ח"כ גלאון: "לפתוח בחקירה פלילית נגד נתניהו ולהשעות את פילבר מתפקידו"

הדברים נאמרו בעקבות הדו"ח המיוחד של מבקר המדינה על משרד התקשורת, המתייחס לניגוד העניינים של ראש הממשלה בתקופת כהונתו כשר התקשורת ■ ח"כ אלהרר: "כל סעיף בדו"ח משפיע באופן ישיר על כספו של הצרכן הישראלי"

TheMarker Online
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זהבה גלאון
ח"כ זהבה גלאוןצילום: מיכל פתאל
TheMarker Online

הדו"ח המיוחד של מבקר המדינה על משרד התקשורת, שפורסם היום (ד'), ומצביע על שורה של החלטות בעייתיות שקיבל המשרד בשנים האחרונות בנוגע למונופול התקשורת הקווית בזק, מעורר הדים במערכת הפוליטית.

עם פרסום הדו"ח פנתה יו"ר מרצ, זהבה גלאון, ליועמ"ש מנדלבליט בהתייחס להיבטים בפעולות משרד התקשורת לאסדת מגזר התקשורת הנייחת, ואמרה כי היא "קוראת למבקר לפתוח בחקירה פלילית נגד רה"מ נתניהו ולהמליץ לנציב שירות המדינה על השעייתו של פילבר מתפקידו".

לדברי גלאון, "מנכ"ל משרד התקשורת פילבר הוא פרוקסי של נתניהו באופן שמעקר מתוכן את הסדר ניגוד העניינים שלו. בפרקים 1 ו-2 לדו"ח, מתאר המבקר כיצד משרד התקשורת בניהולו של פילבר פעל וממשיך לפעול במלוא המרץ על מנת להטיב עם בזק על חשבון הציבור.

"מיד עם פרסום הודעתו החפוזה של פילבר בדבר ביטול ההפרדה התאגידית, יזמתי דיון מהיר בוועדת הכלכלה בעניין, שהפך לדיון משותף לוועדת הכלכלה ולוועדה לביקורת המדינה, בהשתתפות מבקר המדינה. בדיון הוועדה ביקש מבקר המדינה כי משרד התקשורת ימתן את קידום פעולותיו בעניין ההפרדה התאגידית עד לפרסום הדו"ח. אלא שבינתיים, המכתב שהוציא פילבר באישון ליל חמישי איפשר לבזק לחתום על הסכם מיזוג עם חברת yes, ולמצב את המדינה בעמדת נחיתות לעומת בזק לכשיתקיים שימוע ציבורי בעניין כנדרש.

"פרק 3 מספק הסבר לשערורייה הזו - לאור יחסי האמון הגבוהים בין פילבר לנתניהו, הסדר ניגוד העניינים נעקף ולא מתקיים בפועל. שלמה פילבר הוא פרוקסי של נתניהו לכל דבר ועניין, באופן שמעקר מתוכן את הסדר ניגוד העניינים עליו חתום נתניהו. פילבר מקיים את רצונו של נתניהו, מקבל החלטות ברוח תפיסתו, וכל זאת על מנת לסכל תחרות בשוק התקשורת, למסמס רפורמות חשובות שיועילו עם הצרכנים אך יפגעו בבזק, ולהנציח את מעמדה המונופוליסטי והאולטרה-רווחי של החברה בשוק התקשורת, על חשבון הציבור. לאור העובדות החמורות העולות מדו"ח מבקר המדינה, יש לפתוח בחקירה פלילית לגבי התנהלותו של בנימין נתניהו, במישרין או באמצעות בא כוחו שלמה פילבר.

"חייבים לזכור שנתניהו חשוד בפרשת 2000, לפיה הציע לנוני מוזס חקיקה ייעודית בתמורה לסיקור אוהד בידיעות אחרונות. פרשת 2000 עשויה להעיד על דפוס שיטתי של ראש הממשלה, במסגרתו הוא מציע פרוטקשן רגולטורי וחקיקתי לגופי תקשורת בתמורה לסיקור אוהד. לא מן הנמנע שנתניהו פעל במשרד התקשורת, במישרין בין נובמבר 2014 ליוני 2016, או בעקיפין באמצעות שלמה פילבר בין יוני 2016 ועד היום, על מנת להציע לשאול אלוביץ׳ הטבות רגולטוריות בתמורה לסיקור אוהד באתר 'וואלה'".

על רקע ההתייחסות דו"ח המבקר לניגוד העניינים של ראש הממשלה בתקופת כהונתו כשר התקשורת, במכון הישראלי לדמוקרטיה מציינים כי מדובר בדו"ח חשוב החושף את הכשל המהותי המרכזי במדיניות בשוק התקשורת בישראל בשנתיים האחרונות.

ד"ר תהילה שוורץ-אלטשולר, ראשת התוכנית לרפורמות במדיה במכון, אומרת כי: "החטא הקדמון הוא ההסכם בסעיף הקואליציוני המאפשר לראש הממשלה חופש פעולה בתחום התקשורת. גם אם על פניו, ביקש נתניהו להכניס את הסעיף להסכם בשל רצונו לשנות את טון הסיקור של התקשורת כלפיו על רקע הטייה פוליטית שקיימת בה לדעתו, כעת מתברר שהסעיף היה מצע לחששות לניגודי עניינים בתחום יחסי ההון והשלטון. לפי הדו"ח, הסעיף מעלה חשש גם היום לניגוד עניינים ולכן וחובה לבטלו".

מבקר המדינה יוסף שפירא ויו"ר ועדת הביקורת לשעבר ח"כ קארין אלהררצילום: מיכל פתאל

עוד אומרת שוורץ-אלטשולר, כי "הדו"ח מלמד שגם לאחר שנתניהו חדל מלכהן כשר התקשורת, העובדה שמנכ"ל המשרד שהוא איש אמונו נשאר בתפקיד, משמרת את החששות לניגודי עניינים. הדו"ח מוכיח קשר ישיר בין קיומה של תקשורת חופשית ועצמאית לבין סוגית המלחמה בשחיתות, וממצאיו מציגים את טענותיו של נתניהו כלפי התקשורת ככאלו שמיועדות לכאורה לכסות על ניגודי עניינים בבואו לטפל בשוק זה. לכן, יש לבחון מחדש את כלל ההחלטות שהתקבלו מאז הקמת הממשלה הנוכחית בתחום התקשורת".

ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד), יו"ר הוועדה לביקורת המדינה בכנסת, מתכוונת לערוך ביום שני הקרוב דיון בוועדה על דו"ח מבקר המדינה. אלהרר אמרה כי "הדו"ח מצביע לא רק על כישלון של הרגולטור בתחום כל כך משמעותי לצרכן הישראלי, אלא גם מראה צדדים אפורים ובעייתיים בלשון המעטה בהתנהלות משרד התקשורת וראש הממשלה בכובעו כשר התקשורת מול ענקית התקשורת בזק. כל סעיף בדו"ח משפיע באופן ישיר על כספו של הצרכן הישראלי". לדיון הוזמנו שר התקשורת איוב קרא, פילבר, בכירים בבזק, yes, ספקיות האינטרנט ו–HOT, ונציגי משרד המשפטים ורשות ההגבלים העסקיים.

ראש האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג (המחנה הציוני), אמר כי "דו"ח מבקר המדינה חמור מאין כמוהו ומאמת את שטענתי בפני בג"ץ, על מעורבותו הגסה והבוטה של בנימין נתניהו בעולם התקשורת. יש לפעול להחלפתו של נתניהו בהובלת המדינה כמה שיותר מהר, לפני שהשחיתות תגיע לכל חלקה טובה במדינה".

ח"כ איתן כבל, יו"ר ועדת הכלכלה, אמר כי "דו"ח המבקר מוכיח את מה שנחשפנו אליו וטענו בוועדת הכלכלה במשך חודשים ארוכים – משרד התקשורת קידם את התחרות, אבל רק לכאורה! בפועל ביצע המשרד צעדים שחיזקו את המונופול של חברת בזק בשוק התקשורת, ובדרך פגעו קשות בצרכנים. המשרד צריך לגלות נחישות רבה יותר מול החברה, לא לאפשר לבזק לסכל את רפורמת השוק הסיטונאי ובטח שלא לתת לה סוכריות כדוגמת ביטול ההפרדה המבנית בשלב כל כך מוקדם. אני קורא למשרד, בייחוד היום גם על רקע החקירה שמתנהלת בעניין בזק ברשות לניירות ערך, לבצע סיבוב פרסה במדיניותו כלפי החברה, להתחיל לפקח בצורה נאותה על פעולותיה ולהביא סוף סוף את בשורת התחרות שהצרכנים כל כך מחכים לה".

כתבות מומלצות

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי

בית חולים רמב"ם

המחקר שחושף: אלה התחומים היוקרתיים ברפואה — ולמי יש סיכוי להתברג אליהם

ראשי המפלגות

לא רק הדר מוכתר: אילו ראשי מפלגות מסתירים את הדירות שבבעלותם?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

טל גרנות־גולדשטיין. העבודה היברידית, ושעות העבודה משתנות

זכותה של גרנות־גולדשטיין לסמס לעובדים ב-6:00. זכותם לא לענות

סרט ביתי

לאחת דירה ברעננה, השנייה שוכרת בראשל"צ: המשפחות שחוסכות - ואלה שבמינוס