פיצול ערוץ 2 בסכנה? אין מי שיעניק רישיון לקשת ורשת

במועצה חסרים יותר משליש מהחברים, ולכן היא אינה רשאית להתכנס ■ מצב זה עשוי לשבש את המעבר של קשת ורשת לשידור בערוצים נפרדים, המתוכנן בעוד 22 יום ■ הרשות השנייה: "אנו נערכים כדי להבטיח העברה מסודרת" ■ שר התקשורת: "קשת ורשת יקבלו רישיונות כנדרש במועד"

נתי טוקר
נתי טוקר
לוגו קשת ורשת
לוגו קשת ורשת
נתי טוקר
נתי טוקר

האם מתפתח משבר בשוק הטלוויזיה שעשוי לעצור את השידורים של קשת ורשת? שני גופי השידור עדיין לא קיבלו בפועל רישיון שידורים קבוע, דבר שלכאורה לא יאפשר להם להמשיך לשדר לאחר נובמבר. החוק מחייב כי הגוף שיעניק להם את הרישיון יהיה מועצת הרשות השנייה, אלא שהיא משותקת לאור מחסור בחברי מועצה — וככל הנראה לא תוכל להתכנס כדי להעניק את הרישיון המיוחל.

זכייניות ערוץ 2 — קשת ורשת — הגישו בקשה לקבלת רישיון קבוע לשידורים כבר באוקטובר 2016. בינואר 2017 החליטה המועצה כי הן כשירות לקבל רישיון, אך נדרש מהן לעמוד בכמה אבני דרך כדי לקבלו בפועל. למשל, הן היו צריכות להציג מתווה להשלמת החוסרים שצברו בהשקעה בתוכן וכן להציג ערבויות.

החוק קובע כי המועצה היא הגוף שיעניק בפועל את הרישיון לשידורים. במקרה של ערוץ 10, מועצת הרשות השנייה קבעה בינואר 2015 כי הערוץ כשיר לקבל רישיון, אך התכנסה שוב לישיבה ימים ספורים לפני המעבר לרישיון, ביולי 2015, כדי להעניק לערוץ בפועל את כתב הרישיון החתום.

אלא שההליך הסופי של מתן הרישיון לא יכול להתבצע כעת, שכן המועצה אינה פעילה. מועצת הרשות השנייה צריכה לכלול 15 חברים, אך בקדנציה האחרונה פרשו מהמועצה לא פחות משבעה חברים. בהרכב החסר הנוכחי, שבו יש פחות משני שלישים מחברי המועצה, היא משותקת.

השאלה המשפטית הנדונה כעת היא אם יש צורך בפעילות אקטיבית של המועצה למתן הרישיון, אחרי שכבר ניתן אישור הכשירות. מבדיקת TheMarker עולה כי לפי אחת הפרשנויות המשפטיות, המועצה צריכה להפעיל שיקול דעת לפני מתן הרישיון הסופי, והיא זו שמעניקה באופן מעשי את הרישיון לגוף השידור. מנגד, פרשנות משפטית אחרת גורסת כי הגופים קיבלו באופן רשמי את אישור הרישיון כשהם עמדו במתווה שנקבע להם, ואין צורך בהליך אקטיבי נוסף של המועצה.

השבוע מינתה הממשלה בהמלצת שר התקשורת, איוב קרא, את שפיק עבד למלא מקום יו"ר הרשות השנייה, אך המינוי אינו מספיק להפעלה של המועצה כחוק. קרא מתכוון לזרז את ההליכים למינוי שאר חברי המועצה, אך לא נראה כי השר יספיק למנות חברי מועצה לפני 1 בנובמבר — מועד הפיצול של ערוץ 2. הליך המינוי של חברי המועצה מחייב התייעצויות עם גופי תרבות, אישור הוועדה לבדיקת מינויים ואישור של הממשלה.

הרשות השנייה נמצאת כבר תקופה ארוכה בהליך של התפוררות. למועצה אין מנכ"ל קבוע כמעט שלוש שנים, וחסרים בה בעלי תפקידים בכירים.

מהרשות השנייה נמסר בתגובה: "אנו מקווים שהחוסר בחברים במועצת הרשות ייפתר בהקדם. הרשות נערכת לכל תרחיש כדי להבטיח את ההעברה המסודרת של קשת ורשת מזיכיון לרישיון ושל ערוץ 2 וערוץ 10 לאפיקים 12, 13 ו–14".

מטעמו של השר קרא נמסר: "קשת ורשת יקבלו רישיונות כנדרש במועד".

עבד ספג ביקורת על היעדרויותיו מישיבות

כפי שפורסם ב–TheMarker, קרא החליט למנות את עבד לתפקיד על אף שעבד ספג הערות ממבקר הפנים של מועצת הרשות על היעדרותו מישיבות המועצה. ב–2016 לא נכח עבד באף ישיבה של ועדת הכספים של המועצה. מבין חברי המועצה הפעילים, שיעור הנוכחות שלו היה הנמוך ביותר גם בישיבות המועצה עצמה.

השבוע התייחס קרא לסוגיה בשידור בגלי צה"ל, ואמר: "עבד סיים תואר שני בחינוך. יש לו גם תפקיד נוסף כמנהל מקצועי. החוק מחייב אותי לקחת אחד מחברי המועצה. הוא יהיה רק ממלא מקום בחודשים הקרובים".

קרא טען כי "לא היתה ישיבה שבה הוא לא נכח", אף שמבקר הפנים רשם הערה לעבד על היעדרותו מישיבות המועצה. עוד טען קרא בנוגע להיעדרותו מישיבות ועדת הכספים כי "יכול להיות שהיתה לו תקלה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה