הפוליטיקאים גררו רגליים, וערוץ 20 ניצב בפני איום סגירה עקב הפרת תנאי רישיון

יו"ר מועצת הכבלים והלוויין, יפעת בן חי־שגב, ממליצה לחלט את ערבויות הערוץ, בהיקף של 4 מיליון שקל, לאור ההפרות הרבות מצדו - ובראשן ההתמקדות בתוכני אקטואליה וחדשות במקום בתוכניות מורשת, כפי שמחייב רישיון הערוץ - והימנעות המחוקק מהסדרת מעמדו

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אולפן ערוץ 20
אולפן ערוץ 20צילום: דניאל צ'צ'יק
נתי טוקר
נתי טוקר

ערוץ 20, ערוץ המורשת, עשוי לעמוד בפני האיום הקיומי המשמעותי ביותר מאז הקמתו. לאור שורת הפרות הכללים של הערוץ, ובעיקר בעקבות אי־הסדרת הרגולציה על ידי המחוקק, יו"ר מועצת הכבלים והלוויין, יפעת בן חי־שגב, ממליצה לבצע חילוט של כל ערבויות הערוץ בהיקף 4 מיליון שקל. מהלך כזה לא נעשה מעולם ברגולציה על התקשורת בישראל, והוא צעד מקדים לפני ביטול רישיון הערוץ לשידורים על פי חוק.

מועצת הכבלים והלוויין תתכנס לדון ביום חמישי בהצעה. בן חי־שגב שיגרה למועצה המלצה לבצע את חילוט הערבויות לאור ההפרות הרבות של הערוץ — ובעיקר לאור ההתמקדות של הערוץ בתכני אקטואליה וחדשות ולא בתוכניות מורשת, כפי שמחייב רישיון הערוץ.

ההמלצה מגיעה לאחר בדיקת של מחויבויות הערוץ שממנה עלה כי הערוץ רשם עשרות הפרות בתנאי הרישיון שלו. במקביל, הוא מתמקד בעיקר בתוכני אקטואליה בניגוד לתנאי הרישיון שלו. כך למשל, רק באחרונה העביר הערוץ את תוכנית האקטואליה "לפני כולם" לשידור בשעות הפריים טיים. באחרונה נפתח לערוץ הליך הפרה סביב קיום ראיון עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בעוד שלערוץ נאסר לשדר חדשות.

ערוץ 20 הוקם כערוץ ייעודי שיכול לשדר פרסומות, והיה אמור לשדר אך ורק תכנים הנוגעים למורשת ישראל. בעלי הערוץ הם המיליארדר יצחק מיראשווילי ואבי בר, שזכו במכרז שניהלה מועצת הכבלים שבו הם היו המתמודדים היחידים. הערוץ החל לשדר ביוני 2014, והתמקד באימוץ קו ימני מובהק, תוך מתן תמיכה מובהקת לראש הממשלה בנימין נתניהו בפרשות שונות.

המחוקק אמור להסדיר את הערוצים הייעודיים

במועצה העניקו לערוץ הקלה עם הקמתו — 10% מהשידורים הורשו להיות תכנים שאינם קשורים למורשת ישראל. בהמשך, לאחר שבערוץ טענו כי אין להם יכולת הישרדות ללא תכנים כלליים אחרים, במועצה הלכו שוב לקראת הערוץ (ולטובת הערוצים הייעודיים נוספים): 75% מהתכנים אמורים להיות בתחומי מורשת ישראל, ו–25% (מהם שעה בפריים טיים) יכולים להיות תוכניות אקטואליה.

יפעת בן חי־שגבצילום: אייל טואג

אלא שההקלה הזו, שמנוגדת לתנאי הרישיון המקוריים במכרז הערוץ, נתקלה בחסם משפטי. קבוצת RGE, ששולטת כיום בין השאר בערוץ 10, עתרה לבג"ץ וטענה כי המועצה "מתעלמת באופן גורף מהפרת תנאי הרישיון של ערוץ 20 באופן יסודי, נרחב ושיטתי מיום עלייתו לאוויר". בעקבות עתירה זו קבע בג"ץ צו על תנאי שמחייב את המדינה להבהיר מדוע ניתן ההיתר לערוץ 20 להפחית את היקף שידורי המסורת.

בן חי־שגב הצהירה בפני בג"ץ כי המחוקק אמור להסדיר את סוגיית הערוצים הייעודיים. כוונתה היתה להמלצה שהוגשה לפני יותר משנה על ידי מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר (השרוי בנבצרות בעקבות פרשת בזק), שלפיה יש לבטל את כל מנגנון הערוצים הייעודיים — למשל ערוץ המוסיקה או ערוץ המורשת — ולהעניק לכל דורש רישיון לשדר ככל העולה על רוחו. המחויבויות הרגולטוריות על הערוץ, לפי המלצות פילבר, ייקבעו לפי נתח השוק שלו.

אלא שבפועל לא נעשה אף צעד ליישם את אותן המלצות. המלצות פילבר עדיין לא אומצו במלואן ומעולם לא הונחו על שולחן הכנסת. שר התקשורת החדש איוב קרא הצהיר כי יקדם את ההמלצות, אך משרדו עדיין לא הציג חקיקה בנושא.

"הפרה שיטתית של תנאי הרישיון"

מאז 2014 נקבעו לערוץ עשרות הפרות וקנסות בהיקף של חצי מיליון שקל. ההפרות עסקו למשל באי־שידור תוכניות בתחום מורשת ישראל, אי־עמידה בחובות הפקות מקור, שידור מבזקי חדשות ללא היתר, שידור עצרת של המחנה הלאומי בבחירות 2015 ללא היתר, אי־עמידה במכסות של שידור תוכניות דרמה, ילדים ונוער ועוד.

במכתב ששיגרה בן חי־שגב לחברי המועצה, והגיע לידי TheMarker, היא ציינה כי הערוץ לא עמד בחלק מחובותיו "בין השאר בשל ריבוי תכניות האקטואליה אשר הכילו אייטמים אשר אינם עוסקים במורשת ישראל ואף לא בנושאים אחרים בראי מורשת ישראל".

אבי ברצילום: אביב חופי

לדבריה, "באחרונה הגביר הערוץ את אי־עמידתו בהוראות רישיונו, תוך שלעתים קרובות הגיע למצב בו משודרים בערוץ יותר מ–40% תכנים שאינם תכני מורשת. הערוץ ממשיך להפר ברגל גסה את הוראות הרישיון. מדובר בהפרות שיטתיות, סדרתיות, ממושכות ומהותיות של הוראות הרישיון, תוך שהוא מתעלם מהליכי ההפרה שננקטים כנגדו ומהעיצומים הכספיים המוטלים עליו".

באחרונה, לאור ההפרות החוזרות, נקנס הערוץ ב–100 אלף שקל לאחר שלא עמד בהוראות המועצה להעניק ייצוג לזרמים הרפורמים והקונסרבטיביים. בן חי־שגב ציינה כי גם לאחר הטלת הקנסות על הערוץ, הוא עדיין לא העניק ייצוג לזרמים אלה. בעקבות כך הוגשה עתירה לבג"ץ נגד הערוץ מטעם התנועה ליהדות מתקדמת.

"אין מנוס מנקיטת צעד אכיפתי משמעותי כנגד הערוץ", כתבה בן חי־שגב. אם אכן יוחלט על חילוט הערבויות והערוץ לא ישלים אותן בהתאם, המועצה תוכל להחליט על ביטול רישיון ערוץ 20.

"להתאים את האסדרה לכלכלת השוק"

הפתרון למצב הנוכחי, כך לפי בן חי־שגב, הוא רק בדרג הפוליטי. "רפתה ידי מלספור את פניותיי החוזרות והנשנות לשר התקשורת, בדבר הצורך הדחוף בתיקוני חקיקה בשידורי הטלוויזיה בישראל, כדי להתאים את המסגרות המסדירות לכלכלת השוק ולתרבות הצפייה בטלוויזיה, שעברו שינויים מהפכניים מאז נחקקו החוקים היסודיים", ציינה במכתבה לחברי המועצה. היא הוסיפה כי בכוונת שר התקשורת להוביל שינויי חקיקה ברוח זו, ואלה עשויים להביא להבראת השוק.

באחרונה הגיש ערוץ 20 בקשה לאישור לשדר חדשות. עד כה המועצה לא אישרה זאת בשל העומס הרב, כך ציינה בן חי־שגב במכתבה. הערוץ גם מנהל חזית משפטית נוספת מול חדשות 2 ו–10 סביב זכייתו בהפעלת ערוץ הכנסת ל–10 שנים. בג"ץ קבע בצו ביניים כי ערוץ הכנסת ימשיך להיות בידי חדשות 2 עד להחלטה אחרת.

מערוץ 20 סירבו להגיב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי