דוד בן בסט עושה זאת שוב: אושרה הצעה להגדלת זמן הפרסום ברדיו

בדיון היום בוועדת הכלכלה אושרה לקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק שיזם בן בסט לחשב את זמני הפרסום לפי ממוצע חודשי ברדיו האזורי. בהצעת החוק תמכו חברי הכנסת רועי פולקמן, דוד ביטן ומיקי זוהר

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דוד בן בסט
צילום: איציק בירן
נתי טוקר
נתי טוקר

זמני הפרסום ברדיו האזורי יגדלו באופן משמעותי ואופן החישוב של זמני הפרסום ישתנה – כך אישרה היום (ב') ועדת הכלכלה של הכנסת. את הצעת החוק קידם דוד בן בסט, בעלי תחנות הרדיו רדיוס ולב המדינה, הנהנה מקשרים פוליטיים ומשמש מראיין בתוכנית שבועית שבה הוא מראיין פוליטיקאים.

הצעת החוק הובלה על ידי ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) וח"כים נוספים, והיא תאפשר לתחנות הרדיו האזורי להגדיל את היקף הפרסום שלהן ולשלב הרבה יותר פרסומות בתקופות עומס – למשל בערבי חגים. כיום החוק מגביל את התחנות לשידור פרסומות בזמן של 9 דקות בלבד בשעה.

עם זאת, כדי לאפשר פרסום נרחב יותר בשעות האזנת השיא, מאשרת מועצת הרשות השנייה לתחנות לשדר פרסומות בזמן של 9 דקות בממוצע בשעה שמחושב על בסיס יומי, ובסך הכל 216 דקות ביממה. כלומר, התחנה יכולה לשדר בשעה אחת 18 דקות של פרסומות, ובשעה השנייה לא לשדר פרסומות כלל. המגבלה הזו הוטלה כחלק מהרצון לשמור על האינטרס הציבורי בשידור הרדיו - שנעשים בזיכיון מהמדינה - ולמנוע השתלטות של הפרסומות על השידורים.

ההטבה שהוצעה היא למדוד את הממוצע לפי רבעון, כך שיתאפשר לתחנות להגדיל את זמן הפרסום בזמני הביקוש, למשל בערבי חגים, ולצמצם בהתאם לאחר מכן. ואולם, במשרד התקשורת אימצו את חוות הדעת של הרשות השנייה, שלפיה יש לשנות את החוק כך שחישוב הממוצע יהיה חודשי.

תחנות הרדיו בישראל נהנות מרווחיות גבוהה יחסית, ולכן לא ברור מדוע היה צורך לקדם הצעת חוק שתקל עליהן, תוך שינוי החוק המקורי שיוביל לפגיעה באינטרנט הציבורי.

בדיון היום אושרה לקריאה שנייה ושלישית ההצעה לחשב את זמני הפרסום לפי ממוצע חודשי. בדיון טען המנכ"ל בפועל של הרשות השנייה, ינון שוויקי, כי הדבר לא ישנה באופן משמעותי את זמן הפרסום, אלא בתקופות שיא של חגים, ויעזור לתחנות הרדיו האזוריות להתמודד עם מעבר תקציבי פרסום לדיגיטל.

ח"כ רועי פולקמן (כולנו), שמילא את מקומו של היו"ר, הוסיף ואמר כי צריך לבחון להחיל את ההצעה גם על תחנות הרדיו הארציות, כמו רשת ב' בתאגיד או גלי צה"ל. ח"כ דוד ביטן (הליכוד) אמר בתגובה כי התחנות הארציות ממומנות מכספי ציבור, והאפשרות שלהן לשדר פרסומות היא רק על מנת לתת להן תוספת הכנסה שולית. בהצעת החוק תמכו פולקמן, ביטן וזוהר.

בן בסט הוא בעל קשרים פוליטיים נרחבים במפלגות שונות, ובעיקר בליכוד. הוא גם מגיש בעצמו תוכנית ראיונות שבועית עם ח"כים ושרים שמגיעים לאולפנו, שמשודרת גם בערוץ 20 בטלוויזיה. עובדה זו מייצרת לו יכולת השפעה ישירה על חברי כנסת וח"כים.

הצעת החוק הנוכחית הובלה לאחר הצעת חוק אחרת, שספגה ביקורת חריפה, לאישור בדיעבד של תחנות רדיו מפוצלות שהוקמו שלא כחוק. גם את ההצעה ההיא יזם בן בסט, לאחר שפיצל את תחנת הרדיו שלו לב המדינה והקים בפועל תחנת רדיו מפוצלת ברוסית – ללא כל מכרז.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?

הוצאת החשבון מהקפאה היא הליך שעשוי להימשך גם חודשים

אחד השותפים בחשבון הבנק מת? אתם עלולים להיחסם לחודשים