17 פגישות ב-3 חודשים: צחי הנגבי כמעט לא עסק בענייני משרד התקשורת בכהונתו

יומן הפגישות של הנגבי, שכיהן במשך שלושה חודשים כממלא מקום שר התקשורת, מעלה חשש כי הוא לא כיהן בתפקיד בפועל - וההחלטות התקבלו בידי אחרים ■ הנגבי: "היקף מעורבותי במשרד התקשורת היה מוגבל בשל מחויבותי למשרדים אחרים שבאחריותי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צחי הנגבי
צחי הנגביצילום: אוהד צויגנברג

השר צחי הנגבי, שכיהן במשך שלושה חודשים כממלא מקום שר התקשורת, קיים במשך כהונתו רק 17 פעילויות הקשורות בנושאי המשרד, כשש פעילויות בחודש בממוצע — כך עולה מיומן הפעילות של הנגבי כשר תקשורת, שנמסר לידי תנועת הצלחה. מעורבתו המצומצמת בשוק התקשורת מעלה חשש כי הנגבי לא כיהן בפועל בתפקיד, וההחלטות הביצועיות במשרד התקבלו בידי גורמים אחרים.

הנגבי, המחזיק במקביל בתפקיד השר לשיתוף פעולה אזורי, מונה לממלא מקום שר התקשורת בפברואר. הוא מונה בעקבות עתירות לבג"ץ מטעם התנועה לאיכות השלטון ונציגים מהאופוזיציה נגד המשך כהונתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כשר התקשורת בשל ריבוי תיקים (נתניהו מחזיק גם בתיק החוץ). בנוסף, נטען כי נתניהו לא יכול למלא את תפקיד שר התקשורת בשל ניגודי עניינים, לאור חברותו עם בעל השליטה בבזק, שאול אלוביץ', ועם ארנון מילצ'ן, מבעלי ערוץ 10, שהעניק לנתניהו ולרעייתו מתנות.

הקשר עם מילצ'ן נמצא כיום במוקד החקירה בתיק 1000, ובאחרונה נחשפה חקירת רשות ניירות ערך באשר לקשר בין מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, לבין גורמים בבזק, השייכת לאלוביץ'.

בפברואר מונה הנגבי לתפקיד באופן זמני, והצהיר כי ילמד את השוק ויקבל החלטות באופן עצמאי. ואולם מיומן הפגישות שלו נראה כי בכהונתו הקצרה הוא לא עסק כמעט בנושאי משרדו.

הפגישה הראשונה שקיים הנגבי בתפקיד היתה ב–1 במארס, עם יו"ר הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו, אווה מדז'יבוז'. חודש לאחר מכן ערך הנגבי סיור במשרדי הרשות השנייה בירושלים, וכן סיור בערוץ 10 ופגישה עם בכיריו. כשר התקשורת לא נפגש הנגבי כלל עם יו"ר מועצת הכבלים והלוויין, ד"ר יפעת בן חי־שגב, המטפלת כיום בשורת נושאים בוערים בענף התקשורת, כמו הסכומים הגבוהים שמשלמים הערוצים עבור זכויות השידור של משחקי ספורט, והשלכות הדבר על מחירי חבילות הצפייה לצרכנים.

בין 14 ל–16 במארס קיים הנגבי שלוש פגישות עם פילבר, עם מנכ"ל משרד האוצר ועם המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, כנראה על רקע הרצון למנוע את פתיחת תאגיד השידור הציבורי או לפצלו לשני תאגידים. פגישה נוספת בנושא התאגיד קיים הנגבי עם איגוד המפיקים, והוא נפגש עם שר התקשורת היווני, פעם בישראל ופעם בארה"ב.

יש פרטנר

מי שזכתה לאוזן קשבת אצל הנגבי היא חברת פרטנר: הנהלת החברה נפגשה עמו בכנסת, ובהמשך קיים הנגבי מפגש בכנסת גם עם יו"ר פרטנר, אדם צ'סנוף.

בנוסף, ערך הנגבי שני סיורים בדואר ישראל, ונכח בשני מפגשים הקשורים בגולן טלקום. כמו כן, פגש הנגבי במנכ"ל חברת החדשות של ערוץ 2, אבי וייס.

בכל תקופת כהונתו לא נפגש הנגבי ולו פעם אחת עם נציגי בזק או HOT — שתי חברות הענק המחזיקות את הנתח העיקרי בהכנסות של שוק התקשורת. עם זאת, הנגבי טיפל בחלק גדול מתחומי הפעילות שלהן, כאשר הועברו אליו הסמכויות הרלוונטיות עם גילוי ניגודי העניינים של נתניהו סביב קשריו עם אלוביץ'.

סמכויות אלה הועברו להנגבי כבר ביולי 2016, ובהן האחריות על שוק הטלפון הקווי, החברות בזק ו–HOT, כמו גם החלטות לגבי בזק והחברות הבנות שלה, וכן תחום הטלוויזיה הרב־ערוצית. כבר אז דווח ב–TheMarker כי הנגבי כמעט אינו פעיל בעניינים אלה, ואינו מגיע לדיונים בכנסת.

בין 18 ביולי 2016, אז ניתנו לו הסמכויות בתחום התקשורת, ל–12 בינואר 2017, קיים הנגבי חמישה סיורים בחברות ושבע פגישות עבודה בלבד — כשלוש פגישות בחודש בממוצע.

עמותת הצלחה: "נתניהו ניווט בפועל"

בסוף מאי מונה איוב קרא לשר התקשורת. בינתיים קרא נתון בקדחת של סיורים ופגישות מחוץ למשרד. על פי דובר המשרד, קרא ביקר כבר במתקן המיון של דואר ישראל, במטה חברת HOT ובמשרדי זכייניות ערוץ 2, רשת וקשת. קרא אף חגג את יום הבסטיליה עם אנשי שגרירות צרפת ב–14 ביולי.

כשיסתיימו הסיורים, יצטרך קרא להעמיק וללמוד את החומר לפני שיקבל החלטות שיוכלו להיטיב עם צרכני התקשורת. אלא שהפעם המשימה תהיה סבוכה — משום שצמרת הדרג המקצועי במשרד התקשורת סובלת ממחסור כוח אדם עקב פרישת בכירים, ואיוש המשרות יימשך זמן רב.

"לוח הפגישות שנמסר שומט את הקרקע מתחת לטענות כי הנגבי פעל כשר בפועל לכל דבר ועניין ולא רק באופן שולי ואקראי כפי שלוח פגישותיו ופעילויותיו מוכיח בפועל", אומר עו"ד אלעד מן, היועץ המשפטי של עמותת הצלחה. "הדבר מחזק גם את הטענות שנטענו על ידי הצלחה ואחרים במסגרת העתירות לבג"ץ, שלפיהן למעשה מילוי המקום בא רק כדי למלא דרישה פורמלית של אי־מעורבות ישירה של ראש הממשלה, בעוד שבפועל הוא זה שניווט את מהלך הדברים גם בתקופת כהונתו של הנגבי".

השר הנגבי מסר בתגובה: "המסמך שמסרתי לתנועת הצלחה לפי בקשה מתוקף חוק חופש המידע אכן משקף את ההיקף המוגבל של מעורבותי במשרד התקשורת בעת כהונתי כממלא מקום השר, זאת בשל מחויבות לכהונתי כשר לשיתוף פעולה אזורי; פעילותי כשר המופקד על ייצוג ישראל בפעילות הבינלאומית של משרד החוץ על פי הסמכת ראש הממשלה; ופעילותי כשר המופקד על המשא ומתן בין ישראל לבין הוותיקן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה