הכירו: כוכבי הרדיו החדשים - באישור היועץ המשפטי

קודמיו של מנדלבליט אסרו על שרים ועובדי ציבור להשתתף בקמפיינים ממשלתיים — מה שלא מנע מהשרים מירי רגב, גילה גמליאל ואופיר אקוניס לככב בפרסומות של משרדיהם, באישור היועץ המשפטי לממשלה ■ עתה בחר מנדלבליט לגבש נהלים שדווקא יקלו על השרים לקדם את עצמם

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גלעד ארדן ומירי רגב
גלעד ארדן ומירי רגבצילום: אמיל סלמן
נתי טוקר
נתי טוקר

בחודשים הקרובים ישמעו אזרחי ישראל לעתים תכופות יותר את קולם של שרי הממשלה — לא רק במהדורות החדשות או בתוכניות ברדיו, אלא גם במקבצי התשדירים והפרסומות שביניהם. בקול חביב ומתקתק יוכלו השרים להזמין את הציבור הרחב לאירועים ומיזמים שונים שעורך משרדם, וכמובן ייהנו מחשיפה ציבורית רחבה וחיזוק פוליטי, על חשבון משלמי המסים שכספם מימן את הקמפיין המשרדי.

עד לאחרונה אסרו התקנות הרשמיות על שרים או עובדי ציבור להשתתף בקמפיינים של משרדי הממשלה השונים, בהתאם להוראות היועץ המשפטי לממשלה. ואולם כעת נראה כי הסכר — שהתערער בשנתיים האחרונות — עלול להיפרץ לגמרי. ל–TheMarker נודע כי הוראות חדשות שגיבש היועץ אביחי מנדלבליט מעניקות הקלות משמעותיות לשרים שיבקשו להופיע בפרסומות של משרדיהם.

אביחי מנדלבליט, היועץ המשפטי לממשלהצילום: אילן אסייג

כך, כל שר יוכל להזמין את הציבור (בתשדירי רדיו או טלוויזיה), להשתתף באירועים או יוזמות שמקיים המשרד. אף שהוראותיו של מנדלבליט עדיין לא נוסחו באופן סופי ולא אומצו על ידי התכ"ם (תקנון כספים ומשק של החשב הכללי במשרד האוצר), הן כבר איפשרו את קמפיין הרדיו שבו מככב בימים אלה השר לביטחון פנים, גלעד ארדן.

"שלום, כאן השר גלעד ארדן", נשמע השר בתשדיר הרדיו. "אני שמח להזמינכם לבסיס הפתוח של המשרד לביטחון פנים ומשטרת ישראל ביום העצמאות ה–69 למדינה. בואו ליהנות עם כל המשפחה מתצוגה של יחידות המשטרה, כיבוי האש ושירותי בתי הסוהר, הכלבנים והפרשים שלנו ומעוד שפע פעילויות, באנדרטת משמר הגבול ליד קיבוץ ברקאי".

אירוע מעין זה, המאחד את כל הכוחות והגופים הכפופים לשר לביטחון פנים, מתקיים זו השנה הראשונה — ובמשרד מקווים כי יחסי הציבור יעבדו ולאירוע יגיעו 20 אלף איש.

התנהלות זו היתה אסורה לחלוטין מאז 2003, כשהיועץ המשפטי לממשלה דאז, אליקים רובינשטיין, קבע כללים מחמירים לגבי קידום שרים בקמפיינים ממשלתיים. ההנחיה ניתנה "בעקבות מקרים שבהם השתתפו שרים או סגני שרים באופן פעיל בפרסומים או מודעות מטעם משרדיהם, הנעשים על ידי לשכת הפרסום הממשלתית". בהוראות שפירסם אז רובינשטיין נכתב גם כי "במקרים חריגים שבהם המהות הייחודית של העניין ואופי הפרסום דורש זאת, הפרסום יכול לכלול מידע הנוגע לפעילות עובד הציבור במסגרת תפקידו, בכפוף לאישור הגורם המקצועי והיועץ המשפטי למשרד".

עוד נקבע בהנחיות כי פרסום כזה יהיה מותר רק אם "תוכן הפרסום מוגש בדרך שאינה פנייה אישית, לרבות מכתב, הופעה חזותית או מודעה אישית של עובד הציבור, השר או כל עובד אחר במשרד, למעט במקרים חריגים". במלים אחרות, כל פנייה אישית של השר לציבור פסולה — אלא במקרים חריגים.

כללים אלה הובילו ב–2011 את היועץ המשפטי לממשלה דאז, יהודה וינשטיין, להסיר את שמותיהם של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר התחבורה ישראל כ"ץ משלטים שהכריזו על עבודות תשתית בתחום התחבורה — בשל קידום פוליטי אסור. במקביל, קריינים מקצועיים התחילו להשתתף בתשדירי רדיו של משרדי ממשלה.

הקמפיין עלה לאוויר — האישור ניתן בדיעבד

גלעד ארדן, השר לביטחון פניםצילום: גיל אליהו

בשנתיים האחרונות השתתפו כמה שרים בתשדירי רדיו, כחלק מקמפיינים בהיקף מאות אלפי שקלים. הראשונה היתה שרת התרבות והספורט, מירי רגב, שב–2015 השתתפה בקמפיין רדיו שבו הזמינה את הציבור ליהנות מתוכנית "לא לדאוגוסט", שהציעה פעילויות תרבות וספורט בחינם בקיץ.

ב–2016 השתתפה רגב בקמפיין רדיו לפעילות בשם "אתנה", לעידוד ספורט נשים במימון משרדה. רגב כיכבה בתשדיר הרדיו תוך שהיא מציגה את עצמה במלים "כאן שרת התרבות והספורט מירי רגב", ומזמינה את ציבור הנשים לקחת חלק ביוזמה.

באותה שנה הצטרפה לחגיגת הקידום העצמי גם השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל, לקידום "יום האחדות", שנקבע לזכרם של שלושת הנערים שנחטפו ונרצחו ביוני 2014 בידי מחבלים. לקראת תאריך זה ב–2016 השתתפה השרה בתשדירים שקראו לציבור לקדם את היוזמה, שכללה שיחות ומפגשים חינוכיים.

מירי רגב, שרת התרבות והספורטצילום: מוטי מילרוד

בספטמבר 2016 פירסם משרד המדע והטכנולוגיה תשדיר רדיו בכיכובו של שר המדע, אופיר אקוניס. התשדיר קידם את אירועי "ליל המדענים", שיתוף פעולה בין משרד המדע והאיחוד האירופי (שגם מימן את האירועים), שבמסגרתו נפתחים מוסדות מדע ומחקר לציבור הרחב לטובת סיורים, הרצאות וסדנאות שונות. אקוניס לא הסתפק אז בתשדיר רדיו, וכיכב גם בסרטון רשת מיוחד שהפיק משרדו.

בכל המקרים הללו נטען בלשכת היועץ המשפטי לממשלה כי הקמפיינים קיבלו אישור — מראש או בדיעבד — משום שהאירועים והיוזמות שקודמו היו משמעותיים ובעלי חשיבות, וכן כי להשתתפות השרים בפרסומות היה ערך.

ואולם לאחר שנמתחה ביקורת ציבורית על הקמפיינים ואישורם, בין השאר על ידי חברי כנסת ששיגרו למנדלבליט מכתבים בנושא, הוחלט בסוף ספטמבר 2016 לבחון שוב את סוגיית השתתפות השרים בקמפיינים ממשלתיים.

גילה גמליאל, השרה לשוויון חברתיצילום: עופר וקנין

"אין לאפשר לשרים לפרסם את עצמם על חשבון תקציב הפרסום המשרדי, המורכב מכספי משרדי הממשלה", כתבה ב–18 בספטמבר 2016 ח"כ תמר זנדברג (מרצ) למנדלבליט. "אנו עדים בחודשים האחרונים למקרים שבהם נעשה שימוש לרעה בתקציב הפרסום של המשרדים השונים על מנת לקדם שרים. יש לתת לקריינים מקצועיים או פרזנטורים להציג את הקמפיינים השונים, כפי שעושים רוב משרדי הממשלה".

כיום, כמעט שמונה חודשים אחרי ההחלטה לבחון את הנהלים, בלשכת היועץ המשפטי לממשלה אומרים כי גובש נוסח טיוטה שאינו סופי, שעדיין לא אומץ על ידי התכ"ם. במשרד המשפטים סירבו לבקשת TheMarker לחשוף את הטיוטה העדכנית או את עקרונותיה, בטענה כי היא תופץ כאשר תושלם ותאומץ.

אלא של–TheMarker נודע כי ההוראות החדשות, במקום להחמיר את הנהלים ולמנוע הישנות של שימוש בכספי ציבור לקידום אישי, מאפשרות לכל שר בממשלה לצאת בקמפיין רדיו שבו יזמין אישית את הציבור ליטול חלק באירוע נקודתי.

אופיר אקוניס, שר המדעצילום: מרק ישראל סלם

אף שהתקנות החדשות עדיין לא נחשפו, נקבעו סופית או אומצו, בפועל מוענקים היתרים לשרים המבקשים לככב בקמפיינים. כך למשל אושר הקמפיין בכיכובו של השר ארדן לאירוע ביום העצמאות הקרוב — אף שלכל הדעות אינו יכול להיחשב "מקרה חריג" לפי התקנות הקיימות.

"התשדיר עומד באמות המידה שנקבעו"

בעקבות הקמפיין של ארדן פנתה ח"כ זנדברג בשנית למנדלבליט. "התרעתי על שרים שעושים שימוש ציני בתקציבי הפרסום של משרדם, על מנת ליצור לעצמם קמפיינים אישיים. מאז, התופעה לא נבלמה אלא התרחבה".

בנוגע להנחיות החדשות כתבה זנדברג כי הן "עדיין לא פורסמו, ולעומת זאת השרים ממשיכים לעשות שימוש אישי בתקציבי המשרדים, ואף ביתר שאת. מאחר שמדובר בהוראות שכבר אושרו — אבקשך לפרסמן ללא דיחוי, כדי למנוע הישנות מקרים נוספים".

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה: "בחודשים האחרונים התקיימה עבודת מטה בין־משרדית לשם בחינה מחודשת של סוגיית היקף ואופן השתתפותם של עובדי ציבור בפרסומים הממשלתיים. גובשו הנחיות ואמות מידה שאושרו על ידי היועץ המשפטי לממשלה.

"התיקון המרכזי בהסדרה הוא הוספת פרק להוראת התכ"ם, אשר יקבע הוראות נוספות ביחס ל'פרסום בגוון אישי', הכולל פנייה של עובד הציבור באופן חזותי או קולי. זאת, כדי לשמור על האבחנה שבין פעילות ממלכתית לבין פעילות פוליטית ומפלגתית, מניעת פוליטיזציה של השירות הציבורי, שמירה על התדמית הבלתי־פוליטית של משרדי הממשלה, ומניעת בזבוז משאבים — תוך הקפדה על כך שהמימון הציבורי ינוצל למטרות המשרד.

"הגורמים הרלוונטיים במשרד האוצר פועלים לתיקון הוראת התכ"ם בתיאום מול משרד המשפטים. לאחר גיבוש הנוסח הסופי של ההוראה וביצוע ההתאמות הנדרשות, היא תפורסם. בכל הנוגע לתשדיר של השר לביטחון הפנים, נעשתה פנייה מוקדמת ממשרדו, שהונחה לפעול בהתאם לאמות המידה שאושרו. תשדיר זה עומד באמות המידה האמורות".

מהמשרד לביטחון פנים נמסר בתגובה: "השתתפות השר ארדן בקמפיין אושרה על ידי היועץ המשפטי של המשרד והיא עומדת בכל הקריטריונים המשפטיים ובהתאם להנחיה של עו"ד דינה זילבר, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה. נציין כי לא מדובר במרכז תיירותי אלא באירוע מרכזי של המשרד וגופיו, לכבוד יום העצמאות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו