גיא לרר והקרב על "הצינור": חשף תכתובות ווטסאפ עם בכירי חדשות 10

לרר הגיב בבית הדין לעבודה לתביעה שהגישה נגדו חדשות 10 בדרישה להעביר לרשותו את ניהול עמוד הפייסבוק של "הצינור". לרר צירף תצהיר מפיו של מנכ"ל חדשות 10 לשעבר שלפיו לא קיבל תשלום על ניהול העמוד - ותיפעל אותו על חשבונו

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתי טוקר
נתי טוקר

דף הפייסבוק "הצינור", שם התוכנית ופורמט התוכנית, נוצרו על ידי גיא לרר והיו בבעלותו שלא במסגרת יחסי עובד מעביד – כך טען היום (ה') בבית הדין לעבודה מגיש הטלוויזיה גיא לרר, בתגובה לדרישה של חדשות 10 להעביר לרשותו את ניהול הדף הפופולרי. לטענת לרר, הדרישה של חדשות 10 היא "שערורייתית".

בחדשות 10 טענו כי לרר, שעבר באחרונה לרשת, היה תחת יחסי עובד-מעביד כאשר פיתח את התוכנית וניהל את דף הפייסבוק הפופולרי. כעת לרר מגיב לבית הדין, באמצעות עוה"ד יורם ליכטינשטיין, הלל סומר וגבריאלה שוורץ, וטוען כי "דף הפייסבוק אינו של התוכניות אלא מקדם שלל ענייני של לרר ובהם גם התוכנית'".

לרר טוען כי הקמת הפורמט "הצינור" בוצע ללא יחסי עובד-מעביד אלא בעת שלרר נשא בתפקיד כתב חדשות. רק אחרי שלוש שנים מאז יצירת הפורמט, הוא החל לקבל שכר עבור הגשת התוכנית.

לרר צירף תצהיר מפיו של מנכ"ל חדשות 10 באותו מועד, ראודור בנזימן: "ב-2007 הציע לי לרר רעיון לפינה או תוכנית שתתבסס על תוכנית רשת. באותה תקופה לרר שימש ככתב ספורט והסכמתי לאפשר לו לשדר את הפינה... היה ברור שגיא אינו מקבל עבורה שכר נוסף. לרר הוא שהציע את השם 'הצינור'. לרר פתח דף פייסבוק אותו ניהל באופן אישי. חדשות 10 לא יזמה א פתיחת הדף, לא שילמה עבור הקמתו ולא שלטה בתוכנית. לי כמנהלו לא היתה כל נגיעה לניהול הדף".

עוד טוען לרר כי כל הסכמי העסקה בינו לבין הערוץ התייחסו אך ורק לתפקידו ככתב בטלוויזיה בלבד, ולא צוינה כל פעילות פייסבוק. בנוגע לטענת חדשות 10 שלפיהן דף הפייסבוק הוא חלק מהתוכנית "הצינור", טוען לרר כי בדף הפייסבוק שלו בבדיקה מדגמית כי חלק קטן מהתכנים בדף – בין 3% ל-17.9% - הם כאלה ששודרו גם בטלוויזיה.

עוד טען לרר כי הפעיל בעצמו את דף הפייסבוק, וזאת בניגוד לשאר דפי הפייסבוק בחברה שהופעלו על ידי אנשי חדשות 10 או נענע 10. לרר טען כי אף מימן בעצמו הוצאות לניהול הדף ב-15 אלף שקל. לדבריו, שילם בנפרד 4,000-5,000 שקל לעובדי חדשות 10 שסייעו לו בניהול הדף. במקרים אחרים טען לרר כי ויתר על הכנסה שהיה יכול לקבל, למשל מהרצאה, ובמקום זה העדיף כי יקודם דף הפייסבוק.

"מדובר בשתי ישויות עצמאיות המקיימות אינטרסים משותפים"

לרר טען עוד כי מנהלי חדשות 10 התייחסו לדף הפייסבוק כאיל והוא בבעלותו. בתגובתו הוא מציג חלופת הודעות עם מנכ"ל חדשות 10 גולן יוכפז, שבו למשל כתב לו "תפרסם בפייס שלך טיזר". בחלופת הודעות אחרת מופיעה תכתובת שבה יוכפז שואל את לרר אם יוכל לטפל בנושא מסוים בדף הפייסבוק שלו וכתב לו "אתה יכול לשים בפייסבוק 'הצינור'"? - בעוד לכאורה היה יכול "להורות" לו להעלות את התכנים לדף הפייסבוק של הצינור אם אכן היה בבעלות החברה.

מנגד, בכיר בחדשות 10 הבהיר כי "השפה שבה נעשתה הפנייה ללרר לגבי דף הפייסבוק של 'הצינור' זהה לחלוטין לפנייה לגבי כל תוכנית אחרת, וגם לשילוב תכנים בתוכנית 'הצינור' עצמה, שהיא בוודאי בבעלות חדשות 10. זה האופן שבו נהוג להתנסח אצלנו. אין לזה שום משמעות".

"שנים על גבי שנים השקיע לרר משאבים אישיים ופרטיים לרבות זמן בלתי נגמר ואף כספים, במטרה להקים בידיו כלי למאבק חברתי וציבורי שיקדם מאבקים ראויים – דף הפייסבוק", נכתב בתגובת לרר. "נטילת דף הפייסבוק והותרתו של לרר כמוביל חברתי ללא עוקבים וללא כלים לקידום מאבקיו, תהפוך את כל המוניטין שבנה ואת כל המאבקים החברתיים במסגרם משתתף לעפר ואפר".

לרר גם הציג חודת דעת של פרופ' קרין נהון, מומחית בינלאומית בתום המידע והטכנולוגיה. לפי נהון, "דף הפייסבוק שייך על פי פייסבוק ללרר. הוא אינו נראה כדף עזר של תוכנית טלוויזיה בשם 'הצינור' ומדובר בשתי ישויות עצמאיות המקיימות אינטרסים משותפים במידת מה אך גם אינטרסים נפרדים רבים.

בחוות הדעת של נהון נכתב כי מספר האוהדים של הדף הגיע ל-1.090 מיליון, בעוד מספר הצופים בערב שידורים רגיל של "הצינור" הגיע ל-172 אלף צופים בלבד.

גיא לררצילום: תומר אפלבאום

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"