הפיאסקו היקר של הטלוויזיה החינמית בישראל

עם פיצול ערוץ 2, חלק מהתכנים המשודרים כיום במערך עידן פלוס יהיו זמינים רק למי שירכוש ממיר חדש ■ השידורים לא יהיו באיכות HD, ומספר הערוצים יהיה נמוך מהמתוכנן

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גאולה אבן סער
גאולה אבן סערצילום: רפי דלויה
נתי טוקר
נתי טוקר

מאות אלפי אזרחי ישראל קולטים את שידורי הטלוויזיה בבתיהם באמצעות מערך עידן פלוס, אבל בעוד כמה חודשים, בלי כל הודעה מוקדמת על כך לציבור, הם יגלו כי אחד מהערוצים - עוד לא הוחלט איזה מהם - לפתע ייעלם. כל ניסיון לאתר את הערוץ האובד יהיה לשווא.

מערך עידן פלוס, תשתית השידורים החינמית שהקימה המדינה בעלות של 130 מיליון שקל עד כה כדי להוות משקל נגד לדואפול של HOT ו–yes, מופעל על ידי הרשות השנייה ואמור לספק, לפי החוק, קליטה לערוצי הטלוויזיה הבסיסיים. המערך מספק כיום קליטה לערוצים 2, 10, כאן, החינוכית, ערוץ הכנסת וערוץ כאן בערבית. לפי הערכות, ל–500 אלף משקי בית יש מערך עידן פלוס. גם חברת סלקום מתבססת חלקית על המערך בפלטפורמה הרב־ערוצית שלה.

ב–1 בנובמבר מפת הטלוויזיה בישראל תשתנה: ערוץ 2 ההיסטורי יימחק מהמפה, ובמקומו יוקמו שני ערוצים חדשים - ערוץ קשת וערוץ רשת. כלומר במערך השידורים הנוכחי בעידן פלוס, לאחד מהערוצים לא יהיה מקום במערך - אך עד כה הרשות השנייה לא החליטה איזה ערוץ ייצא ממנו.

"זה לא הגיוני. הרשות השנייה יודעת כבר מ–2011, אז חוקק חוק הרישיונות שכלל את פיצול ערוץ 2, שיהיה צריך להחליט מה עושים עם עידן פלוס - אבל חודשיים וחצי לפני הפיצול, והרשות לא ערוכה", אומר בכיר בשוק הטלוויזיה.

למעשה, הערוץ שייצא מהמערך הנוכחי לא ייעלם לחלוטין. מערך עידן פלוס התרחב וכבר יכול להיערך לקליטה של ערוצים נוספים. בשנים האחרונות השקיעה המדינה, באמצעות הרשות השנייה, כ–60 מיליון שקל (מתוך ה–130 מיליון שקל) בהרחבת מערך עידן פלוס לשישה ערוצים נוספים (באיכות SD, או שלושה ערוצי HD).

בחודשים האחרונים נערך פיילוט של שידור המערך הנוסף (בשפה המקצועית הוא נקרא מרבב) וכיום הוא ניתן לקליטה כמעט בכל רחבי הארץ. כיום נמצאים על מערך זה גם הערוצים 20 ו–24. בשלב זה, המדינה מממנת את תפעולו בכ–16 מיליון שקל בשנה.

ואולם רוב משתמשי עידן פלוס לא יוכלו לקלוט את השידורים שיועלו על המרבב הנוסף, שכן הוא משדר בשיטה חדשה, dvb–t2, שמרבית בעלי הממירים אינם יכולים לקלוט אותה ונאלצים להסתפק בששת הערוצים שבמערך הישן. אם הם ירצו לצפות בערוצים הנוספים יהיה עליהם לרכוש ממיר מתאים, שמחירו כ–280 שקל. בנוסף, עד כה הרשות השנייה לא יצאה בהסברה לציבור על הרחבת המערך, על האפשרות לקלוט בו את שני הערוצים החדשים - ועל השינוי שצפוי לחול בנובמבר, שיגרום לכך שחלק מהתכנים מהמערך הישן ישודרו רק במערך החדש.

ברשות השנייה אומרים כי בקרוב ייערכו דיונים בנושא ויוחלט איזה ערוץ יעבור. "החלטה בנושא צפויה להתקבל בזמן הקרוב בשיתוף הגורמים הרלוונטיים ומשרדי הממשלה האמונים על הנושא", נמסר. "הרשות השנייה צפויה לצאת בקמפיין הסברתי בנושא המעבר לאפיקי השידור החדשים, שבמסגרתו תציג לציבור גם את נושא הממירים החדשים שיאפשרו לצפות בכלל הערוצים במערך".

בעולם עוברים ל–4K, בישראל נשארים ב–SD

הרחבת המערך של עידן פלוס היתה אמורה להיות בשורה משמעותית יותר, עם ערוצים חדשים באיכות HD. המדינה אף נעתרה לשלם במשך שנה את הוצאות התפעול שהיו אמורים להיות מושתים על הערוצים הייעודיים (20, 9, הלא ו–24). ואולם ערוץ 9 וערוץ הלא החליטו לוותר על המערך, בעיקר בשל העלויות שיושתו עליהם לאחר השנה וחצי - כ–4 מיליון שקל בשנה. לתפישתם, רוב הציבור שצופה בהם אינו נמצא במערך עידן פלוס ולכן ההשקעה בכך אינה מוצדקת.

הרחבת המערך היתה גם אמורה לאפשר סוף־סוף שידור באיכות HD של הערוצים המסחריים הגדולים - קשת, רשת ו–10. בעולם כבר עוברים לאיכות שידור של 4K, אבל בישראל תקועים בשידור SD. הרשות השנייה החלה להפעיל מכבש לחצים על הערוצים כדי שיעברו לשידור באיכות HD בנובמבר, על רקע המהלך לפיצול ערוץ 2.

בפועל, מאחר שהמערך החדש אינו נקלט בבתיהם של רוב משקי הבית, שמחזיקים את הממירים הישנים - החליטו בערוצים להישאר במרבב הישן ולהמשיך לשדר באיכות SD. עם זאת, הערוצים המסחריים יחלו לשדר באיכותHD בפלטפורמות הרב־ערוציות הגדולות - HOT ,yes, סלקום, פרטנר ואחרות. כלומר, מאות אלפי משקי בית בישראל ייאלצו להסתפק באיכות SD בלבד.

גם ערוץ כאן היה אמור להעלות גרסת HD למערך החדש, ואף החל בשידורי ניסיון. בפועל, בתאגיד השידור הציבורי אומרים כי לא נמצא מימון לכך ובשלב זה לא יעלו לשידור במערך החדש באיכות HD.

המערך היה עשוי לכלול גם ערוצים חדשים, שעוסקים בנושאים ספציפיים, כמו ערוצי חדשות, טבע או סרטים. לערוצים הנושאיים האלה התאפשר לפעול במודל של פרסומות או דמי מנוי. מועצת הכבלים והלוויין אמורה היתה לצאת למכרזים, אך אלה מעולם לא יצאו לפועל בטענה כי אין היתכנות כלכלית להפעלת ערוצים כאלה במערך עידן פלוס.

הרשות השנייה גם מפעילה את ההפצה הטכנית של תוכני הערוצים לפלטורמות השידור, כלומר קו השידור מועבר על ידי מרכז השליטה והבקרה של הרשות השנייה מקשת, רשת וערוץ 10 - לפלטפורמות כמו HOT ,yes או עידן פלוס. אלא שבגופי השידור אומרים כי אין צורך שהרגולטור יעסוק בכך וניתן לעשות זאת באופן פרטי וכי יש חוסר שקיפות לגבי העלויות ברשות.

בנוגע לשידור ב–HD של הערוצים המסחריים, מהרשות השנייה נמסר: "מדובר באינטרס ציבורי מהמעלה הראשונה. עם זאת, הרשות מודעת לעלויות המהלך ועל כן בשלב הראשון גופי השידור יחויבו להעביר שידורים באיכות HD דרך yes ו–HOT, שם נמצאים מרבית הצופים".

עדיין אין מכרז

במשך שנים סבל מערך עידן פלוס מקשיי קליטה באזורים רבים בישראל, והפרויקט כולו הוכתר ככישלון. לצד זאת, הרשות השנייה לא הצליחה להרחיב אותו ולקלוט ערוצים חדשים בעלות נמוכה יותר.

בסוף 2016, במסגרת חוק ההסדרים, הצליח משרד האוצר להעביר תיקון לחוק שלפיו מערך עידן פלוס ייצא מידי הרשות השנייה ויועבר לגורם פרטי. ההערכות היו כי גופים כמו פרטנר או סלקום ירצו לרכוש שליטה בפלטפורמה קיימת ולהציע על גביה שירותים נוספים.

החוק קבע כי תוקם ועדת מכרזים מיוחדת, המורכבת מנציגים של משרדי ממשלה וגופים רלוונטיים, והיא תוציא לדרך את המכרז להפרטת המערך. היעד היה בחירת הזוכה בתוך כשנה.

אלא שעד כה המכרז עדיין לא נכתב במלואו. מדוע? בוועדת המכרזים אומרים כי ברשות השנייה עדיין לא העבירו את המידע הנחוץ לשם כתיבת המכרז - למשל רשימת מיקומי האנטנות ועלויות שונות. "הוועדה עושה את מרב המאמצים לפרסם מכרז", אומרים בוועדת המכרזים. "במסגרת זו נדרשת הוועדה לקבל נתונים ומסמכים מהרשות השנייה, ועל כן פנתה אליה מספר פעמים בחודשים האחרונים ואף הזמינה את נציגיה להופיע בפניה. עד כה לא התקבלו מלוא הנתונים והמסמכים מהרשות, אך אנו סמוכים ובטוחים כי הרשות השנייה, בהיותה תאגיד סטטוטורי המחויב להחלטת הממשלה, תשתף פעולה באופן מלא. כך או אחרת, ועדת המכרזים פועלת לפרסום המכרז לפני החגים הקרבים".

מהרשות השנייה נמסר: "נקבע בחוק ההסדרים כי מערך עידן פלוס יופרט. הרשות השנייה משתפת פעולה באופן מלא עם משרד האוצר לצורך קידום מהלך ההפרטה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי