האם רכישת ניו פארם על ידי שופרסל תוביל לעליית מחירים בענף כולו?

בכירים בענף הקמעונות סבורים כי שופרסל לא תתרום לתחרות בענף הפארם. מנגד, מנהלי קניונים מקווים לשוכר חזק נוסף בתחום הפארם, דבר שיאפשר להם גם להגדיל את כוח המיקוח שלהם מול סופר־פארם

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניו פארם
ניו פארםצילום: עופר וקנין
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

בשבוע שעבר הודיעה רשת המזון שופרסל כי היא מנהלת משא ומתן מתקדם לרכישת רשת הפארם ניו פארם תמורת 115 עד 135 מיליון שקל. סופר־פארם, הרשת המובילה בתחום, מסרה בתגובה כי אם העסקה תאושר על ידי רשות ההגבלים, התחרות תיפגע והמחירים יעלו — בניו פארם ובסופר־פארם גם יחד.

בכירים בענף הקמעונות סבורים כי שופרסל — שהוכיחה כי היא פועלת לשיפור רווחיותה גם באמצעות קביעת מחירים גבוהים ממתחרותיה — לא תתרום לתחרות בענף הפארם. מנגד, מנהלי קניונים מקווים לשוכר חזק נוסף בתחום הפארם, דבר שיאפשר להם גם להגדיל את כוח המיקוח שלהם מול סופר־פארם, הנחשבת לשוכר עוגן בקניונים הנהנה משכר דירה מופחת.

ניו פארם, שלה 67 סניפים, נחשבת מתחרה חלשה ביחס לסופר־פארם, שלה 220 סניפים. ב–12 החודשים שהסתיימו בספטמבר 2016, רשמה ניו פארם הפסד של 11 מיליון שקל במחזור של 735 מיליון שקל, וב–2015 סבלה מירידה של 23% במכירות.

חולשה זו של ניו פארם עשויה לגרום לממונה על ההגבלים העסקיים, מיכל הלפרין, לאשר את המיזוג עם שופרסל. מנגד, סופר־פארם צפויה לטעון שהחולשה של ניו פארם מצד אחד והחפיפה בין 70% ממוצריה למוצרי שופרסל מצד שני, תעניק כוח שוק בלתי־סביר לשופרסל, דבר שיאפשר לה להפעיל לחץ על ספקים ובעלי נכסים.

לדברי משה רוזנבלום, מנכ"ל קניוני עופר, "כשנפתח סניף של סופר־פארם ליד ניו פארם, המכירות של ניו פארם נחתכות דרמטית. שופרסל מחזיקה מותג פרטי שיכול לתת תחרות לסופר־פארם בקטגוריות כמו חיתולים, מזון תינוקות ועוד. גם אם הלכה למעשה הם יהיו מעין דואפול, זה עדיף על המצב הנוכחי, שבו יש רק שחקן חזק אחד".

מנגד, בכיר בענף הקמעונות סבור כי רכישת ניו פארם על ידי שופרסל תוביל לעליית מחירים: "ראינו מה קרה כשנתנו לשופרסל לרכוש את קלאבמרקט, שקרסה ב–2005, ואיך זה הביא לעליית מחירים בתחום המזון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

דובי פרנסס בתוכנית "הכרישים". דמותו בתוכנית היא של משקיע מחושב ואנליטי

תמכור דובי, תמכור: אם פרנסס לא מאמין למנכ"לית - שייפרד מפאפאיה

רעות גדרון עטיה. "נבלתי בעבודה המשרדית"

"העבודה שלי כיום הכי רווחית. בהיי־טק הרווחתי יפה, אבל לא טעמתי מהזהב"