מכרז ערוץ הכנסת: אנשי התוכן התפטרו, לחברת הוועדה היתה היכרות מוקדמת

חברי ועדת המכרז להפעלת ערוץ הכנסת, שבו זכה ערוץ 20, הם חברי מועצת הכבלים והלוויין שממונים על ידי הדרג הפוליטי ■ לפי טענות שעלו, חלקם העניקו לערוץ 20 את הזכייה מטעמים פוליטיים - הערוץ מזוהה עם הימין, ומעניק לראש הממשלה ולרעייתו חשיפה חיובית נרחבת

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חדר בקרה ערוץ הכנסת
חדר בקרה ערוץ הכנסתצילום: Atbannett
נתי טוקר
נתי טוקר

מה התרחש מאחורי הקלעים במכרז שבו זכה ערוץ 20 בהפעלת ערוץ הכנסת? ביום חמישי הודיעה מועצת הכבלים והלוויין כי ערוץ 20, שטרם שידר חדשות עד כה, זכה במכרז להפעלת הערוץ בעשור הקרוב תמורת 25 מיליון שקל בשנה.

הניקוד שניתן לערוץ במכרז היה אכן גבוה — 930 נקודות מתוך 1,000. למקום השני הגיעה RGE, בעלת ערוץ 10, עם 822 נקודות, ובמקום השלישי ערוץ 2 — שמפעיל את ערוץ הכנסת זה 12 שנה — עם 814 נקודות. בפועל, ערוץ 20 אכן השקיע במכרז, וההצעה שהגיש זכתה לשבחים רבים.

ואולם, מאחורי הקלעים עולות שאלות לגבי התנהלות המכרז. חברי ועדת המכרז הם חברי מועצת הכבלים והלוויין, שממונים כולם על ידי הדרג הפוליטי. על רקע זה עלו בימים האחרונים טענות חריפות כי חלק מחברי המועצה העניקו לערוץ 20 את הזכייה מטעמים פוליטיים — הערוץ מזוהה עם הצד הימני של המפה הפוליטית ומעניק לראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו חשיפה חיובית נרחבת.

אחת מחברי המועצה, נעמי שחורי, התפטרה מוועדת המכרזים בהמלצת יו"ר המועצה, ד"ר יפעת בן חי-שגב, וזאת לאחר שעלו טענות — שהגיעו גם לעתירה לבג"ץ — שלפיהן היא נמצאת בניגוד עניינים. שחורי היא רעייתו של כתריאל שחורי, מנכ"ל קרן הקולנוע הישראלי, הישראלי, שמעניקה תמיכה כספית נוספת לסרטים שמפיקים ערוצים 2 ו–10. שחורי היא אשת תוכן ותיקה, שהפיקה שורה של סדרות וסרטים עטורי פרסים, אך כאמור, היא לא נכחה במכרז.

ל–TheMarker נודע כי איש תוכן בכיר נוסף נעדר מהדיונים בוועדת המכרזים. באמצע התהליך החליט חבר המועצה, השחקן והבמאי רועי הורביץ, שמכהן כנציג ציבור במועצה ומביא את קולם של ארגוני היצירה, להתפטר מחברותו בוועדת המכרזים. הניקוד שהעניק הורביץ לא נכלל בסופו של דבר בחישוב הכולל.

הרקע להתפטרותו של הורביץ קשור לטענות כי הדיון בנושא במועצה נעשה על רקע פוליטי ולא על בסיס מקצועי. בקרב חברי המועצה היתה תחושה כי המטרה — להעניק לערוץ 20 את ערוץ הכנסת — סומנה מראש, והדיונים בנושא לא היו מקצועיים. כך למשל, כאשר עלה לדיון הניקוד שיוענק לערוץ 20 על סעיף ייצוג מגדרי, עלו טענות כי הערוץ אינו מעניק ייצוג לקהילה הלהט"בית, ולכן אין להעניק לו ניקוד מלא בסעיף זה. במועצה התפתח ויכוח בנושא, שנשען בעיקר על טענות פוליטיות, ובסופו חלק מחברי המועצה העניקו לערוץ 20 ניקוד מלא גם בסעיף המגדר.

נעמי שחוריצילום: תומר אפלבאום

הורביץ עצמו סירב להתייחס לטענות. "הפרישה שלי מוועדת המכרז מדברת בעד עצמה. מבלי להיכנס לפרטים, אם הייתי חושב שיש לי מה להשפיע על דיון ענייני ומקצועי, הייתי נשאר, והמבין יבין". להתפטרות של הורביץ, לצד ההתפטרות של שחורי, יש משמעות רבה על הליכי המכרז. שחורי והורביץ היו שני אנשי התוכן היחידים במועצת הכבלים, מלבד היו"ר, ד"ר יפעת בן חי־שגב. שאר חברי המועצה הם פקידים במשרדי ממשלה, נבחרי ציבור או גורמי מקצוע שאינם בקיאים בתוכן. בפועל, 500 נקודות מתוך הציון הכולל במכרז הוענקו על בסיס הצעת התוכן של הערוצים — בעוד שבוועדת המכרזים כלל לא נכחו שני אנשי התוכן הבכירים במועצה.

בכל מקרה, במועצה מתכוונים לפנות מחר לשלושת המפסידים במכרז, ולצד ההודעה הרשמית, להציע להם לפרסם את הצעת המכרז המלאה (לא כולל התוכנית העסקית) כדי לאפשר דיון ציבורי בסוגיה.

סימן שאלה נוסף נוגע להתנהלות של חברת המועצה אורלי יחזקאל, המזוהה עם מפלגת הליכוד. בעבר היא גם שימשה מנכ"לית המשרד לפיתוח הנגב והגליל תחת השר יעקב אדרי מהליכוד. יחזקאל הביעה תמיכה בערוץ 20 במכרז. ואולם ייתכן כי על יחזקאל היה לפסול עת עצמה על בסיס קשר מוקדם עם בעלי ערוץ 20 והמנכ"ל הדומיננטי בו, אבי בר. באוגוסט 2016 פעלה יחזקאל לתרומת תיקים מתורמים שונים עבור עמותה שקשורה אליה וכן מול ערוץ ZOOM שבו שותף ומנהל בר, להפקת מופע של תוכנית הילדים סופר סטרייקה עבור העמותה. גורמים מטעם העמותה העלו בעצמם את הנושא לרשת פייסבוק.

"תודה ענקית מא.ל.א. לאורלי יחזקאל. כשדיברתי איתה היא אמרה, 'אני אדאג להכל'. היא גם דאגה להביא את ערוץ זום וסופר סטרייקה שישמחו את הילדים, וצלם מגנטים. אני גאה בצניעות שלה וביכולת הביצוע שלה", כתב אחד מאנשי העמותה בפייסבוק.

מקור משפטי שנחשף למקרה אמר כי אם אכן סייעה לקבלת תרומה מבעלי הערוץ, ובמקביל המשיכה לדון בענייני בעלי הערוץ בוועדת המכרזים, מדובר בניגוד עניינים מובהק ויש לבחון את היחסים בין הצדדים. בעקבות בקשת התגובה של TheMarker הודיעו במועצת הכבלים כי החלו לבחון את הטענות בנוגע ליחזקאל. מהמועצה נמסר: "המקרה הועבר לבדיקה ובחינה של יועמ"ש המועצה עו"ד דודו קובסניאנו, וייבחן על פי החוק, הנהלים והתקנות".

מיחזקאל נמסר: "אני פעילה חברתית למעלה מ–20 שנה ואני גאה על כך. התיקים, נאספו מכל מיני גופים ואנשים טובים למען משפחות מעוטות יכולת. כל תרומתה של ZOOM ו/או סופר סטרייקה היתה הופעתם בהתנדבות בפני הילדים המקסימים, שהתרגשו מאוד, אירוע שנערך באוגוסט 2016. קודם לפרסום המכרז לערוץ הכנסת ובוודאי קודם להגשת מועמדויות. עצוב לי מאוד, שאני צריכה להתנצל על פעילות התנדבותית".

שרה נתניהו מתראיינת לערוץ 20צילום: צילום מסך ערוץ 20

מערוץ ZOOM נמסר: ״מדובר בפעילות התנדבותית למען ילדים במצוקה, שנערכה הרבה לפני פרסום המכרז. הניסיון לקשור בין פעילות התנדבותית של דמויות מסדרת ילדים לבין מכרז לשידורי הכנסת הוא ניסיון נואש ופתטי. ערוץ ZOOM לא לקח חסות על האירוע אלא נענה לפניית מארגני הפעילות ושלח לאירוע 3 'דמויות' מסדרת הילדים הפופולרית בישראל אשר חילקו חתימות לילדים".

ממועצת הכבלים נמסר בנוגע להורביץ: "חבר המועצה רועי הורוביץ לקח חלק בכל הליכי מכרז ערוץ הכנסת, לרבות הכנת המכרז ואישורו, ואף ניקד חלקים מן ההצעות. הורביץ נכח בשתיים מתוך שלוש ישיבות המועצה בהן דורגו ההצעות. הוא לא הגיע לישיבה האחרונה ביום ה', וביקש שלא להביא בחשבון במניין הניקוד את חלקו והמועצה כיבדה את בקשתו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מסך נתונים בבורסת וול סטריט מציג מרוץ עליות, בשבוע שעבר

רווחי החברות צומחים? מתברר שיש גורם שמנפח אותם

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי