בג"ץ הכריע: מרכולים יוכלו לפעול בשבת בתל אביב-יפו

חוק העזר העירוני שלגביו הכריע בג"ץ יאפשר פתיחה במתכונת מצומצמת של 160 מרכולים שייבחרו בהגרלה, לעומת 200–300 מרכולים שפועלים בשבת כיום ■ עיריית תל אביב: "פסק הדין מעיד על אוזלת ידה של הממשלה. בג"ץ נהפך לאפשרות היחידה לקדם עניינים אזרחיים בישראל"

סופרמרקט ברחוב אבן גבירול בתל אביב
סופרמרקט ברחוב אבן גבירול בתל אביבצילום: מוטי מילרוד

בעיריית תל אביב-יפו ובקרב המרכולים הפועלים בשבת בירכו הערב (ד') על החלטת בג"ץ, המאפשרת למרבית המרכולים (מכולות, מינימרקטים, פיצוציות, חנויות נוחות וכדומה) בעיר להמשיך לפעול בשבת - ולא נלחצו מהאיומים שהשמיעו המפלגות החרדיות כי יקדמו מהלך משפטי לעקיפת בג"ץ.

הרכב בית המשפט בראשות נשיאת בית המשפט העליון, מרים נאור, הכריע אתמול כי התיקון לחוק העזר של עיריית תל אביב-יפו, המאפשר לפתוח מרכולים בשבת בשכונות מסוימות בעיר, ייכנס לתוקף.

מדובר בתיקון לחוק עזר שהעירייה גיבשה לפני כשלוש שנים, לאחר שבג"ץ דרש ממנה בעבר לקבוע מדיניות אכיפה כלפי מרכולים שהיו פתוחים בשבת. התיקון לחוק העזר שגיבשה העירייה כלל אפשרות לפתוח מרכולים באזורים מסוימים, בכפוף להיתר מטעם העירייה.

לפי חוק העזר העירוני המדובר, שנחקק בסוף 2014, מותרת בשבת פעילות במתכונת מצומצמת ומוסדרת של כ-160 מרכולים. זאת לעומת 200–300 מרכולים שפעלו בשבת במועד תיקון החוק, על פי נתונים של מחלקת הרישוי בעיריית תל אביב־יפו. תיקון זה עוכב באוגוסט 2014 על ידי שר הפנים דאז, גדעון סער.

בחודשים האחרונים לא היתה אכיפה של חוק העזר העירוני הישן, ומרכולים שפעלו בשבת לא קיבלו דו"חות. לדברי עיריית תל אביב-יפו, "עד שחוק העזר העירוני החדש ייכנס לתוקף צפויים לעבור כמה שבועות. העירייה הגדירה כ-160 מרכולים שיהיו פתוחים, בחלוקה לפי אזורים, לפי סוג האוכלוסייה והזיקה הדתית שלה. זאת לעומת 200–300 מרכולים שפתוחים ברחבי העיר בשבתות כיום.

"כעת כל מרכול שרוצה להמשיך לפעול בשבת יצטרך להגיש בקשה לעירייה, ואם יהיו יותר מ-160 מגישים, תתקיים הגרלה. מי שלא יזכה יצטרך לסגור את המרכול בשבת, כשההגרלה תתקיים כל שנתיים מחדש".

רון חולדאיצילום: עופר וקנין

המדינה לא קיבלה החלטה

מאז החלטת העיכוב של סער, המדינה נדרשה לקבל החלטה אם לפסול את החוק, לדרוש את תיקונו או לאשרו. נאור ציינה כי המדינה לא קיבלה כל החלטה בנושא במשך שנתיים וחצי, למרות דרישות חוזרות ונשנות.

בהחלטת בג"ץ מאתמול קבעה הנשיאה נאור, בהסכמת השופטות אסתר חיות ודפנה ברק־ארז, כי אין להוסיף ולהמתין ששר הפנים יחליט בעתיד אם יש לאשר את התיקון או לא, "וזאת במועד לא ידוע שקצב לעצמו, אשר אין לו דבר וחצי דבר עם המועדים הקבועים בחוק". בג"ץ קבע כי יש לראות בהיעדר החלטה של המדינה כהחלטת פסילה של התיקון לחוק העזר - שלא נומקה כדין.

נאור ציינה כי המדינה לא עמדה בנטל להוכיח כי ההחלטה לפסול את התיקון לחוק העזר התקבלה כדין. בנוסף, היא קבעה כי התיקונים לחוק העזר הנוגעים לפתיחת מרכולים ועסקים בשלושה מתחמים מסחריים הותקנו בסמכות והם מצויים בגדרי מתחם המידתיות.

השופטת חיות, שהצטרפה למסקנה, ציינה כי "לנוכח ההימנעות הארוכה והנמשכת מזה כשנתיים וחצי של שרי הפנים הרלוונטיים (גדעון סער, סילבן שלום ואריה דרעי) ובשלב מסוים גם של הממשלה כולה, לקבל החלטה לגופו של עניין — אין מנוס אלא לראות בהימנעות זאת משום החלטה לפסול ללא הנמקה את חוק העזר לתל אביב־יפו (פתיחתן וסגירתן של חנויות). החלטה בלתי־מנומקת זו אינה יכולה לעמוד והיא בטלה".

ההחלטה אינה מונעת המשך דיון בפעילות עסקים בשבת. השופטת ברק־ארז ציינה כי סוגיה זו תעמוד בוודאי בהמשך הדיון הציבורי גם לאחר הכרעת בג"ץ בעניין חוק העזר.

מנכ"ל טיב טעם: "החלטה מאוזנת"

בעיריית תל אביב-יפו בירכו על הפסיקה, אך הביעו מורת רוח מכך שהממשלה התחמקה מלהכריע בסוגייה. ראש עיריית תל אביב־יפו, רון חולדאי, צייץ בטוויטר: "אני מברך על החלטת בית המשפט העליון, שאישר את החלטת מועצת העיר לגבי פתיחת מרכולים בשבת. העיר תל אביב־יפו היתה ותישאר חופשית".

איתי פנקס־ארד, חבר מועצת עיריית תל אביב־יפו ויו"ר ועדת תפעול ומכרזים בעירייה, אמר כי "אנחנו מצטערים שבג"ץ היה צריך להכריע בנושא. הממשלה היתה צריכה לסמוך את ידיה על ההצעה המאוזנת שלנו, באופן שמאפשר גם לשמור על אורח החיים החופשי בעיר וגם לשמור על אופי מיוחד לשבת. זה מעיד על אוזלת היד של הממשלה וחוסר יכולתה להגיע להכרעות. בג"ץ נהפך להיות האפשרות היחידה לקדם עניינים אזרחיים במדינת ישראל ואני מצטער על זה". על ההימנעות של דרעי אמר כי "זה חסך לו להידרש להכרעה בין היותו מנהיג חרדי לבין ההבנה שיש פה ציבורים שחיים באורח חיים אחר".

קובי כהן, מנכ"ל סופר יודה, המפעילה 12 סניפים בתל אביב בשבת, אמר: "אני מאושר מאוד. הגיע הזמן שמישהו יקבל החלטה בעניין, אבל חבל שזה דרך בג"ץ ולא דרך המדינה. נושא השבת הוא משהו שהמדינה צריכה לתת עליו את הדעת, ובראש ובראשונה לטפל גם בנושא התחבורה הציבורית. מאוד מאכזב לגלות כל פעם מחדש שהאנשים שיושבים בכנסת לא יודעים לקבל החלטות שרלוונטיות לחיי היומיום שלנו, וכל ההחלטות מתקבלות בהתאם לצרכים פוליטיים כאלה ואחרים. עכשיו השר ליצמן והחרדים מתחילים להגיד שהם יובילו מהלך עוקף בג"ץ ויחוקקו את חוק השבת, אבל להערכתי אין מצב שזה יתקבל".

גם ברשת טיב טעם בירכו על ההחלטה. מנכ"ל טיב טעם, עדי כהן, מסר כי "מדובר בהחלטה הגיונית ומאוזנת, שמכשירה את הסטטוס קוו שהיה קיים עד היום".

"מסחר בשבת - לא חופש, אלא שעבוד"

הפעילים מצדו השני של המאבק שמחו פחות. בהתאחדות הסוחרים, שפעלה נגד פתיחת המרכולים בשבת, ניסו למצוא את הצד החיובי בתבוסתם בכך שלפי חוק העזר העירוני שפסילתו בוטלה, מספר המרכולים שיפעל בעיר בשבת יקטן בשליש. הם הפנו אצבע מאשימה כלפי שר הפנים דרעי, שסירב לקבל החלטה בנושא. מהתאחדות נמסר כי "בית המשפט מצמצם ומגביל בהחלטתו את תופעת פתיחת המרכולים השבת בתל אביב בשליש. כמדינה אנו צריכים לשאוף לסגירת מסחר כוללת בשבת, והפרדתו מתרבות הבילוי והפנאי ביום זה. בפסיקתו בית המשפט מצביע על מחדלי שר הפנים בסוגיית המסחר בשבת, ועל סירובו העיקש להימנע מקבלת החלטה.

"יחד עם זאת, בית המשפט יוצר שינוי חיובי של המציאות, בהפחתת המסחר בשבת בתל אביב, ומונע מהעירייה מלפתוח את כלל המסחר בשבת על דעת עצמה. מסחר בשבת אינו סמל לחופש הפרט אלא לשעבוד שלו. כעת על חברי הכנסת לראות את טובת כלל הציבור, לייצר הפרדה בין בילוי ופנאי ובין מסחר קמעוני בשבת, ולהגן על יום המנוחה השבועי של בעלי עסקים קטנים ועובדים שכירים — לא רק בתל אביב־יפו, אלא בכלל המדינה".

שרונה מרקט: מרבץ אדיר של אפשרויות לשתייהצילום: אבישי פינקלשטיין

מתחם שרונה מרקט לא ייפתח בשבת

מאחורי הניסיונות לסגור את המרכולים בשבת עמדו לא רק בעלי עסקים קטנים, שטענו שקיים צורך ביום מנוחה שבועי ובשוויון מול התאגידים הגדולים, אלא גם אנשי עסקים דתיים. ביולי 2014 נחשף ב–TheMarker שאחד התורמים הסודיים הגדולים למאבק היה איש העסקים הדתי אבי כץ, בעלי רשת בתי הקפה קופיקס וקרן הגשמה.

כץ, שהעסקים שבהם הוא מחזיק אינם פועלים בשבת, הוא גם המייסד של חברת שבת מנוחה, המקדמת את שמירת השבת בישראל. כץ טוען כי הוא כבר לא מעורב במאבק לסגירת עסקים בשבת מזה זמן רב.

ביולי 2015 הוצגה במסיבת עיתונאים של ארגון הקואליציה לשבת שוויון התארגנות שמטרתה המוצהרת מאבק ציבורי למען יום מנוחה בשבת. במלים אחרות, הארגון ביקש לחוקק חוקים שיחייבו סגירה בשבת של עסקים כמו סופרמרקטים, חנויות אופנה, חנויות רהיטים, קיוסקים ועוד, וזאת תוך שמירה על עסקי בילוי פתוחים.

ההתארגנות מורכבת מאנשים דתיים וחילוניים כאחד. בין היתר חבר בקואליציה יהודה לניאדו, מנכ"ל רשת הסופרמרקטים אושר עד שפונה בעיקר למגזר החרדי; עו"ד יצחק מירון, הנמנה עם המגזר הדתי; ובעבר היה פעיל בה גם אבי כץ. עם זאת חברים בה גם אנשי עסקים חילונים כמו יאיר קורח מהתאחדות הסוחרים; נשיא התאחדות התעשיינים לשעבר, צביקה אורן ועוד.

רועי לחמנוביץ, מנכ"ל קואליצית שבת שוויון, מסר כי "מצער שהמסחר בשבת נמצא בשיא פריחתו דווקא בתקופה שבה מכהנת הממשלה הכי דתית שהיתה פה בעשרות השנים האחרונות. ממשלת ישראל ידעה לפעול בזריזות כדי לייצר את חוק ההסדרה, אבל כשהיה צריך לפעול ולחוקק את חוק הסדרה של השבת, לטובת אלפים רבים של עובדים מוחלשים, אחז בממשלה שיתוק. הנפגעים העיקריים מאוזלת היד של הממשלה הם בעלי העסקים הקטנים והעובדים השכירים, הנאלצים לעבוד בשבת".

בפסק הדין המדובר נקבע גם כי המתחם שרונה מרקט לא יתווסף לרשימת המתחמים המסחריים שבהם הותרה פתיחת עסקים בשבת (נמל תל אביב, נמל יפו ותחנת רכבת מנשייה). חברת גינדי, המפעילה את המתחם, טענה כי אי־הכללת המתחם ברשימה נגועה בשיקולים זרים, שכן שלושת המתחמים שפתיחתם בשבת הותרה מצויים בבעלות חלקית או מלאה של העירייה.

נשיאת בית המשפט העליון נאור קבעה כי "העירייה הצביעה על שיקולים רלוונטיים שעמדו ביסוד החלטתה, ובראשם הקרבה למתחמי מגורים. די בנימוק זה כדי שלא תהיה התערבות בחוק העזר על בסיס טענת גינדי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן