הרפורמות בשידורים: סלקום ופרטנר יפוקחו, ערוץ 20 יקבל רישיון

תזכיר חוק שיונח עם פתיחת מושב הכנסת באוקטובר יכלול פיקוח רגולטורי על שידורים רב־ערוציים באינטרנט ושחרור מהשקעות בשידורי חדשות לגופים חזקים שמחזיקים בנתח שוק של פחות מ-10% ■ לא תהיה חקיקה לאיחוד גופי הרגולציה

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איוב קרא
איוב קראצילום: אמיל סלמן
נתי טוקר
נתי טוקר

פלטפורמות השידור הרב־ערוציות על גבי האינטרנט יחויבו בפיקוח רגולטורי, ויוסרו חסמים להקמת ערוצי טלוויזיה ללא כל מחויבויות — אלה עיקרי תזכיר החוק שיפיץ משרד התקשורת מיד עם כינוס מליאת הכנסת. החקיקה הזאת עשויה להוביל לשינויים משמעותיים בשוק השידורים.

במשרדי התקשורת, המשפטים והאוצר עמלים בימים אלה על נוסח תזכיר החוק שיונח עם פתיחת מושב החורף של הכנסת באוקטובר. שר התקשורת, איוב קרא, הוא זה שצפוי להוביל את מהלך החקיקה.

השינויים מבוססים על דו"ח הוועדה בראשות מנכ"ל משרד התקשורת (בנבצרות), שלמה פילבר. הדו"ח הוגש לפני כשנה וחצי, אך טרם אומץ במלואו וטרם גובש לכדי הצעת חוק או שינוי בכללים.

ועדת פילבר, שכללה נציגים מגופי הרגולציה וממשרדי הממשלה, היתה אמורה להוביל להגברת התחרות, לאפשר כניסת ערוצים מסחריים קטנים שיקבלו רישיון שידור בקלות, ולקבוע את אסדרת הפיקוח על מפעילי טלוויזיה רב־ערוצית

לפי המלצות הוועדה, תינתן הגנת ינוקא לכל שחקן חדש בשוק השידורים שיחזיק בפחות מ–10% נתח שוק. כיום, כל בעל רישיון כללי לשידורים אמור להשקיע כ–70 מיליון שקל בשנה בשידורי חדשות, כ–60 מיליון שקל בתוכן סוגה עילית ועוד כ–15 מיליון שקל דמי זיכיון והפצה. מסלול אחר הוא רישיון ייעודי, למשל ערוץ המוזיקה (24), או ערוץ המורשת (20), שרשאי לשדר תכנים ייעודיים.

החוק החדש, בהתאם להמלצות פילבר, יקבע כי רק שחקן שיגיע לנתח שוק של 10% יתחיל להיות מחויב בחובות רגולטוריים כלשהם — למשל בשידור חדשות. ככל שיעלה נתח השוק כך יגדלו החובות עד לנתח של 20%, שבו המחויבויות יהיו מלאות.

ההליך הזה יאפשר פתח מילוט לערוץ 20. הערוץ נמצא כעת תחת איום לחילוט ערבויות ואף לסגירה, מאחר שעיקר שידוריו הם בתחום האקטואליה ולא המורשת. בעקבות החקיקה יוכל ערוץ 20 להחזיר את הרישיון לערוץ ייעודי ולקבל רישיון כללי.

ההמלצה מתיישבת היטב עם המטרות הפוליטיות של ראש הממשלה בנימין נתניהו. התגברות התחרות בתחום תחליש את הדומיננטיות של חדשות 2 ו–10, שאותם נתניהו תקף קשות באחרונה.

לא תהיה חובת מכירה על תוכני ספורט

בכל הנוגע לשוק הרב־ערוצי, החוק החדש יקבע כללי אסדרה על מפעילי טלוויזיה על גבי האינטרנט (למשל סלקום, פרטנר או רמי לוי) בדומה לרגולציה הקיימת על HOT ו–yes. המשמעות היא שהמפעילים החדשים, בהתאם לנתח השוק שלהם, יהיו חייבים להשקיע בהפקות מקור.

בשלב זה החקיקה הנוכחית תהיה חלקית בלבד ולא יהיו כלולים בה מהלכים נוספים להתאמת תחום התקשורת לעידן הנוכחי. ראשית, המהלך ההכרחי של מיזוג גופי הרגולציה לא ייכלל בחקיקה. כבר ב–2012 הוגשה המלצה לאיחוד בין הרשות השנייה, המפקחת על הערוצים המסחריים, לבין מועצת הכבלים והלוויין, המפקחת על HOT ו–yes ועל הערוצים הייעודיים. חקיקה מעין זו נידונה כבר בוועדת הכלכלה אך מוקפאת בשלב זה.

החוק הנוכחי גם לא יבצע דה־רגולציה משמעותית בשוק התקשורת. שוק התקשורת מפוקח כיום בצורה הדוקה, עם הוראות מפורטות שמאפשרת לגופי הפיקוח התערבות בתוכן של גופי השידור. בשלב זה אין כוונה להעביר חקיקה שתאפשר הקלה משמעותית ברגולציה בשוק השידורים.

סימן שאלה נוסף הוא לגבי הרפורמה בתחום שידורי הספורט. ועדת פילבר המליצה להחיל חובת מכירה על תוכני ספורט, כך שכל מפעיל רב־ערוצי חדש יוכל לרכוש במחיר מפוקח תוכני ספורט — וכך יהיה ניתן להוזיל את מחירי הספורט. קרא הכריז כי הוא תומך בחקיקה, אך בשלב זה היא לא מקודמת.

ככל הנראה החוק יכלול המלצות נוספות שנכללו בוועדת פילבר. כך למשל, המליצה הוועדה, בהתאם למסקנות ועדה אחרת, בראשות ד"ר עדי אייל, להסדיר את תחום הפקות המקור ולמנוע מגופי השידור לשלוט בתכנים לטווח זמן בלתי־מוגבל. בוועדה הבינו כי שליטה גופי השידור בתוכן חוסמת את שוק היצירה ומונעת תחרות מצד גופי שידור חדשים.

הוראות נוספות שנכללו בוועדת פילבר ועשויות להיכלל בחקיקה הן הסדרת התוכן השיווקי. ייתכן גם כי ישולבו בה הקלות אחרות שיאפשרו כניסה של שחקנים חדשים לשוק הטלוויזיה — למשל הסרת המחויבות שבעל השליטה בגוף שידור יהיה אזרח ותושב ישראל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב