ערוץ 20 נגד חדשות 2: "ערוץ הכנסת משעמם, מיושן ובעל רייטינג אפסי"

חדשות 2: "מוטב כי ערוץ 20 יתמודד עם הכשלים המהותיים שנפלו בהצעתו במקום לנסות להטיל דופי במי שמפעילים בהצלחה רבה את הערוץ ב-13 השנים האחרונות"

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חדר בקרה ערוץ הכנסת
חדר בקרה ערוץ הכנסתצילום: Atbannett
נתי טוקר
נתי טוקר

"ערוץ הכנסת שהופעל במשך 13 שנה על ידי חדשות 2 התאפיין לאורך כל שנותיו בצפייה דלה ביותר, בשיעור אפסי וזניח של 0.1% בממוצע ליום גם בשעות הפריים טיים. גם מבחינה איכותנית מצבו של הערוץ עגום, ומחקר עומק העלה כי הערוץ נתפס כלא מעניין, משעמם, מיושן ומרבית הנדגמים כלל לא ידעו את התדר בו הוא משודר" - כך טוענים בערוץ 20 בתגובה לבג"ץ.

גורם בחדשות 2 מסר בתגובה לטענה על רייטינג נמוך לערוץ הכנסת: "כדאי שבערוץ 20 יבדקו את הנתונים. הם יגלו שלערוץ הכנסת יש יותר רייטינג מאשר לערוץ 20".

ערוץ 20 העבר את תגובתו, באמצעות עוה"ד יוסי עבאדי ואליזבטה טראב מידן, בעקבות המהפך שחל בעמדת המדינה ומועצת הכבלים והלוויין. המועצה אמורה להתכנס בקרוב ולדון האם אכן להעניק לערוץ 20 את הפעלת ערוץ הכנסת. כפי שפורסם ב-TheMarker, מחלקת הבג"צים במשרד המשפטים ויו"ר המועצה ד"ר יפעת בן חי-שגב סבורים כי נפלו פגמים בהצעת ערוץ 20.

הפגמים עלו לאור העתירה של חדשות 2 ו-10, שהפסידו במכרז. השתיים טענו כי הערוץ הציג הצעת תוכן שזכה באמצעותה לניקוד גבוה, אך בפועל לא יוכל ליישם אותה והיא אינה הולמת את התוכנית העסקית. באחרונה אף הגישה חדשות 2 חוות דעת כלכלית של חברת טאסק וממנה עלה כי ההצעה חורגת ב-3 מיליון שקל.

חוות דעת זאת זו גרמה למועצה לבקש מתווה שלפיו תדון מחדש בהצעת ערוץ 20 ותכריע האם בשל הפגמים יש לפסול את זכייתו. השבוע העניק בית המשפט ארכה להגשת תגובת המדינה וערוץ 20 עד ליום 5.11.2017 – כלומר חדשות 2 ימשיכו להפעיל את הערוץ עוד יותר מחודשיים.

בערוץ 20 מתנגדים להצעה זו. לטענת ערוץ 20, המתווה כולל ל"שיהוי כבד, תכסיסנות, וחוסר ניקיון כפיים מצד העותרות", וכי "המתווה אינו משווה בין ההצעות השונות שהוגשו במכרז, כפי שנעשה בעת ניקוד ההצעות, אלא בודק ברזולוציה קיצונית וחריגה רק את הצעת הזוכה ולא את ההצעות האחרות".

בניגוד לטענות שלפיהן ערוץ 20 לא יצליח לממן את הצעת התוכן שלו בתקציב של 25 מיליון שקל בשנה, טענו בערוץ 20 כי הם נקטו ב"חדשנות ויצירתיות מחשבתית" ויש להם "יכולת להפיק יותר תוכן מהתקציב הנתון.... הזוכה הכינה תכנית עסקית תוך תיקצוב אשכולות של תכניות סינרגטיות; כוח אדם קבוע הממלא מספר משימות בו זמנית; ושיתופי פעולה בעלות אפסית לערוץ עם גורמים חיצוניים כמו אוניברסיטאות, והכל בהתאם לכללי המכרז".

לגבי המסמך של טאסק טענו בערוץ 20 כי "אין בו גילוי חדש כלשהו זולת מניפולציה של נתונים גולמיים, שאינם מצדיקים כלל דיון מחודש במועצה. הניתוח של טאסק שגוי והוא משול למי שסוכם עלויות חלקי חילוף לרכב לצורך חישוב עלות הרכב השלם... לזוכה יש תשובות מלאות לכל השאלות ששאלה המועצה והיא תמסור אותן למועצה".

בערוץ 20 דורשים כי חדשות 2 ו-10 יציגו את הצעתם המלאה בגיליונות אקסל באופן שיאפשר בדיקה דומה כדי לוודא האם נפלו פגמים גם בהצעותיהם.

בערוץ 20 בחנו את הצעותיהם של ערוצים 2 ו-10 וטוענים כעת כי מצאו גם בהם פגמים. כך למשל, נטען כי בהצעת חדשות 2 אין עמידה מלאה בתנאי המכרז להפקה מקומית של 84% מההכנסות, אין תקצוב להפקה של סוגה עילית, יש חוסרים בערבויות, לא מוזכרת הוצאה לארגוני זכויות יוצרים או לניידות שידור. עוד נטען כי מדיניות חלוקת הדיווידנד בהצעת חדשות 2 היא אגרסיבית ועלולה לסכן את הערוץ.

בנוגע להצעת חדשות 10 טענו בערוץ 20 כי גם היא לוקה בכשלים. כך למשל, חסרות עלויות המימון של הערבויות, לא מוזכרת הוצאה לתשלום לארגוני זכויות יוצאים וחסרות בהצעה הוצאות שיווק.

בערוץ 20 מציגים קטעי פרוטוקול מדיוני ועדת המכרזים שעסקו בהצעות חדשות 2 ו-10 שבהם על טענות לכשלים בהצעותיהם. כך למשל, היועצת אלינור כליפזאדה התייחסה להצעת חדשות 2 ואמרה: " מבחינת הכסף שהם (חדשות 2) מקצים לכוח אדם הוא נמוך קצת... תקציב שכר מנכ"ל ומפיק ראשי נראו לנו נמוכים קצת בייחוד בעקבות התייעצות עם היועצים שלנו". היועץ דני רייכר אמר: "ערוץ 10 פיתחו תוכנה שהם משתמשים בה בעצם שהיא עושה את התמלול... אסור להם להביא מהבית... זה בחסר של משרה וחצי".

עוד ציטטו בערוץ 20 את עו"ד צחי פנחס מהצוות המשפטי של וועדת המכרזים שאמר בישיבה: "זה גם לא מצב שיש רק הצעה אחת עם בעיות. בכל ההצעות יש". היועמ"ש של וועדת המכרזים עו"ד דודי קובנסיאנו אמר: "לעניין תנאי הסף הרי הבדיקות שערכנו העלו שאף אחת מהמציעות לא קיימה את כל דרישות תנאי הסף".

מחדשות 2 נמסר בתגובה: "בעקבות עתירת חדשות 2 נחשפו לאור השמש הכשלים בהצעת ערוץ 20 ובהתנהלות ועדת המכרזים. ערוץ הכנסת, שהוקם על ידי חדשות 2 יש מאין, הוא אות ומופת לערוץ פרלמנטרי מצטיין הזוכה לשבחים מכל עבר. מוטב כי ערוץ 20 יתמודד עם הכשלים המהותיים שנפלו בהצעתו במקום לנסות להטיל דופי במי שמפעילים בהצלחה רבה את הערוץ ב-13 השנים האחרונות".

מוטי שקלאר, מנכ"ל ערוץ הכנסת המיועד, מסר: "נשגב מבינתי איך מנסים להפוך את היוצרות. מניסיוני הרב כרגולטור (כיו"ר וכמנכ"ל הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו - נ"ט) במכרזים מעין אלה, נבחנו המציעים בראייה כוללת ומשוקללת ולא בראייה פרטנית מטעם גוף אינטרסנטי המנסה לקעקע את ההצעה המצוינת שלנו.

"את העיקר שכחו: בניגוד לדואופול של ערוצים 2 ו-10 שכשלו במכרז, הצעתנו היא אטרקטיבית, חדשנית, יצירתית ויעילה. הערוץ כפי שהצגנו במכרז אמור להצעיד את ערוץ הכנסת למחוזות חדשים ולהופכו, אחרי 14 שנות תרדמת תחת הנהלת חדשות 2, מערוץ זניח לערוץ רלוונטי שישודר בכל הפלטפורמות. בשל כך בחרה בנו ועדת המכרזים ואף אישרה זאת שוב בדיון מחודש".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב