למי באמת דואג השר קרא

קרא נוהג לומר בראיונות: "אני אעשה מה שטוב לצרכן, ואדאג להורדת מחירים". יש הרואים בהצהרות אלה פופוליזם, אך עדיין מקווים שקרא יוביל שינוי ■ ואולם התנהלותו בסוגיית צ'רלטון והתאגיד מעלה את השאלה למי הוא מחויב — לצרכן או לבעלי האינטרס

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שר התקשורת, איוב קרא. "מוכנים לרמוס נכה צה"ל ברגל גסה"
שר התקשורת, איוב קרא. "מוכנים לרמוס נכה צה"ל ברגל גסה"צילום: אמיל סלמן
נתי טוקר
נתי טוקר

אלה היו רגעים לא־נעימים: הפגישה שהתקיימה לפני כחודש וחצי בין ראשי תאגיד השידור הציבורי כאן לבין שר התקשורת איוב קרא, הגיעה לסיומה. במהלכה סייר השר בבניין התאגיד במודיעין, טייל באולפנים והתרשם מפעילות הערוץ בערבית — ואז התיישב בכניסה והמתין כחצי שעה.

המלווים מטעם התאגיד זעו סביבו באי־נוחות וניסו להבין מדוע השר, שסיים את פגישתו עמם, ממשיך לשבת בכניסה — ולמי הוא ממתין. בירור קצר העלה כי קרא המתין לבואו של מנכ"ל חברת ערוצי הספורט צ'רלטון, אדר זהבי, וביקש להשתתף בפגישה שקיים זהבי עם ראשי התאגיד.

בפגישה זו עמדה על הפרק עסקה שהוצעה על ידי קרא: החלפה "בחינם" של זכויות לשידור משחקים, בין צ'רלטון לתאגיד. לצ'רלטון, המפעילה של ערוצי הספורט 1–4, יש זכויות לשידור של משחקי מכבי תל אביב והפועל באר שבע בליגה האירופית בכדורגל. משחקים אלה הם "משחקים מוכרזים", המחויבים לפי הרגולציה להיות משודרים בערוצים הפתוחים לכל. כלומר, צ'רלטון מחויבת למכור את משחקיה לשידור בגוף פתוח — או לפתוח את ערוציה בחינם בעת שמתקיים משחק.

בצ'רלטון הציעו לתאגיד עסקת חליפין: לשדר 12 משחקים "בחינם" — בתמורה ל–12 משחקים ממונדיאל 2018, שיתקיים ברוסיה. התאגיד שילם 6 מיליון יורו תמורת זכויות השידור של משחקי המונדיאל, שישודרו בשעות הפריים טיים בישראל.

קרא היה פעיל מאוד בפגישה ואף נקב בסכומים שונים כדי לנסות להעריך את שווי המשחקים שצ'רלטון מעבירה לתאגיד. "קחו את זה, זה יביא לכם 30% רייטינג", האיץ קרא בראשי התאגיד. "העם אוהב כדורגל", הוסיף.

אלא שבתאגיד סירבו כמעט מיד למהלך כזה. לדבריהם, אין מדובר בעסקה "חינמית", מכיוון שהתאגיד השקיע כסף ציבורי ברכישת זכויות שידור המונדיאל — וכללי המינהל התקין מחייבים לבצע הליך תחרותי או מכרז שיאפשרו לכל גורם בשוק לרכוש את הזכויות לשידור המשחקים, ולא להעביר אותם בבלעדיות לצ'רלטון. כמו כן, בתאגיד מעריכים כי ערוצים ומפעילים שונים, כמו רשת או פרטנר, ישקלו את רכישת המשחקים.

בתאגיד יש המשוכנעים כי הסירוב לעסקה הוא הסיבה לתוקפנותו של קרא כלפיהם. "מה שווה התאגיד אם אין בו כדורגל ישראלי", שאל קרא במסיבת עיתונאים בשבוע שעבר — ובראיון בחדשות 2 בסוף השבוע כבר הציע לערוך סקר דעת קהל שיקבע אם יש להמשיך בשידורי התאגיד. יש אף כאלה שסבורים כי גורמי האכיפה צריכים לבדוק את מעורבותו של קרא בעניין.

קרא נוהג לומר בראיונות: "אני אעשה מה שטוב לצרכן, ואדאג להורדת מחירים". יש הרואים בהצהרות אלה פופוליזם, אך עדיין מקווים שקרא יוביל שינוי מבורך, בדומה לרפורמות שהובילו קודמיו. ואולם התנהלותו בסוגיית צ'רלטון והתאגיד מעלה את השאלה למי הוא מחויב — לצרכן או לבעלי האינטרס.

מלשכת השר קרא לא נמסרה תגובה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט