איוב קרא מתכנן: הפוליטיקאית לשעבר שתפקח על הטלוויזיה

גורמים בשוק התקשורת אומרים כי מינויה של פוליטיקאית מקורבת לתפקיד הוא מהלך "לא ראוי", ועלול להחריף את הלחץ הפוליטי על גופי השידור

נתי טוקר
נתי טוקר
 'יו"ר מועצת הרשות השנייה, יוליה שמאלוב-ברקוביץ
'יו"ר מועצת הרשות השנייה, יוליה שמאלוב-ברקוביץצילום: מיכל פתאל
נתי טוקר
נתי טוקר

האם שר התקשורת איוב קרא עומד לבצע מינוי פוליטי מובהק ברגולציית התקשורת? ל-TheMarker נודע כי קרא מתכוון למנות את חברת הכנסת לשעבר יוליה שמלוב-ברקוביץ' ליו"ר הרשות השנייה במקומה של אוה מדז'יבוז', שתפרוש בקרוב. שמאלוב-ברקוביץ' היתה ח"כית מטעם מקדימה ואף התמודדה ברשימת הליכוד ב-2013.

שמאלוב-ברקוביץ' היא יועצת אסטרטגית בתחום השיווק. היא כיהנה בעבר כמנכ"לית עיתון וסטי ולאחר מכן ניהלה את ערוץ 9 ברוסית. היא היתה חברה במפלגת קדימה ונכנסה לכנסת ב-2009 לאחר התפטרות חיים רמון. בכנסת הביעה עמדות ימניות מובהקות. היא כיהנה בתפקיד חברה בוועדת הכלכלה ובוועדות נוספות. ב-2013 הצטרפה לליכוד, אך נכשלה ולא הצליחה להשתלב בפריימריז במקום ריאלי. לאחר מכן הצטרפה למפלגת כלכלה שלא עברה את אחוז החסימה.

כעת אמורה להתמנות שמאלוב-ברקוביץ' לתפקיד יו"ר הרשות השנייה – תפקיד רגיש המפקח ישירות על גופי השידור ועל חברות החדשות. גורמים בשוק התקשורת אומרים כי מינויה של פוליטיקאית מקורבת לתפקיד הוא מהלך "לא ראוי", ועלול להחריף את הלחץ הפוליטי על גופי השידור.

הרשות השנייה נתונה זה שנתיים וחצי ללא מנכ"ל קבוע ובהרכב ניהולי חסר, ורמת התפקוד שלה נמוכה מאוד. הוואקום הניהולי איפשר למדז'יבוז' דומיננטיות רבה לא רק בקביעת מדיניות הפיקוח אלא גם בניהול היומיומי של גופי השידור המסחריים בישראל. אם תמונה שמאולב-ברקוביץ' לתפקיד, היא תקבל סמכויות נרחבות לפיקוח על גופי השידור בישראל בתקופה הרגישה שלאחר פיצול ערוץ 2.

חוקי התקשורת העדכניים מונעים מינוי לתפקיד חבר מועצה בגוף מפקח למי שהיתה לו זיקה אישית או עסקית לשר משרי הממשלה או למי שהוא חבר מפלגה. סעיף מעין זה קיים בתאגיד השידור הציבורי, וסעיף דומה קיים גם בהצעת החוק – שטרם קודמה – לאיחוד גופי הרגולציה בטלוויזיה. בחוקי התקשורת החדשים, לאחר ההבנה של הנזקים שנגמרים ממעורבות פוליטית, הוחלט כי המינוי ייעשה באמצעות ועדת איתור בלתי תלויה.

אלא שמינוי חבר מועצת הרשות השנייה נעשה במסלול אחר, על פי חוק הרשות השנייה. לפי המסלול הזה, הממשלה ממנה ישירות את חברי המועצה על בסיס רשימה שמביא לה שר התקשורת. השר אמור להתייעץ עם גופי תרבות ואמנות, אך בסופו של דבר מקבל לבדו את ההחלטה על הרכב המועצה הציבורית. נוסח החוק הנוכחי גם לא מונע מינוי של גורם שהינו חבר מפלגה, או שהיתה לו זיקה אישית לשר בממשלה.

שמאלוב-ברקוביץ' ספגה במשך כהונתה ביקורת חריפה על שלל התבטאויות שנויות במחלוקת. כך למשל, היא הציעה לכלוא פעילי זכויות אדם, וטענה כי "נהיה איזשהו בון טון להיות חד-הורית שהחליטה לעשות ילד מחוץ למשפחה ואחר כך לבוא למדינה ולבקש הטבות על זה ועל זה - וכולם מבסוטים".

גורמים נוספים בשוק התקשורת אומרים כי בפעילותה בשוק התקשורת לא הוכיחה שמאלוב-ברקוביץ' עמידה על עקרונות אתיים, וכי כלי התקשורת שאותם ניהלה נחשבו לבעלי קשר פוליטי הדוק עם גורמים שלטוניים.

מועצת הרשות השנייה הנוכחית נכנסה לתפקידה בינואר 2015 ואמורה לכהן ארבע שנים בתפקיד. ואולם בינתיים פרשו מהמועצה חמישה חברים, חלקם על רקע ביקורת על התנהלות הרשות והמועצה. כעת פורשת גם מדז'יבוז', לאור מינויה לראש הרשות למעמד האישה על ידי השרה לשיוויון חברתי גילה גמליאל.

מלשכת השר קרא נמסר: "הנושא כרגע לא נמצא על סדר היום. מתקיים הליך בחירה על פי החוק והתקנות כדי לבחור במועמדת או במועמד הראויים ביותר".

לא ניתן היה להשיג את תגובת שמאלוב-ברקוביץ.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"