איך מגיעה עופרת למים שלנו - ומה ניתן לעשות?

איך מגיעה העופרת למי הברז שלנו, ועד כמה היא מסוכנת? האם הרתחת מים תפתור את הבעיה? האם המסננים הביתיים מסננים את העופרת? שאלות ותשובות

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יד מניחה כוס מתחת לברז וממלאה אותה במים
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

איך מגיעה עופרת למי הברז שלנו? ראש המרכז לחקר מים בבית הספר למדעי כדור הארץ באוניברסיטת תל אביב, פרופ' דרור אבישר, משיב: "מאז ומתמיד השתמשו בעופרת בצינורות המים. בשלב מסוים הבינו שזה רע מאוד כי יש זליגה של העופרת למים והעופרת מסוכנת לבריאות, אז כיום אסור להשתמש בצנרת למי שתייה או במחברים שיש בהם עופרת. עם זאת, עדיין יש עבריינים שממשיכים להשתמש בעופרת, או אינסטלטורים שמשתמשים בחומרים שיש בהם עופרת בלי שהם מודעים לכך.

"יש כמה מקורות לזליגת עופרת. האפשרות הראשונה והכי פחות סבירה במקרה הזה היא שמקור המים מזוהם מעופרת בגלל הזרמת שפכים תעשייתיים, אבל זה קיים לרוב רק במדינות עולם שלישי. בנוסף, קיימת הצנרת הארצית, ונדיר, אך אפשרי, שהיא תביא עופרת בישראל. מקור נוסף לעופרת במי השתייה הוא הצנרת העירונית, שיכולה להיות ישנה ומוזנחת, או עם מחברים ישנים. הצנרת אמורה להיות מוחלפת מדי כמה זמן, אבל עדיין יכולה להכיל חברי עופרת והלחמות עם עופרת שזלגו למים.

"הסיבה הנפוצה ביותר היא זיהום כתוצאה מזליגה מהצנרת הביתית. עדיין יש עבריינים שלא עומדים בתקנים לגבי שימוש בעופרת ועדיין קיימים צינורות בבתים ישנים עם חיבורי עופרת או הלחמות עופרת.

"בנוסף, יש חומר שנקרא פליז, שהוא סגסוגת שכוללת לעתים עופרת, ושרברבים אוהבים להשתמש בו למחברים בצינורות מים. לרוב בפליז יש גם עופרת והיא יכולה לזלוג למים, כך שגם בבניינים חדשים יכולה להיות עופרת בריכוז מסוכן במי השתייה, משום שהשרברב השתמש במחברי עופרת עם פליז. הבעיה הגדולה היום היא היכולת לאכוף את התקנות שקבעה המדינה לגבי שימוש בעופרת בצנרת מי שתייה".

עד כמה שיעור עופרת גבוה מהמותר בתקן במי השתייה הוא דבר מסוכן? "עופרת זה דבר שלא צריך להיות בגוף. העופרת מחליפה את המתכות שנמצאות בתוך האנזימים, בעיקר את הברזל, ומשבשת את פעילותם בגוף.

"בנוסף, ידוע שעופרת גורמת לפגיעות בהתפתחות נוירולוגית וקוגניטיבית אצל ילדים ובכלל, פגיעה ברמת המשכל, ביכולת הלימוד, בזיכרון, פגיעה במערכת העצבים ועוד".

האם הרתחת מים היא פתרון לעופרת במים? "לא. בקטריות נעלמות בהרתחה, אבל יסודות כימיים לא".

האם מסנני המים הישראליים מסננים עופרת? "רוב מסנני המים לא מגיבים למתכות ולרוב זה לא פיתרון יעיל". מבדיקת TheMarker עולה שמסנני המים הנפוצים, בהם תמי 4 ואלקטרה בר, לא מסננים מתכות כבדות כמו עופרת.

האם פתרונות כמו הזרמת מים לפרק זמן לפני השימוש ושימוש רק במים חמים לבישול ולשתייה עוזרים? "לתת למים לזרום כמה שניות לפני השימוש הראשון בבוקר יכול לעזור באופן חלקי. בכדי לפתור את הבעיה באופן מלא צריך קודם כל להכיר את הבעיות, ולבדוק ולזהות אם המקור לזליגת העופרת למים הוא בצנרת הביתית — ואם כן, להחליף את הצנרת".

אני גר בבניין ישן אבל החלפתי את הצנרת אצלי בדירה. זה עוזר? "זה תלוי במקור הזליגה העיקרי. אם זליגת העופרת למים מגיעה מהצנרת בדירה — החלפתה תעזור, אך אם בצינור של הבניין עצמו יש נגיעות של עופרת, היא תגיע ככל הנראה גם לדירה שבה הצנרת חדישה".

כיצד לבדוק אם יש לי עופרת במי הברז בבית? לצרכנים יש אפשרות לבצע על חשבונם בדיקה במערכת המים שלהם. הבדיקה נעשית באמצעות פנייה לתאגידי המים שלוקחים דגימה מהמים בביתו של הפונה. התעריף הוא 531 שקל לבדיקת מתכות, 369 שקל לבדיקת מזהמים בקטריאליים ו-658 שקל למי שמעוניין לבצע בדיקה שתכלול גם הימצאות מתכות וגם מזהמים בקטריאליים ועקבות חומרי חיטוי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי