"תביעות ייצוגיות נגד תנובה יהיו עכשיו הרבה יותר קלות - צריך להתווכח רק על הנזק"

דיוויד גילה, לשעבר הממונה על ההגבלים העסקים, על הסדר תנובה: "זה לא סוף פסוק. הצרכנים יוכלו להגיש תביעות ייצוגיות בלי לריב עם תנובה על ההפרות"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דויד גילה
הממונה על ההגבלים לשעבר, דויד גילהצילום: עופר וקנין
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

הממונה על ההגבלים לשעבר, דיוויד גילה, התראיין היום בנוגע לסיום החקירה כנגד תנובה בקול ענות חלuשה עם קנס וללא כתבי אישום, ויצא במסר המעודד את הצרכנים להגיש תביעות ייצוגיות נגד החברה. גילה, שהחקירה כנגד תנובה החלה בתקופת כהונתו והיתה אחת מחקירות הדגל של המשרד, התראיין בנושא אצל רינו צרור בגלי צה"ל.

לדבריו, העבירות שבהן הודתה תנובה הינן חמורות, ולא מדובר בסיפור גמור כיוון שבפני הצרכנים עומדת האפשרות להגיש תביעה ייצוגית כנגד החברה. בתשובה לשאלה האם הסנקציות שננקטו נגד תנובה - קנס של 25 מיליון שקל ללא כתבי אישום - היו מעטות וחלשות מדי, ענה גילה: "אני לא רוצה לשפוט ולהביע דעה לגבי הפשרה והפיצוי. אני רק רוצה להדגיש שזאת חקירה שעשינו בתקופה שלי, וכבר אז ראינו שמדובר בהפרות משמעותיות של החוק ולכן טוב שמפעילים צעדי אכיפה.

"עבירות מהסוג הזה – של הכתבת מחיר על ידי תנובה לרשתות השיווק בנוגע למחיר שהן יגבו מהצרכן וגם של הכתבת מבצעים אחידים, כאשר תנובה מסכימה עם הרשתות שהמבצעים שלה יהיו דומים לאלה של שטראוס וטרה – אלו עבירות משמעותיות שהיוו את הבסיס לחוק המזון.

"כנראה שברשות החליטו שזה לא מתאים להליך פלילי, ולגבי גובה הסכום אני לא רוצה להיות פרשן ולא שופט האם הוא ראוי או לא". עוד אמר גילה כי "מכיוון שתנובה מודה שהיא עשתה הסדרים כובלים, תביעות ייצוגיות נגד תנובה יהיו עכשיו הרבה יותר קלות והתובע הייצוגי לא יצטרך לריב עם תנובה לגבי ההפרות, הוא רק יצטרך להתווכח על הנזק שנגרם. זאת עבודה לא קלה, אבל בתי המשפט האזרחיים הוכיחו שהם יכולים לדון בעבירות הגבליות בצורה טובה – אז זה לא סוף פסוק".

לדברי גילה, "25 מיליוני השקלים האלה (הקנס שהוטל על תנובה. עד"מ) לא מתיימרים לשקף את הנזק שנגרם לצרכנים, ויכול להיות שלתביעות ייצוגיות שיוגשו יהיה יותר בשר והן ייגמרו בנזק יותר משמעותי לתנובה". על העובדה שמנכ"ל שופרסל לשעבר, אפי רונזהויז, נשלח לכלא ב-2015 על ניסיון לביצוע הסדר כובל בכך שהוריד מהמדפים מוצרים של ספקים שהציעו מבצעים עמוקים ברשת המתחרה מגה, בעוד נגד תנובה לא הוגש כתב אישום על אף שביצעה הסדר כובל, אמר גילה: "אני מסכים שפרשת שופרסל דומה לחלק מהפרשות האלה מהבחינה ששופרסל ניסתה להשיג מצב שאין תחרות מחירים בין הרשתות, וגם כאן זה קרה. אבל כנראה שהרשות הגיעה למסקנה שהראיות לא היו מספיקות כדי לנהל הליך פלילי".

תנובה הואשמה בהסדר כובל ב-2011 ולאחר שש שנות חקירה ודין ודברים עם החברה הוסכם כי תשלם 25 מיליון שקל קנס שיוחזר לצרכנים. שני בכירים בחברה, מנכ"ל תנובה ב-2011, אריק שור, וארז וולף, סמנכ"ל המכירות של תשלובת החלב של תנובה דאז וכיום מנכ"ל מחלבות גד, ישלמו כל אחד קנס של 75 אלף שקל.

מי שלא הוטל עליו קנס אישי הוא מנכ"ל תנובה הנוכחי , אייל מליס, שכיהן בזמנו כמנכ"ל תשלובת החלב של תנובה ואף נחקר בפרשה. לדברי מקורבים להסדר בין הרשות לתנובה, בעוד שאריק שור, מנכ"ל תנובה דאז, נקנס בשל האחריות המיניסטריאלית, ארז וולף – אז ראש חטיבת המכירות בתשלובת החלב וכיום מנכ"ל מחלבות גד – נקנס עקב היותו האחראי בחברה על אכיפת הצו המוסכם שהופר ואנשיו היו אלה שהפרו את הצו וביצעו את העבירות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית