פרשנות |

ההסדר הבעייתי עם תנובה: האם רשות ההגבלים איבדה את רוח הלחימה?

לעומת כניסתו לכלא של מנכ"ל שופרסל לשעבר אפי רונזהויז - בפרשה שהדהימה את המגזר העסקי, פרשת תנובה החמורה יותר מסתיימת בקול ענות חלושה הבוקע ממסדרונות רשות ההגבלים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיכל הלפרין הממונה על ההגבלים
מיכל הלפרין הממונה על ההגבליםצילום: אייל טואג

באוגוסט 2015 גזר בית המשפט העליון בירושלים מאסר בפועל על מנכ''ל שופרסל לשעבר, אפי רוזנהויז, בגין ניסיון לבצע הסדר כובל. ניסיון, לא הסדר שבוצע בפועל. אז איך ייתכן שתנובה, שמודה בביצוע הסדר כובל - ושלרשות ההגבלים עדויות בתכתובת מיילים של סמנכ''ל בחברה שמספר איך ביצע הסדר כובל – לא מתקרבת בכלל לבית המשפט ומסיימת בהסדר פשרה?

>> תנובה פגעה בתחרות ויצאה בזול: קנס של 25 מיליון שקל בלבד - שיוחזרו לצרכנים

האם לעובדה שתנובה היתה לקוחה מרכזית של הממונה על ההגבלים, מיכל הלפרין כשעבדה בשוק הפרטי, חלק בכך? אמנם הלפרין לא עסקה בתיק תנובה בגלל הסדר ניגוד עניינים, אלא היועץ המשפטי של רשות ההגבלים, אורי שוורץ, אך האם רוח המפקד השפיעה עליו?

ההנחה שקיבלה תנובה מכתב אישום להסדר פשרה נראית כעולה בקנה אחד עם הקו של הלפרין מאז כניסתה לתפקיד, שעסק בהקלות בפועל למונופולים, חרף הצהרותיה על כוונתה להעמיק את האכיפה מולם. כזכור, הלפרין ניסתה להפסיק להכריז על מונופולים ולבטל את הקביעה שאסור להם לגבות מחיר מופרז.

מנכ"ל תנובה לשעבר, אריק שור

זה אינו המקרה הראשון של פשרה מול תנובה. ב-2013 אישר בית הדין להגבלים הסדר פשרה בין רשות ההגבלים לתנובה - במסגרתו נקבע כי תנובה תשלם למדינה שלושה מליון שקל בגין אי העברת מסמכים לרשות ההגבלים. את תנובה יצגה אז הלפרין.

נזכיר כי העבירות של בכירי תנובה לשעבר וחלק מהעבירות של בכירי שופרסל לשעבר נעשו באותו זמן ומשמעותן היתה ניצול כוח מונופוליסטי לפגיעה בתחרות.

השנה היתה 2008. במקרה של רוזנהויז, בשופרסל העוצמתית החליטו להוריד מהמדפים מספר מותגים של ספקים שמכרו מוצרים במחירי רצפה ברשת המתחרה מגה. גם בתנובה, אז מונופול חזק וכוחני הרבה יותר מהיום, רצו לפגוע בתחרות והשתמשו ביחסים שהיו להם עם הרשתות הגדולות כדי לעשות זאת.

התקופה היתה טרום המחאה החברתית וטרום המותג הפרטי שפגע ביחסים בין הרשתות הגדולות לספקים הגדולים. אז, במשק החלב מצאו דרכים יצירתיות לשמור על מחירי מזון גבוהים ורווחיות שיא.

אפי רוזנהויזצילום: אמיל סלמן

המחאה החברתית שינתה את כיוון הענישה בבית המשפט העליון. ב-2015, לראשונה בתולדות רשות ההגבלים העסקיים נגזרו ענשי מאסר בפועל על נאשמים בהפרת תנאי מיזוג ובניסיונות לביצוע הסדר כובל, אף שהניסיונות לא צלחו. שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, משה יועד הכהן גזר על רוזנהויז ארבעה וחצי חודשי מאסר, מתוכם חודשיים לריצוי בפועל וחודשיים וחצי נוספים בעבודות שירות. על סמנכ"ל השיווק של הרשת, אלי גידור, גזר חודשיים וחצי מאסר מהם חודש מאסר בפועל.

לעומת אותה דרמה שהדהימה את המגזר העסקי, עתה מסתיימת פרשת תנובה החמורה יותר בקול ענות חלושה הבוקע ממסדרונות רשות ההגבלים. הכל נגמר בכסף. תנובה תשלם 25 מיליון שקל ללקוחות מגה ושופרסל, מנכ''ל החברה באותה תקופה, אריק שור, כמי שיש לו אחריות כוללת להתנהלות החברה ומנהל חטיבת המכירות ארז וולף, שכנראה ביצע בפועל את העבירה, לפי חשדות הרשות, ישלמו כל אחד 75 אלף שקל. מי שירצה לגרור אותם לבית המשפט יצטרך להגיש בקשה לתביעה יצוגית על בסיס הודאת החברה בביצוע קרטל.

נראה, שרשות ההגבלים העדיפה שהשוק הפרטי יתקוטט בבתי המשפט. אולי הרוח יצאה ממפרשיה לאחר שבמארס 2017 לקח בית המשפט העליון צעד לאחור בענישת הגבלים. שופט בית המשפט העליון יורם דנציגר קיצר עונשי מאסר משנה לשלושה חודשים לשניים ממורשעי קרטל הלחם, מנכ''ל מאפיית ברמן יהודה שניידמן ומנכ''ל מאפיית דוידוביץ' שייקה דוידוביץ'. ההקלה הפתיעה את הרשות, אך לא אמורה היתה לגרום לה להגיע לפשרות במקום למצות את הדין עם העבריינים.

הפשרה עם תנובה, לאחר שבידי הרשות תיעוד להסדר כובל ולאחר שהחברה הודתה בהסדר כובל - בעייתית ואינה מבשרת על כל החמרה באכיפת הרשות נגד מונופולים, כפי שטוענת הלפרין, אלא להיפך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים