טעויות בשלב הניקוד במכרז ערוץ הכנסת: ערוץ 20 קיבל מעבר למקסימום

בקרוב - דיון מיוחד בעניין - לאחר שהניקוד נחשף בעקבות פנייה של התנועה לחופש המידע ■ גם מתמודדים אחרים קיבלו ניקוד מעבר למקסימום ■ היו"ר בן חי-שגב: "לצערנו לא הבחנו בחריגה, הטעויות לא השפיעו על הניקוד הסופי"

נתי טוקר
נתי טוקר
סיקור של ערוץ 20
סיקור של ערוץ 20צילום: דניאל צ'צ'יק
נתי טוקר
נתי טוקר

ועדת המכרזים של ערוץ הכנסת, המורכבת מחברי מועצת הכבלים והלוויין, תערוך בקרוב דיון מיוחד לאחר שנתגלו כמה טעויות מביכות ברישום הניקוד של הזוכים במכרז. עם זאת, לטעויות אין השפעה על הדירוג הסופי של המנצח – ערוץ 20 – ושל שאר המתמודדים.

גיליון הניקוד במכרז, שהגיע לידי TheMarker בעקבות בקשה למידע של התנועה למען חופש מידע, כולל פירוט של הציונים שהעניקו חברי ועדת המכרזים למתמודדים השונים. ואולם בשני סעיפים חלו טעויות מוזרות.

כך, בפרמטר של "קידום הערוץ בקרב הציבור" התאפשר להעניק ניקוד מקסימלי של 35 נקודות. אלא שאחד מחברי הוועדה העניק לערוץ 20 בסעיף זה 50 נקודות, בפער משמעותי משאר המתחרים, וכך גרם לניקוד הסעיף כולו להגיע ל-36.25, בעוד הניקוד המקסימלי הוא 35.

בסעיף נוסף ל"מיתוג הערוץ ולוגו", ערוץ 20 קיבל מאותו חבר 45 נקודות, על אף שהניקוד המקסימלי היה 35 נקודות. ניקוד גבוה מהמקסימום העניק אותו חבר גם ל-RGE ולשידורי העם.

מגיליון הניקוד המלא עולה כי ערוץ 20 ניצח את שאר המתחרים כמעט בכל פרמטר. שלושת המתחרים הנוספים היו חדשות 2, שמפעילה את ערוץ הכנסת מזה 14 שנה, RGE בעלת השליטה בערוץ 10, ומיזם משותף - "שידורי העם" של יסמין טיוי ואולפני הרצליה. ערוץ 20 הגיע במכרז ל-930 נקודות מתוך 1,000. למקום השני הגיעה RGE, עם 822 נקודות, במקום השלישי ערוץ 2 עם 814 נקודות ולבסוף שידורי העם עם 751 נקודות".

בסעיף תחזית הוצאות דווקא ניצחו שידרו העם, ואילו בסעיף "התאמת תוכנית עסקית" ניצחה RGE 500 נקודות מתוך ה-1,000 הופנו לסוגיית התוכן, ושם העניקו חברי ועדת המכרזים העדפה ברורה לערוץ 20 בכל הפרמטרים. הפערים המשמעותיים לטובת ערוץ 20 היו בסעיפים "יצירתיות וחדשנות", "גיוון ועושר תכנים" ו"מיצוב ובידול מערוצים אחרים".

בן חי-שגב דיווחה לבקשת העמותה כי התקיימו שש ישיבות של ועדת המכרזים בסוגיית ערוץ הכנסת. מתוך 10 חברים והיו"ר בן חי-שגב, השתתפו בדיון האחרון והמסכם – שבו חולקו הנקודות במכרז - שמונה מחברי הוועדה. אחת מחברי המועצה, נעמי שחורי, התפטרה מוועדת המכרזים בהמלצת יו"ר המועצה, ד"ר יפעת בן חי-שגב, וזאת לאחר שעלו טענות - שהגיעו גם לעתירה לבג"ץ - שלפיהן היא נמצאת בניגוד עניינים. שחורי היא רעייתו של כתריאל שחורי, מנכ"ל קרן הקולנוע הישראלי, שמעניקה תמיכה כספית נוספת לסרטים שמפיקים ערוצים 2 ו–10.

ב-TheMarker פורסם כי איש תוכן בכיר נוסף נעדר מהדיונים בוועדת המכרזים. באמצע התהליך החליט חבר המועצה, השחקן והבמאי רועי הורביץ, שמכהן כנציג ציבור במועצה, להתפטר מחברותו בוועדת המכרזים. הרקע להתפטרותו של הורביץ קשור לטענות כי הדיון בנושא במועצה נעשה על רקע פוליטי ולא על בסיס מקצועי.

יו"ר המועצה בן חי-שגב מסרה בתגובה: "בהצבעה במכרז ערוץ הכנסת אחד או אחת (ההצבעה הייתה אנונימית) מחברי וועדת המכרזים חרג בניקוד המקסימלי בשני סעיפים ביחס לשתיים מן המציעות. המכרז לערוץ הכנסת הינו מכרז מורכב ורב פרטים, לצערנו, לא הבחנו בחריגה בהליך הבקרה שקיימנו. החריגה הייתה ב-5 עד 25 נקודות מתוך 1,000 נקודות במכרז של אחד מחברי הוועדה.

"פסילת ניקוד זה, הורדתו לרף המקסימלי הקבוע בספר המכרז או אף פסילת כלל הניקוד של חבר זה אינו משנה לא את זהות הזוכה במרכז ולא את המדרוג של ארבע ההצעות. טבלת הניקוד המלאה הועברה לכלל המציעים במכרז וכן לגורמים נוספים, ועדת המכרזים תדון בימים הקרובים בעניין".

רועי פלד, יו"ר התנועה לחופש המידע: "קשה לדמיין החלטה דרמטית יותר לדמוקרטיה הישראלית מאשר הענקת שליטה בערוץ תקשורת, ובמיוחד ערוץ תקשורת ציבורי וממלכתי כמו ערוץ הכנסת. נראה מובן מאליו שהליך כזה צריך להתקיים בשקיפות מלאה, במיוחד כאשר התוצאה גרמה ללא מעט גבות להתרומם. אנחנו מצפים לקבל גם את חוות הדעת שהוגשו לוועדה, אותן התנועה טרם קיבלה. בהמשך נדרוש גם את המצגת שהוגשה למכרז על-ידי ערוץ 20, כדי שהציבור יוכל להשוות בין ההצעה לבין מה שסופק לו בפועל. אין זה סוד שהרשויות אצלנו מגלות אמון רב במגישי הצעות למכרזים ופחות התלהבות כשצריך להתעקש על ביצוע ההצעה במלואה. מציאות זו תחייב הגברת השקיפות במכרזים באופן כללי, ובמיוחד במכרזים כה רגישים כמו זה של ערוץ הכנסת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"