שר התקשורת: "להקים קרן השקעות במקום התאגיד"; אפיקים 22 ו-10 יוחשכו בהוט ויס

במסיבת עיתונאים שכינס היום השר איוב קרא הוא הכריז כי הפיצול בערוץ 2 ייצא לדרך "וכבר אין דרך חזרה"

נתי טוקר
נתי טוקר
מימון שמילה ואיוב קרא
מימון שמילה ואיוב קראצילום: יוסי זליגר
נתי טוקר
נתי טוקר

שר התקשורת איוב קרא החליט כי אפיקים 2 ו-10 יוחשכו ב-HOT ו-yes למשך ארבעה חודשים ממועד הפיצול ב-1 בנובמבר. במסיבת עיתונאים שכינס היום קרא הוא הכריז, שבועיים לפני הפיצול המיועד, כי הפיצול ייצא לדרך "וכבר אין דרך חזרה".

מהלך הפיצול יצא לדרך ב-2011 בחקיקה שהוביל בזמנו שר התקשורת משה כחלון במטרה לעבור ממודל הזיכיונות לרישיונות ופיצול ערוץ 2. "זו מהפכה היסטורית", אמר קרא, וכינה אותה "מהפכת קרא", אף שהוא עצמו לא קיבל כל החלטה שקשורה לפיצול מאז שנכנס לתפקידו.

קרא העלה אפשרות שלפיה HOT ו-yes יחויבו להציע לצרכנים חבילות בסיס "במחיר של 50 שקל או פחות או יותר", אך לא הבהיר כיצד בכוונתו לקדם זאת והאם יכפה על הכבלים והלוויין להוריד מחירים.

קרא התייחס להתגברות התחרות בשוק הרב-ערוצי וירידת המחירים, שהחלה כבר ב-2015 עם כניסת סלקום, ואמר כי "יכול להיות שאני מזליסט, אבל בתקופתי ירדו המחירים בטלוויזיה". גם בנושא זה יש לציין כי קרא לא קיבל כל החלטה שקשורה להורדת המחירים בתחום הטלוויזיה הרב ערוצית.

קרא גם הודיע כי בכוונתו לקדם את הליכי החקיקה שגובשו בוועדה בראשות מנכ"ל משרד התקשורת (בנבצרות) שלמה פילבר לבצע רפורמה שתעביר את כל הערוצים הייעודיים למודל של פעילות ברישיון.

בנוגע לתאגיד השידור הציבורי אמר קרא כי "עמדתי חד משמעית שיש לסגור את התאגיד. זה עולה 800 מיליון שקל ומקבל 1.5% רייטינג". גם בנושא זה יש לדייק כי העלות הציבורית של התאגיד היא 650 מיליון שקל והרייטינג הממוצע של התאגיד בפריים טיים הוא 5.8% במהדורת החדשות ול-3.9% ברצועת הפריים-טיים (נתונים בכלל האוכלוסייה) – עלייה של כ-15% לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

קרא התייחס להצעה שהעלה בעבר שלפיה תאגיד שידור הציבורי ימסור חינם משחקים לחברת צ'רלטון וזו תעביר לו במקביל שידורים חינם. בתאגיד הבהירו כי לא יבצעו עסקה כזו ללא הליך תחרותי מוסדר בהתאם לנדרש, אך השר קרא המשיך לתקוף בנושא זה את התאגיד. "מדובר במהלך ללא עלויות. אפשר לעשות עסקות שלא עולות כסף, אבל התאגיד פסל את שיתוף הפעולה. מה שווה התאגיד אם הוא לא משדר כדורגל? פניתי למנכ"ל התאגיד בבקשה למצוא את הדרך כיצד לשדר את משחקי הספורט, דבר שיכל לסייע רבות לעליית הרייטינג לחובבי הספורט הרבים".

במקום התאגיד, קרא הציע להקים קרן השקעות לערוצים המסחריים בשווי 100 מיליון שקל שתשדר תכנים ציבוריים חשובים בערוצים המסחריים. ואולם הוא לא הבהיר האם ההשקעה הזו תביא לביטול חובת ההשקעה הנוכחית של הערוצים המסחריים בתוכן מסוגה עילית בהיקף 50 מיליון שקל.

"אני חוסך כך 700 מיליון שקל לקופה הציבורית", אמר קרא. ואולם מיד לאחר מכן הבהיר במענה לשאלה כי פעילות הרדיו של התאגיד תמשיך, אך לא ברור באיזה תקציב ומה תהיה העלות.

במענה לשאלה כיצד מתכוון השר לסייע לערוצי הטלוויזיה, לאור ההפסדים הצפויים בשוק הטלוויזיה בתקופה שלאחר הפיצול עם התגברות התחרות, אמר קרא: "אני הולך לעזור להם. תהיה תחרות הוגנת ואני רוצה שהם יעמדו על הרגליים בצורה טובה. אני מתחייב להקל ברגולציה".

הוא גם הבהיר כי הוא מתכוון לפעול להטיל תשלומי מס על חברות כמו פייסבוק וגוגל, אך לא הבהיר מהם הצעדים המעשיים שיינקטו בנושא.

מ"כאן" נמסר בתגובה: "דבר לא יעצור אותנו בהפקת המונדיאל הדיגיטלי ביותר שנראה בישראל וישודר כאן, לציבור בישראל, בחינם בכל פלטפורמות השידור. האמירות שמשחקי כדורגל יכלו להיות משודרים בחינם, ללא הליך תקין, חמורות ובגדר הטעיית הציבור. 'כאן' משקיעים יותר מ-200 מיליון שקל בהפקות מקור וזוכים לאמון הציבור עם עלייה של עשרות אחוזים בנתוני הרייטינג, חשיפה דיגיטלית למיליוני גולשים, אלטרנטיבה איכותית לשידורים המסחריים וחיסכון של מאות מיליוני שקלים בכספי ציבור".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"

שיעור בבה"ד 15 . "אחוזי ההצלחה גבוהים מאוד"

"לא תיארתי לעצמי שיש דבר כזה בצה"ל": בית הספר הכי טוב בישראל נמצא בכלל בגלילות

אילנית פינטו־דרור. "על פי המחקר שלי, מורות ומורים בבתי ספר אליטיסטיים מגיעים מרקע דומה לזה של התלמידים"

"ההורים שלהם משלמים אלפי שקלים בשנה - והם מסתובבים בעולם כמו בעלי בית"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

רחוב חרות, רמת גן. לדברי המתווך, זוהי עסקה טובה לשני הצדדים

כללי המשחק השתנו: הדירה שנמכרה "על הנייר" - עם מלכוד

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות