"הצינור" והקרב על מיליון לייקים: גיא לרר נגד טל ברמן וערוץ 10

ערוץ 10 דורש שלרר יעביר מיידית את האדמין של דף הפייסבוק והטוויטר של "הצינור" לידיו - וטוען כי מי שעושה בו שימוש חשוף לתביעה משפטית ■ לרר טוען כי דף הפייסבוק הפופולרי הוא דווקא בבעלותו ■ הצדדים במגעים לפשרה

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גיא לרר
גיא לרר
נתי טוקר
נתי טוקר

דף הפייסבוק הפופולרי "הצינור", שמלווה את התוכנית המשודרת בערוץ 10, שרוי זה כמה ימים בהדממה חלקית. על אף שכבר יומיים משודרת התוכנית בגרסתה החדשה עם המגיש טל ברמן, בדף הפייסבוק של "הצינור" אין לה כל זכר. מי שמחזיק באדמין של דף הפייסבוק הוא המגיש הקודם, גיא לרר, ש"ערק" למתחרה רשת ובשלב זה מסרב לשחרר את דף הפייסבוק לידיו של הערוץ.

דף הפייסבוק של "הצינור" הוא אחד הדפים הפופולריים בישראל, ומבין הדפים בעברית הוא ככל הנראה בעל מספר האוהדים הגדול ביותר – 1.089 מיליון, נכון להיום. הדף זוכה למעורבות גבוהה של גולשים, שיתופים ולייקים רבים. אין כל ספק כי מדובר בנכס משמעותי עבור ערוץ 10 כמו גם עבור לרר עצמו, ומהווה אולי חלק מהנדוניה שהאחרון מבקש להביא עמו למתחרה רשת.

מאז עזיבתו של לרר, בדף הפייסבוק עולים תכנים עצמאיים של פרויקט החזית המשותף ל"הצינור" ולמיזמים חברתיים נוספים, אך לא מופיע כל תוכן הקשור לתוכנית הטלוויזיה מערוץ 10, כך שהפורמט החדש של התוכנית לא מקבל כל ביטוי דיגיטלי.

מי הבעלים של דף הפייסבוק הזה? לרר או ערוץ 10? בין לרר לבין הערוץ מתפתח כעת מאבק לא נעים. בשלב זה המאבק מרוסן, ואפילו מנומס. שני הצדדים לא מתבטאים זה נגד זה ולא מרבים לשוחח עם כלי התקשורת בעניין. לרר היה ועודנו דמות אהובה מאוד במסדרונות ערוץ 10. באירוע הפרידה שלו מהערוץ, אחרי 12 שנות עבודה, הוא היה כמעט על סף דמעות, בעיקר לאחר דבריו החמים כלפיו של המנכ"ל יוסי ורשבסקי.

ובכל זאת, עמדות שני הצדדים ברורות, כאשר ערוץ 10 טוען באופן מוצהר כי התוצרים שיצר לרר בעת עבודתו בערוץ 10 הן של הערוץ. פסיקות קודמות התייחסו לתוצרים או אפילו לפטנטים שיצר עובד במסגרת עבודתו ככאלה ששייכים למעביד ולא לעובד. לשיטת ערוץ 10, על לרר להעביר מיידית את אדמין דף הפייסבוק של "הצינור" כמו גם את דף הטוויטר של התוכנית לידי הערוץ והמערכת החדשה של "הצינור", וכי מי שעושה בו שימוש חשוף לתביעה משפטית.

מנגד, לרר טוען כי דף הפייסבוק הפופולרי מצוי דווקא בבעלותו. מבחינתו, דף הפייסבוק הוא יצירה נפרדת שאינה קשורה לעבודתו בערוץ 10. לרר הקים את דף הפייסבוק עוד ב-2008, לפני שבערוץ החלו לפתוח דפי פייסבוק לתוכניות השונות. דף הפייסבוק של "הצינור" עוסק כאמור גם בנושאים שלא הופיעו על מסך הערוץ, למשל פרויקט החזית.

זאת ועוד: דף הפייסבוק של "הצינור" נהנה גם מפופולריות גבוהה בהרבה משיעור הרייטינג שהיה לתוכנית "הצינור". כך, הרייטינג הממוצע של התוכנית היה כ-6%, שהם כ-100-150 אלף צופים, בעוד בדף הפייסבוק יש פוסטים שמגיעים לחשיפה רחבה הרבה יותר ולמספר לייקים גבוה משמעותית. כלומר, ייתכן כי דף הפייסבוק הוא נכס מהותי יותר לבעליו מאשר תוכנית הטלוויזיה.

"ספק אם דף הפייסבוק יוגדר כיצירה"

בשלב זה שני הצדדים שולטים בלהבות ומנסים לפתור את המחלוקת באמצעות מו"מ, בניסיון להגיע לפשרה יצירתית כלשהי שתספק את שניהם. בשלב זה לא ידוע מהי הפשרה שמונחת על השולחן ומי בפועל ינהל את דף הפייסבוק, אך בקרב שני הצדדים יש אופטימיות שיהיה ניתן להגיע להסכם. אם לא – ככל הנראה הצדדים ייגררו לבתי משפט וייאבקו סביב סוגיה תקדימית זו.

בערוץ 10 אישרו כי הם מקיימים מו"מ עם לרר, אך סירבו להגיב. גם לרר לא היה מעוניין להגיב. גורמים בסביבתו אומרים כי הם משוכנעים שהעניין יסתיים בפשרה ולכן לא מעוניינים להוסיף שמן למדורה. "קשה לו מאוד המחשבה שייתבע על ידי הערוץ שעבד בו 12 שנה. הוא מאוד רוצה להגיע להבנות", אומרים בסביבתו.

ומה אומרים המשפטנים? "נקודת המוצא צריכה להיות קודם כל חוזית, כלומר בהסכמות החוזיות בין הצדדים. ככל שנקבע בחוזה העבודה או ההתקשרות הסדר כלשהו ביחס לבעלות או זכויות הצדדים בנכס הדיגיטלי של דף הפייסבוק של 'הצינור', הרי שהוא גובר", כך אומר עו"ד דור ליאונד, שעוסק גם בדיני מידע במדיה דיגיטלית (ומעניק שירותים גם לקבוצת "הארץ-TheMarker").

לדבריו, אם אין הסכמים בנושא זה, יש לעקוב אחרי התנהגות הצדדים בפועל, בזמן אמת. "כך נוכל לבחון האם התגבש 'חוזה שבהתנהגות' לגבי אותו נכס. למשל, כיצד ראו את תרומתו של לרר לדף הפייסבוק, ועד כמה הפעילות בדף היתה כולה תחת המעטפת של ערוץ 10. ספק אם דף הפייסבוק המדובר, כשלעצמו, יוגדר כיצירה, אבל מהותית ייתכן שניתן להחיל בעניין זה את ההסדר הקבוע בחוק זכויות יוצרים, המקנה למעסיק את זכות היוצרים בכל יצירה שנוצרה במהלך ולצורך עבודתו של היוצר השכיר, וזאת רק בתנאי שלא נקבע אחרת בחוזה ביניהם".

ליאונד מוסיף כי גם פייסבוק עצמה עשויה להיגרר לסוגיה כשחקן נוסף, כפלטפורמה שבה מתקיימת הפעילות הדיגיטלית המדוברת. "על מנת לפתוח ולנהל דף פייסבוק יש צורך באישור תנאי התקשרות מול פייסבוק, הכוללים, בין היתר, גם הגבלות על ניוד או העתקה של עוקבים מדף אחד למשנהו, ללא קבלת הסכמתם", מזכיר ליאונד.

סוגיית הבעלות על דפים ברשתות חברתיות כבר עלתה לדיון בעולם. עו"ד אמיר ונג. שותף וראש מחלקת תקשורת במשרד רון גזית, רוטנברג ושות', מציין כי בפסיקת בתי המשפט במדינות אחרות יש כבר כמה תקדימים מעניינים להכרעות בסכסוכים בין מעביד ועובד לשעבר על בעלות בחשבונות בדפים ברשתות חברתיות. "נראה שההכרעה תהיה קלה, ולא לטובתו של גיא לרר", מסכים ונג עם קודמו. "הנסיבות שעל פני השטח הן לרעתו. 'הצינור' היא הפקה של הערוץ ולא של חברת הפקה שבה לרר שותף או מועסק. לרר עצמו היה שכיר בערוץ (לא קבלן-פרילנסר). דף הפייסבוק, לפי הכותרת והתכנים, הוא באופן מובהק דף של 'הצינור' ולא דף של 'גיא לרר מתוכנית הצינור' (להבדיל, לדוגמה, מלינקדאין - שם השיוך הבסיסי של החשבונות הוא תמיד לאנשים, מה שמסבך את הדיונים המשפטיים)".

על אף שלרר החזיק בעצמו בחשבון הפייסבוק, ונג סבור כי הוא ייאלץ למסור אותו לערוץ 10. "כל הזיקות מצביעות לכן שהדף הוא תוצר של עבודתו של לרר כשכיר בערוץ וכחלק מהפעילות של הערוץ. גם אם עד כה רק גיא לרר החזיק בסיסמה, זה לא פרמטר משמעותי. מיותר לציין, שלכל מעביד כדאי להסדיר מפורשות את הבעלות בנכסים שכאלה בחוזה ההעסקה ובחוזים עם קבלנים. גם לשים לב לזהות המחזיק בסיסמאות לא מזיק".

לרר לא יהיה מאושר גם מעמדתן של עו"ד נועה הבדלה, שותפה במחלקת ליטיגציה במשרד ברנע ועו"ד מרי ציון, שותפה וראש מחלקת דיני עבודה במשרד ברנע. "התוצרים של העובדים הן של המעביד, אלא אם הוסכם אחרת. כל הקניין הרוחני שנוצר על ידי העובד במסגרת ובהקשר העבודה - שייכות למעסיק".

השתיים מזכירות את המצאת מדבקות ה"פוסט איט", שהומצאו בטעות בחברת M3 ונערך לגביהן דיון לגבי זכויות היוצרים. "בסופו של דבר זה שייך למעביד", הן אומרות. "במקרה הזה יש הרבה מאפיינים בדף הפייסבוק של 'הצינור' שאפשר לקשר לתוכנית. השם אותו דבר, מופיע בדף אותו מייל של התוכנית. כתוב בדף הפייסבוק שזו עונה שישית – בעוד שלעמודי פייסבוק אין עונות. לכאורה הוא אמור להעביר את הדף לידיו של הערוץ אלא אם כן הוסכם אחרת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים