דואר ישראל: עלייה במספר החבילות, ירידה ברווחיות

לצד גידול של 1% בהכנסות, חברת דואר ישראל הפסידה ברבעון השני 6.4 מיליון שקל - אך ההפסד עמוק אף יותר. וכמה חבילות הזמינו הישראלים מחו"ל בחצי שנה?

אמיתי זיו
אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיכליות עם דברי דואר, מחוץ למרכז המיון החדש של דואר ישראל במודיעין
מיכליות עם חבילות דואר, מחוץ למרכז המיון החדש של דואר ישראל במודיעיןצילום: Elements | יוצרים קונס
אמיתי זיו
אמיתי זיו

למרות שכבר ספטמבר - חברת דואר ישראל עדיין נמנעת מלפרסם דו"חות רבעוניים. במקום זאת, החברה מפרסמת "הודעה לעיתונות" לאקונית עם עיקרי התוצאות מדו"ח הרווח וההפסד שלה לרבעון 2 והחציון השני של השנה - וגם זאת ללא נתוני דו"ח תזרים המזומנים.

מההודעה לתקשורת ניתן ללמוד כי חברת דואר ישראל נשחקת במדדי הרווח שלה. בשורה העליונה החברה עוד צומחת ומדווחת על גידול בהכנסות של 1% ל-445 מיליון שקל ברבעון.

"הגידול בהכנסות נובע ברובו מהמשך צמיחה בהכנסות ממסחר מקוון, אשר פיצה בחלקו על השחיקה בהכנסות מהדואר המסורתי. בחציון הראשון של השנה חלה עליה של כ-29% בהכנסות ממסחר מקוון, בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, לצד המשך ירידה של כ-6% בהכנסות משירותי דואר. בחציון הראשון של 2017 הוזמנו מחו"ל 26 מיליון חבילות, לעומת 23 מיליון בחציון המקביל אשתקד", מסבירה החברה.

מול זאת, בכל מדדי הרווח חברת הדואר נשחקת: הרווח הגולמי של החברה נשחק ב-19% ל-32 מיליון שקל; הרווח התפעולי נשחק ב-66% ל-3.9 מיליון שקל והחברה עברה מרווח נקי 2.7 מיליון שקל ברבעון השני של 2016 להפסד נקי של 6.4 מיליון שקל ברבעון הנוכחי. אך ברבעון המקביל ב-2016 הייתה לחברה הכנסה חד פעמית של 6 מיליון שקל ממכירת נכס מקרקעין. בדואר מסבירים: "הירידה ברווח הנקי נבעה בעיקרה מהשחיקה בשער החליפין, אשר שחקה את המכירות והרווח בסך של 11.4 מיליון שקל".

מרכז המיון של הדואר במודיעין (צולם בחודש מאי 2017)

תוצאות הדואר חשובות היות שלחברה איגרות חוב המוחזקות על ידי מספר גופים מוסדיים ובעבר היה חשש שהחברה לא תוכל לפרוע את חובותיה. כחלק מתהליך ההבראה שלה חברת הדואר הייתה אמורה לעבור הפרטה חלקית על ידי הכנסת שותף פרטי ב-20% - מה שאמור היה להכניס לה כסף לקופה וכן לשפר את יכולות הניהול שלה, אך מהלך זה נבלם בעקביות על ידי שר האוצר משה כחלון.

מהדואר נמסר: "כחלק מההערכות לגידול המתמשך בהזמנת חבילות מחו"ל פתחה חברת דואר ישראל בחציון הראשון של השנה את מרכז הסחר המקוון במודיעין בהשקעה של 25 מיליון שקל. עד סוף שנה זו, הנהלת החברה מתכננת לבצע מהלכי התייעלות נוספים הכוללים המשך צמצום כוח אדם בהתאם לתוכנית ההבראה, לצד צמצום ומכירת נכסי נדל"ן אשר אינם נדרשים עוד, נוכח ההתייעלות התפעולית.

"במהלך שנת 2018, בכוונת החברה להתחיל מהלך ארגוני–אסטרטגי, אשר אמור יחד עם השקעה מסיבית בטכנולוגיות חדשות בתחום העברת החבילות והדואר, להתאים את החברה לאתגרים הבאים בתחום הקניות ברשת והשינוי בסביבה העסקית".

דני גולדשטיין, מנכ"ל דואר ישראל: "פתיחת מרכז הסחר המקוון להרצה ברבעון השני של השנה הצריכה מאיתנו השקעות גדולות הן ברמה הטכנולוגיות והן ברמת כוח האדם ומשאבי האנוש, וזאת על מנת להפעילו בזמן קצר. אנו מאמינים שפתיחת מרכז זה, שהוא מהמתקדמים בתחומו בעולם, תאפשר לנו לשפר ולייעל משמעותית את תהליך מסירת החבילות לציבור וכך להצעיד קדימה את דואר ישראל. הירידה החדה בשער החליפין הגבירה את כמות ההזמנות מחו"ל שכן לקוחות יכלו לרכוש יותר מוצרים בפחות כסף. עם זאת ירידה זו פגעה בהכנסות החברה ורווחיה. בחודשים שנותרו עד סוף השנה, בכוונתנו להמשיך ולהשקיע בפיתוח מנועי הצמיחה של החברה, לצד שיפור מתמיד בשירות ללקוחות".

דני גולדשטיין, מנכ"ל דואר ישראלצילום: עופר וקנין

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"