השר קרא מנסה למנות ליו"ר זמני של הרשות השנייה בכיר החשוד בפרשת ישראל ביתנו

יו"ר הרשות יכול לשלוט ישירות בגופי השידור ובחברות החדשות של 2 ו-10 ■ המשטרה עצרה את יצחק בורבא בפרשת ישראל ביתנו והמליצה להגיש נגדו כתב אישום על עבירות שוחד, גניבה בידי מורשה והלבנת הון ■ בורבא: "מזה שנים רבות אני חלק מהעשייה הציבורית. למיטב ידיעתי לא נמצא כל דופי במעשיי"

נתי טוקר
נתי טוקר
נתי טוקר
נתי טוקר

המינוי הבעייתי של שר התקשורת איוב קרא: קרא מתכוון למנות למ"מ יו"ר הרשות השנייה את יצחק בורבא, אחד החשודים בפרשת ישראל ביתנו. המשטרה המליצה להעמיד את בורבא לדין בשורה של עבירות, בהן שוחד, ובפרקליטות נמסר היום כי עניינו עדיין נבחן.

ב-1 בנובמבר תעזוב יו"ר הרשות השנייה הנוכחית, אוה מדז'יבוז', את תפקידה לאחר שלוש שנים, ותמונה ליו"ר הרשות למעמד האשה. החוק קובע כי במקרה כזה השר יכול למנות בעצמו, באישור הממשלה, מ"מ ליו"ר הרשות השנייה לתקופה של עד שלושה חודשים.

ברשות השנייה מכהנים כיום עשרה חברי מועצה, לאחר שבמהלך הקדנציה האחרונה התפטרו מתפקידם חמישה חברים. אחרי פרישתה של מדז'יבוז' יישארו תשעה בלבד. חמישה מתוך אותם תשעה הם חברי ותיקים במועצת הרשות השנייה וזו הקדנציה השנייה שלהם.

למרות זאת, קרא מתכוון למנות דווקא את בורבא, חבר חדש יחסית במועצת הרשות השנייה, שלא נשא עד היום תפקיד בכיר במועצת הרשות השנייה, אלא שימש יו"ר ועדת הערר.

ואולם הסוגיה הבעייתית יותר היא כאמור ההסתבכות הפלילית של בורבא. המשטרה עצרה את בורבא בסוף 2014 במסגרת פרשה 242, או פרשת ישראל ביתנו, שבגינה הוגשו באחרונה כתבי אישום בין השאר נגד סגנית השר לשעבר פאינה קירשנבאום.

לפני כשנה המליצה המשטרה להעמיד לדין את בורבא יחד עם 35 חשודים נוספים. ההמלצות נגד בורבא היו בעבירות של מתן שוחד, תיווך לשוחד, הלבנת הון, קשירת קשר לביצוע פשע, גניבה בידי מורשה, שיבוש ועבירות מס. במשטרה אומרים כי "תיק החקירה הועבר עם סיומו, לפני יותר משנה, לעיון והחלטת הפרקליטות". הפרקליטות החליטה בינתיים לסגור את תיקי החקירה ולא להגיש כתבי אישום נגד 17 מהחשודים, אך נגד בורבא הנושא עדיין תלוי ועומד. בפרקליטות אומרים היום כי "עניינו של בורבא עדיין נמצא בבחינה".

בורבא כיהן בשלל משרות ציבוריות. במשך 13 שנים כיהן כמנכ"ל החברה הכלכלית חבל ים המלח, לאחר מכן מנכ"ל חברת אפעה תשתיות איכות סביבה. כיום הוא מכהן כיו"ר איגוד התאגידים העירוניים ברשויות המקומיות – גוף בעל עוצמה פוליטית לא מועטה. לבורבא גם קשרים פוליטיים הדוקים, הן בסיעת ישראל ביתנו, וכן מול שר האוצר משה כחלון.

חסם בפני הדרג הפוליטי

תפקיד יו"ר הרשות השנייה הוא משמעותי מאוד בפיקוח על גופי השידור ועל חברות החדשות של ערוצים 2 ו-10. מועצת הרשות אמורה לשמש חסם בפני השפעות הדרג הפוליטי, ולנהל את הרגולציה על התקשורת באופן עצמאי ובהתאם לאינטרס הציבורי. מינוי של אדם בעל קשרים פוליטיים הדוקים מעין אלה עשוי לפגוע ביכולת של הרגולטור לפעול באופן עצמאי.

המינוי של בורבא בעייתי גם משום שבורבא כלל אינו מגיע מתחום התקשורת ואינו בקיא בתחום. מנגד, מקורות במועצה אומרים כי במהלך כהונתו במועצה פעל בורבא באופן הגון, היא גילה בקיאות בחומר והתבסס בהחלטותיו על חוות דעת מקצועיות. לדבריהם, לא היה ניכרת השפעה פוליטית כלשהי בהתנהלות השוטפת של בורבא במועצה.

שתי המועמדות הבולטות מול בורבא היו שתי נשים שמכהנות במועצת הרשות השנייה כבר קדנציה שנייה: ד"ר מיכל שפירא, המכהנת כיו"ר ועדת הרדיו ברשות וד"ר דליה זליקוביץ', יו"ר ועדת הכספים ברשות.

בכל מקרה, גם למינוי זמני ייאלץ בורבא לעבור את אישור הממשלה ולפני כן את אישור הוועדה לבדיקת מינויים בשירות הציבורי. לאור ההמלצה נגדו לכתב אישום, ספק אם הוועדה תאשר את מינויו. לפי החוק, מי שהורשע בעבירה פלילית שיש עמה קלון אינו יכול לכהן כחבר מועצת הרשות.

כפי שנחשף ב-TheMarker, אין זה המינוי הבעייתי היחיד של השר קרא בתחום הרגולציה על התקשורת. קרא מעוניין למנות לתפקיד היו"ר הקבוע של הרשות השנייה את הח"כית לשעבר יוליה שמלוב-ברקוביץ', שכיהנה בכנסת מטעם קדימה ולאחר מכן התמודדה בסיעת הליכוד. מינויה אמור לעשות רק לאחר סבב התייעצויות של השר עם גופי התרבות ועשוי להימשך כמה חודשים.

בורבא מסר: "מזה שנים רבות אני חלק מהעשייה הציבורית ופועל ואמשיך לפעול בתפקידיי הציבוריים. גם לאחר חקירתי בפרשה ולמיטב ידיעתי לא נמצא כל דופי במעשיי".

מטעמו של קרא נמסר: "השר קרא לא מתכוון למנות אף אחד. כרגע מתקיימת בחינה של כל המועמדים על ידי הדרג המקצועי ואין בכוונת השר להתערב במינויים כאלה ואחרים".

יצחק בורבאצילום: אמיל סלמן /ג'יני

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?