עתירה לבג"ץ נגד דיל התאגיד; הצעות החוק לדחיית השידורים נדחו לאחר הפסח

מנכ"ל תאגיד כאן: "אין שום אפשרות במתווה הנוכחי לקיים גוף תקשורת חדש במדינת ישראל"

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל
יו"ר ועדת החקירה הפרלמנטרית, ח"כ איתן כבלצילום: אמיל סלמן

יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני) מתכוון לעתור לבג"ץ נגד מתווה נתניהו-כחלון שהושג בסוף השבוע להקמת תאגיד תקשורת חדש.

כבל שיגר מכתב אל מ"מ שר התקשורת צחי הנגבי באמצעות עו"ד יובל יועז ודורון ברקת ממשרד יועז-ברקת ובו טען כי "בג"ץ כבר הביע בהליכים הקודמים שבהם עתר ח"כ כבל בעניין תאגיד השידור הציבורי, את מורת רוחו נוכח התנהלות הממשלה, שדחתה פעם אחר פעם את מועד עלייתו לאוויר של תאגיד השידור".

עוד צוין במכתב כי "מתווה נתניהו-כחלון הוא בלתי חוקי, באשר יש בו הפרה של התחייבויות המדינה לבג"ץ בהליכים הקודמים, וכי אם ייושם המהלך יהיה גם יישומו שלא כדין. עקירת חטיבת החדשות מתוך תאגיד השידור הישראלי כאן, והקמתו של תאגיד חדשות שכלל תפקידו יהיה לשדר שידורי חדשות ואקטואליה במסגרת ערוצי הרדיו, הטלוויזיה והדיגיטל של השידור הציבורי, לא תניב כל תועלת ציבורית, ואין בה ולו יתרון אחד.

"מאידך, נזקיו של מהלך כזה רבים וניכרים: הן מבחינה מוסדית-ארגונית; הן מבחינה כספית-תקציבית; הן מבחינת הקושי האובייקטיבי לסווג את השידורים לכאלה הכוללים נושאי חדשות ואקטואליה וכאלה שאינם; הן מבחינת יצירת מעטפת ארגונית כפולה שלא לצורך, תוך יצירת מצב שבו מקבלי ההחלטות בשני הגופים יהיו אנוסים לפעול במצב מתמיד של חיכוך והתנגחות זה בזה".

בינתיים, הגשתן של הצעות החוק לדחיית תחילת שידורי התאגיד בשבועיים ולהקמת חטיבת חדשות חדשה תידחה עד לאחר חג הפסח, ולא השבוע. משרדי התקשורת, משפטים ואוצר מקיימים משא ומתן על הצעות החוק הללו, אבל יש חילוקי דעות בין הצדדים.

"לא בסטנדרט של מדינה דמוקרטית"

"ההסכמות האלה לא עומדות בסטנדרט של מדינה דמוקרטית ונבחנות כל האפשרויות המשפטיות", כך הבהיר היום (א') מנכ"ל תאגיד כאן, אלדד קובלנץ בכינוס שערכו מנהלי התאגיד לאור המשבר החריף וניסיונות הפגיעה בהם מצד ראש הממשלה בנימין נתניהו וחיסול חטיבת החדשות של התאגיד.

לדברי קובנלץ, "נודע לנו על המתווה הזה ביום חמישי ואנחנו פועלים בשלושה מישורים: הכלכלי- העלות של ההסכמות תהיה עצומה ואי אפשר להגיד ששומרים על קופה הציבורית. המסלול המשפטי - ההסכמות האלה לא עומדות בסטנדרט של מדינה דמוקרטית ונבחנות כל האפשרויות המשפטיות. גם אתם העובדים, לא ייתכן שתפוטרו ללא סיבה מוצדקת ואין פה סיבה מוצדקת.

"המסלול השלישי התפעולי - אין שום אפשרות במתווה הנוכחי לקיים גוף תקשורת חדש במדינת ישראל. חלק מאיתנו נמצאים פה שנתיים, וזה הסיבוב השישי היינו כבר במקומות שזה נראה היה אבוד, ניצחנו את זה ונעשה כל מה שאנחנו יכולים שההסכמות האלה לא ימשיכו לחקיקה. אנחנו צריכים לנהל את המאבק ולהמשיך לעבוד, בו זמנית. אם היינו עוצרים בחמש הפעמים הקודמות, לא היינו ניצבים פה היום. אני מבקש לגייס את כל הכוחות ובכל הכאוס הזה נקום כחברת חדשות חזקה, פלורליסטית ומעולה. המאבקים שלנו לא יגמרו גם אחרי העלייה, יהיו תמיד ניסיונות. יש מקרים שיש עוצמה וכוח להיות בצד הצודק ונטול האג'נדות וזה אנחנו".

יו"ר כאן גיל עומר אמר במפגש: "המועצה תעשה כל מה שצריך על מנת שהגוף הזה ימשיך לעבוד במתכונת שתוכננה כי זה מה שנכון וצודק במדינה דמוקרטית. אנחנו נאבקים כדי שמאות לא יזרקו לרחוב רק בגלל שמספר אנשים לא מוצאים חן בעיני מישהו. המתווה שהוצע לא שומר על האינטרס הציבורי ולא על הקופה הציבורית. הדבר הזה הפיך ואני מאמין שמי שקיבל את ההחלטה יבין שזה לא מתקבל על הדעת. אני מדבר על שר האוצר שיראה את הנתונים ויבין שאין היגיון ואני מדבר גם על שרים אחרים, שיגידו עד כאן. אני מאמין ששומרי הסף של המדינה יעמדו על משמרתם. במתווה החדש יפוטרו אותו מספר של אנשים, רק הסיבה היא אחרת. הסיבה היא ששלושה ארבעה אנשים לא מוצאים חן בעיני מישהו ונעשה הכל כדי שזה ישתנה".

עומר הוסיף: "זה לא מאבק פוליטי- זה לא ימין ושמאל ומי שמצייר את זה ככה מטעה. הסתכלו סביב ותראו איזה מאמץ עשינו כדאי להביא גוף מגוון. ניסו לצבוע אותנו בצבעים פוליטיים, זה חסר בסיס לחלוטין. זה מאבק של החברה הישראלית כולה- כל אזרח צריך להבין את זה. לכולנו זו אותה מטרה - לשמור על המדינה הזאת, על הגיוון, כדי שהצופים והמאזינים יקבלו מוצר יותר טוב, יקבלו יותר עבור כספם וזה מה שהקמנו פה ועל זה אנחנו נאבקים ונמשיך להאבק"

ברוך שי, מנהל חטיבת החדשות כאן, אמר במפגש: "לפי הפרסומים אני ועומר בן רובי הראשונים שיודחו אם יעבור חוק חדש. אני לא איש פוליטי. אתמול ההפגנה שהייתי היתה הראשונה ב-15 השנים האחרונות ומה שאני מבקש מעצמי אני מבקש מכל העובדים - עד שההליך הזה נגמר אנחנו צריכים להיות הכי מקצועיים וענייניים שאפשר. נשב ונחשוב איך בכלים האלה אנחנו מייצרים חדשות ומעלים לאוויר את החומרים והמוצרים שעבדנו עליהם. הליך החקיקה יכול להימשך חודשים, כרגע החוק קובע שחטיבת החדשות כחלק מהתאגיד כאן עולה לשידור ב-30/4 בשלוש פלטפורמות ואנחנו צריכים להיות ערוכים לזה".

סיעת מרצ הודיעה על כוונתה לאסוף 25 חתימות לכינוס פגרה מיוחד של הכנסת לדיון בנושא נסיונות ההשתלטות של ראש הממשלה נתניהו על התקשורת בישראל. יו"ר הסיעה, ח"כ אילן גילאון, אמר כי: "ראש הממשלה סימן את החרבתה של התקשורת בישראל כפרויקט אישי ופוליטי. עתה הוא מנסה להשקות את עובדי התאגיד מכוס התרעלה בה השקה בשנתיים האחרונות את עובדי רשות השידור, ששילמו מחיר כבד על הרפתקאה הזויה ומופקרת מבית היוצר של נתניהו. אף עובד, הן מהתאגיד והן מהרשות, לא צריך לשלם בפרנסתו על גחמותיו של ראש ממשלה שיכור מכוח ושל שר האוצר המשתפן שתחתיו. לכן אני פועל לאסוף חתימות מקרב סיעות האופוזיציה כולן, ולהביא את הנושא לדיון דחוף בכנסת".

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?