משחקי מכבי ת"א והפועל ב"ש, הציוץ של השר קרא - והטענות לחריגה ממינהל תקין

בצ'רלטון, מפעילת ערוצי ספורט, הציעו לתאגיד השידור 12 משחקי הליגה האירופית בחינם - ובתמורה ביקשו 12 משחקים ממונדיאל 2018 ■ בתאגיד סירבו והסבירו כי עבור שידור משחקי המונדיאל יש לבצע הליך תחרותי עבור כל הגורמים בשוק

נתי טוקר
נתי טוקר
הפועל ב"ש מול מאריבור במסגרת מוקדמות ליגת האלופות
הפועל ב"ש מול מאריבור במסגרת מוקדמות ליגת האלופותצילום: שרון בוקוב
נתי טוקר
נתי טוקר

"הצטערתי לשמוע עכשיו שתאגיד השידור הציבורי דחה הצעה לאפשר לשדר בחינם משחקי כדורגל, למרות שמצאנו את הדרך שגם לא יעלה כסף" - כך צייץ ביום שישי שר התקשורת איוב קרא בחשבון הטוויטר שלו. אלא שמאחורי הציוץ המאשים הזה מסתתר ניסיון מוזר של השר למה שנראה כמו התערבות בתוכן של גופי השידור וקידומו של הליך לא תקין בכספי ציבור.

קרא ביקר בשבוע שעבר בתאגיד השידור ונפגש עם היו"ר גיל עומר, המנכ"ל אלדד קובלנץ, מנהל החדשות ברוך שי ובכירים נוספים. במהלך הפגישה הציע קרא לאנשי התאגיד להיפגש עם מנכ"ל ערוצי צ'רלטון. על הפרק עמד דיל: החלפתם של שידורי משחקים בין התאגיד לצ'רלטון.

בידי צ'לרטון, המפעילה את ערוצי ספורט 4-1, יש את זכויות השידור של משחקי מכבי תל אביב והפועל באר שבע בליגת האירופית. משחקים אלה מהווים "משחקים מוכרזים", והרגולציה מחייבת כי הם ישודרו בערוצים פתוחים לכל המנויים. כלומר, צ'לרטון מחויבת למכור את המשחקים לגוף שידור פתוח - או לפתוח את ערוציה בשעת המשחקים לכל דורש.

בצ'רלטון הציעו לתאגיד לשדר 12 משחקים "בחינם", ובתמורה דרשו לקבל מהתאגיד 12 משחקים ממונדיאל 2018, שיתקיים במוסקבה. התאגיד שילם 6 מיליון יורו תמורת זכויות השידור של משחקי המונדיאל.

בתאגיד סירבו למהלך כזה, מאחר ולדבריהם לא מדובר בעסקה "חינמית". בתאגיד הסבירו כי מכיוון שהושקע כסף ציבורי ברכישת זכויות המונדיאל הרי שכללי המינהל התקין מחייבים לבצע הליך תחרותי שיאפשר לכל גורם בשוק לרכוש את משחקי המונדיאל - ולא להעניק אותם בבלעדיות לצ'רלטון.

משחקי המונדיאל ב-2018 במוסקבה ישודרו בשעות 15:00, 18:00 ו-21:00 בערב - כלומר, בשעות צפיית השיא. לכן, סבורים בתאגיד, ייתכן כי יהיו ערוצים שיבחנו אפשרות להשקיע סכום משמעותי ברכישת המשחקים. בשלב זה מסתמן כי גם רשת וגם פרטנר מתעניינות ברכישת משחקי המונדיאל ויתמודדו על כך בהליך תחרותי.

מתאגיד השידור נמסר: "כגוף שידור ציבורי, הפועל מכספי ציבור איננו סוחרים בכספי ציבור, משמע החלפת זכויות של משחקי כדורגל עם גופים מסחריים, ללא הליך תקין. האמירה שהמשחקים יכלו להיות משודרים בחינם בשידור הציבורי הינה לכל הפחות הטעיה. בבוא הזמן נפרסם מכרז לשידור משחקי המונדיאל על פי כללי המנהל התקין".

מלשכתו של השר קרא נמסר: "השר שם לו למטרה לפעול לטובת ציבור הצרכנים לרבות צופי הספורט ויעשה כל אשר לאל ידו ועל פי סמכותו לשם כך. השר מכיר את סמכויותיו לצד מגבלותיו על פי דין ופועל בהתאם לכך. כמו כן, השר פועל לקידום המאסט-סייל בספורט. לגבי שידורי הספורט, יש הוראות של המועצה שבוודאי מוכרות לגבי שידור משחקים מוכרזים".

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?