הרפורמה בשידורים תידחה; "נמחק את הרגולציה המיותרת"

משרדי האוצר והתקשורת דחו את טיוטת החוק, שנוסחה בתקופתו של מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר, המושעה כעת מתפקידו ■ מקור שנחשף לפרטי הצעת החוק: "אין בה שום דבר משמעותי, צריך לבצע מהלך קיצוני יותר" ■ שר התקשורת, איוב קרא, יוביל את החקיקה

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מימון שמילה, מ"מ מנכ"ל
משרד התקשורת
מימון שמילה, מ"מ מנכ"ל משרד התקשורתצילום: עופר וקנין
נתי טוקר
נתי טוקר

בכירים במשרדי התקשורת והאוצר דחו את טיוטת החוק לקידום רפורמות בשוק השידורים. ממלא מקום מנכ"ל משרד התקשורת, מימון שמילה, קבע בהתאם לעמדת אגף התקציבים באוצר כי הנוסח של הצעת החוק, שגובש בימיו של מנכ"ל משרד התקשורת (בנבצרות) שלמה פילבר, מרוכך מדי - ודרש לבצע בו שינויים מהותיים.

לדברי מקור שנחשף להצעת החוק, "זו היתה הצעה 'דרדלה'. לא היה בה שום דבר משמעותי". לדברי מקור ממשלתי: "אנחנו הולכים להצעת חוק אחרת, כזו שתמחק לגמרי את כל הרגולציה המיותרת בטלוויזיה, למעט מה שבאמת נדרש. צריך לבצע מהלך הרבה יותר קיצוני בשוק הטלוויזיה". שר התקשורת, איוב קרא, הוא זה שצפוי להוביל את מהלך החקיקה.

הנוסח הנוכחי של הצעת החוק גובש על בסיס מסקנות ועדת פילבר להסדרת הרגולציה בשוק השידורים, שהוגשו ביוני 2016. ההמלצות כללו בעיקר הקמת מנגנון לפיקוח על פלטפורמות השידור הרב־ערוציות על גבי האינטרנט, והסרת חסמים להקמת ערוצי טלוויזיה ללא כל מחויבות להשקעה בתכנים או סוגות מסוימות.

לפי המלצות ועדת פילבר, תינתן הגנת ינוקא לכל שחקן חדש בשוק השידורים שיחזיק בנתח שוק נמוך מ-10%. כיום, כל בעל רישיון כללי לשידור אמור להשקיע 70 מיליון שקל בשנה בשידורי חדשות, כ-60 מיליון שקל בסוגה עילית וכ-15 מיליון שקל דמי זיכיון והפצה. מסלול אחר הוא רישיון ייעודי, כמו למשל בערוץ המוזיקה (24) וערוץ המורשת (20), הרשאים לשדר תכנים ייעודיים. אם יבוטלו המחויבויות, ערוץ 20 יוכל לקבל רישיון לשידור מבלי שיידרש ממנו לשדר תוכן בנושאי דת או מורשת.

המלצות הוועדה והצעת החוק שנוסחה בעקבותיהן עולות בקנה אחד עם מטרותיו הפוליטיות והתקשורתיות של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להחלשת כוחם של כלי התקשורת המרכזיים בישראל, לרבות ערוץ 2 ו-10, שאותם תוקף נתניהו לעתים קרובות בדף הפייסבוק שלו ובאמצעים אחרים.

לפי הצעת החוק שנדחתה כעת, בשוק הטלוויזיה הרב־ערוצית ייקבעו כללי רגולציה למפעילי טלוויזיה על גבי האינטרנט (סלקום, פרטנר ורמי לוי), בדומה לרגולציה שחלה כיום על HOT ו-yes. משמעות הדבר היא שהמפעילים על גבי האינטרנט יחויבו גם הם להשקיע בהפקות מקור, בהתאם לנתח השוק שלהם. ההמלצה כוללת גם מתן אישור לשידור של תוכן שיווקי - בתנאי שילווה בגילוי נאות.

האם הרשות השנייה תיהפך מיותרת?

שלמה פילברצילום: אמיל סלמן

הצעת החוק החדשה היתה אמורה לעלות לדיון כבר בפתיחת מושב החורף של הכנסת. קידום ההצעה אמור היה לסייע גם לערוץ 20, שבחודש שעבר המליצה יו"ר מועצת הכבלים והלוויין, יפעת בן חי־שגב, לחלט את הערבויות שלו, בהיקף של 4 מיליון שקל, לאור ההפרות הרבות מצדו - ובראשן התמקדות בתוכני אקטואליה וחדשות במקום בתוכניות מורשת. כעת נראה כי ההצעה תידחה בחודשיים, בשל הכוונה לבצע בה שינויים מהותיים.

שמילה, ממלא מקומו של פילבר, סבור כי הרגולציה בטלוויזיה מיותרת ונהפכה למעמסה על כתפי הערוצים המסחריים - עמדה מקצועית שבה מחזיקים גם בכירי האוצר. רגולציה זאת מכתיבה כיצד ייראה לוח השידורים של כל ערוץ, כמה תוכן בידורי יוכל לשדר ומה יהיה היקף ההשקעה המדויק בכל פרק בסדרת דרמה. הרשות השנייה מכתיבה אפילו את אורך מהדורת החדשות המותר לכל ערוץ.

כעת מתכננים במשרדי האוצר והתקשורת לנסח מחדש את הצעת החוק ולהסיר את כל כללי הרגולציה המתערבים בשוק השידורים. מהלך כזה ייתר חלק גדול מפעילותה של הרשות השנייה (המפקחת על הערוצים המסחריים) ושל מועצת הכבלים והלוויין (המפקחת על הטלוויזיה הרב־ערוצית ועל הערוצים הייעודיים).

עם זאת, נראה כי גם התיקונים בחוק לא יכללו בינתיים שינויים מבניים מהותיים, וכי אין כוונה להוביל למיזוג בין גופי הרגולציה. ב–2002 כבר הוגשה המלצה לאיחוד בין הרשות השנייה לבין מועצת הכבלים והלוויין, וחקיקה דומה כבר נדונה בוועדת הכלכלה - אך כל יוזמה מסוג זה מוקפאת בשלב הנוכחי.

המחלוקת העיקרית שמעכבת מיזוג בין גופי הרגולציה נוגעת למנגנון המינויים לתפקיד יו"ר המועצה וחבריה. בממשלה דרשו להעניק לשר התקשורת שליטה ישירה במינוי ראשי המועצה - בעוד שהדרג המקצועי סבור כי יש לשכפל את מנגנון המינויים של תאגיד השידור הציבורי, שבו נבחרים חברי המועצה על ידי ועדת איתור בראשות שופט בדימוס, כדי למנוע השפעה פוליטית פסולה.

מחלוקת נוספת נוגעת לעתידם של העובדים במקרה של מיזוג, סוגייה שעלולה להוביל לחיכוך עם הסתדרות העובדים הכללית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה