיבת התקציב, שצפויה להתקיים בשבוע הקרוב.

עוד לפני הדרישה הזו של רשת נוצרה מתיחות רבה בין קשת לרשת סביב חברת החדשות. ברשת טוענים כי העסקה שסוכמה בין הצדדים, שבמסגרתה משודרות חלק מהתוכניות של חברת החדשות רק בקשת או רק ברשת, פגעה בהם. בהתאם לחלוקה, התוכנית הכלכלית (לשעבר תוכנית חיסכון) עם קרן מרציאנו משודרת בקשת ואילו מהדורת לילה טוב ישראל (לשעבר חדשות הלילה) עם דוריה למפל משודרת ברשת. ברשת הבינו שהתוכנית הכלכלית מעניקה לקשת מקפצה משמעותית יותר לרייטינג למהדורה, לעומת התוכנית שמשודרת במקביל ברשת - לפני החדשות, עם לוסי אהריש ואודי סגל.

כפי שפורסם ב-TheMarker, לפני כשבועיים החליט צבי לעזוב את דירקטוריון חברת החדשות - אחרי כעשור ששימש בתפקיד. זאת הפעם הראשונה שבה מנכ"ל רשת או קשת לא יהיה חבר בדירקטוריון חברת החדשות. במקומו מונתה כדירקטורית היועצת המשפטית של רשת, אילאיל לבנת.

הדרישה של צבי כי מנגנון המימון של חברת החדשות ישתנה עשויה להחריף את המתיחות בין הצדדים. ייתכן כי דרישה זו נועדה בעיקר להפעיל לחץ במו"מ סביב המימון של התוכנית הכלכלית מול לילה טוב ישראל. ברשת דורשים כי תיערך בדיקה מחודשת של העלויות השונות של התוכניות, במטרה לבחון האם העלות דומה בשתי התוכניות ואופן החלוקה הגון.

מקשת לא נמסרה תגובה. מרשת נמסר: "רשת 13 סבורה כי לאור ההשלכות הנובעות מחלוקת תוכניות חברת החדשות בינה לבין קשת, ולאור ההשלכות התחרותיות הנובעות מהמעבר לשבעה ימי שידור, נדרשת בחינה מחודשת של אופן חלוקת התקציב בין בעלי מניות חברת החדשות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות