חדשות 2 לבג"ץ: "זכיית ערוץ 20 בהפעלת ערוץ הכנסת – לא סבירה"

גם קבוצת RGE, שהתמודדה במכרז באמצעות ערוץ 10, שיגרה מכתב התראה למועצת הכבלים בדרישה לביטול המכרז בשל כשלים שנפלו בו

נתי טוקר
נתי טוקר
חדר בקרה ערוץ הכנסת
חדר בקרה ערוץ הכנסתצילום: Atbannett
נתי טוקר
נתי טוקר

חברת החדשות של ערוץ 2, שהפעילה את ערוץ הכנסת במשך 13 שנה, עתרה היום (א') לבג"ץ בדרישה לפסול את המכרז שבו זכה ערוץ 20 בהפעלת ערוץ הכנסת, בטענה כי נפלו בו כשלים מהותיים. בחדשות 2 הגישו בקשה גם לצו ביניים להקפאת הזכייה של ערוץ 20 עד לדיון בעתירה.

במקביל, ל-TheMarker נודע כי גם קבוצת RGE, שהתמודדה במכרז באמצעות חברת החדשות של ערוץ 10, שיגרה היום מכתב התראה למועצת הכבלים בדרישה לביטול המכרז בשל כשלים שנפלו בו.

בעתירה של חדשות 2, באמצעות עורכי הדין ישגב נקדימון ודקלה בירן, היא דורשת מהמדינה להשיב מדוע לא יבוטל המכרז או לכל הפחות יוקפא, עד להכרעה בנושא חקירתו של יצחק מירילשווילי, בעל השליטה בערוץ 20. מירילשווילי נחקר באזהרה בנוגע לחשדות נגד שר הפנים, אריה דרעי.

בחדשות 2 טוענים כי הצעת ערוץ 20 היא "הצעה תכססנית", וזאת בהתאם לעמדתם של היועצות המקצועיות של ועדת המכרזים עצמה, שלפיהן קיים "חוסר הלימה בולט" בין הצעת התוכן של החברה לבין התוכנית העסקית שנכללה בהצעתה. בחדשות 2 טוענים כי "סתירה פנימית זו מבטאת כוונה חסרת תום לב של ערוץ 20, לגרוף כמה שיותר נקודות עבור פרק התוכן בהצעתו, תוך ידיעה ברורה כי אין ביכולתו לממש את התחייבויותיו".

לטענת חדשות 2, "במטרה לגרוף את מירב הניקוד בפרק התוכן (עד 500 נקודות), התחייב ערוץ 20 לתוכן אטרקטיבי ויקר, אולם מניתוח כלכלי של ההצעה עולה, כי אין ביכולתו (ואולי גם בכוונתו) לקיים את התחייבותו זו". כך, בחדשות 2 טוענים כי התוכנית העסקית של ערוץ 20 מתעלמת מדרישה מפורשת הכלולה במכרז, לתקצוב שלושה צוותי טלוויזיה לשידור ממליאת הכנסת ומהוועדות השונות.

בנוסף לחוסר ההלימה, בעתירה נטען כי בסיכום הסופי של עלויות התפעול של ערוץ הכנסת, בהתאם להצעת ערוץ 20, "הועלם" סכום של 444 אלף שקל, "באופן שמעורר ספק ביחס לעמידת ההצעה בתנאי המכרז, זאת מן הטעם שהמשמעות המעשית של תיקון פגם זה עלולה להיות אי-עמידת ערוץ 20 בדרישה לרווח שנתי של 5% לפחות".

בנוגע לחקירות נגד מירילשווילי, טענו בחדשות 2 כי "החברה הזוכה במכרז, הנתונה לשליטתו של מירילשווילי, תהא אמונה על מתן שירות ציבורי מובהק, הנוגע במישרין לבית המחוקקים של מדינת ישראל, תוך שימוש במשאב ציבורי-לאומי, הממומן מתקציב הכנסת באמצעות כספי ציבור. ברי אפוא, כי מי ששולט במתן שירות ציבורי-לאומי זה, שנדרש להגשים את התכליות האמורות לעיל ולמלא את התפקידים הנזכרים, והכל במימון של הכנסת מכספי ציבור, צריך להיות נקי מכל רבב".

בחדשות 2 מעלים טענות גם לגבי ההליכים הטכניים של המכרז, וציטטו ויכוח שהתנהל בין יו"ר המועצה, ד"ר יפעת בן חי-שגב, לבין היועמ"ש של המועצה, דודו קובנסיאנו, סביב אופן הגשת ההצעות. בן חי-שגב הציעה שחברי ועדת המכרזים ימלאו את שאלון הניקוד בעיפרון ויגישו את הצעותיהם באופן אנונימי, אך קובנסיאנו דרש כי ההגשה תהיה בשמם ובחתימתם. בסופו של דבר הוגש הניקוד בעיפרון וחתימת השם רק על המעטפה.

"התעקשותה של יו"ר ועדת המכרזים כי חברי הוועדה ימלאו את גיליונות הניקוד בעיפרון דווקא – שרישומיו ניתנים למחיקה – וזאת גם כאשר מדובר בשלב הסופי ביותר של ניקוד ההצעות, מעוררת תמיהה", טענו בחדשות 2. "ברי, כי בשלב הסופי של ניקוד ההצעות לא נדרשת כל גמישות של כתיבה ומחיקה שמאפשר העיפרון. דווקא היפוכם של דברים הוא הנכון: נדרש היה להורות על שימוש בכלי כתיבה המבטיח כי לא ייעשו בדיעבד שינויים כלשהם בגיליונות הניקוד".

עוד תמהו בחדשות 2 על כך שחלקים נרחבים מהפרוטוקולים שהועברו לעיונם הושחרו, או שלפתע נכתב כי הופקה ההקלטה. בחדשות 2 גם טוענים כי נפל פגם במכרז כאשר הוענק ניקוד יתר, בעיקר לערוץ 20, מעבר לרף המקסימלי בשני סעיפים.

מערוץ 20 נמסר: "לא נגיב". טרם נמסרה תגובת מועצת הכבלים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?