לקראת פיצול ערוץ 2 באוקטובר 2017: איזו זכיינית תציג את ההכנסות והרייטינג הגבוהים ביותר?

אחרי שנים שבהן היתה קשת הזכיינית המובילה, הצליחה רשת להשיג שוויון בנתוני הצפייה ב-2016 - ואפילו יתרון במותגי הריאליטי הגדולים ■ מנגד, קשת מצטיידת במותגי תוכן חדשים, מובילה בדיגיטל ומוכרת תוכן לחו"ל

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תוכנית הכישרונות The Voice בזכיינית רשת
תוכנית הכישרונות The Voice בזכיינית רשתצילום: צילום מסך ערוץ 2 / ?
נתי טוקר
נתי טוקר

במצגת לעיתונאים של זכיינית ערוץ 2, רשת, הופיעה בשקף האחרון שאלת המפתח: "מה צפוי לנו בהמשך". שאלה זו משמעותית ביותר כאשר מנסים לנתח ולסכם את מצבו של שוק הטלוויזיה ב–2016, ובמיוחד את יחסי הכוחות בין שתי הזכייניות המתחרות המרכיבות כיום את ערוץ 2 — קשת ורשת.

אבי צבי, מנכ"ל רשתצילום: ינאי יחיאל

שתי הזכייניות צפויות לצאת באוקטובר 2017 מאזור הנוחות של ערוץ 2 ולהתמודד כל אחת בערוץ חדש, כחלק מרפורמת הרישיונות. הצופים יחושו בהבדל: אפיק 22 בממירי HOT ו–yes יוחשך, והערוצים החדשים של קשת ורשת (וגם ערוץ 10) יעברו לאפיקים 12–16.

אחרי ניסיונות רבים ומתארכים לנהל מגעים למיזוג — שכשלו, בעיקר בשל קשיי שיתוף פעולה בין בעלי המניות — קשת ורשת מגיעות אל קו הגמר במרוץ לפני היציאה לערוץ חדש. כל אחת מהן רוצה להתחיל בנקודת שיא, עם הרייטינג הגבוה ביותר ועם מותגי התוכן הבולטים ביותר — שירפדו את הנחיתה הכואבת באפיק החדש.

במשך שנים היתה קשת הזכיינית המובילה בכל מדדי הרייטינג. היא שלטה בטבלאות התוכניות הנצפות ביותר ונתפשה כמי שהביצועים הפיננסיים שלה טובים יותר. בשנים האחרונות נלחם מנכ"ל רשת, אבי צבי, בכוח האדיר של קשת — וניסה להוביל שינוי משמעותי בכל רובדי הפעילות של רשת, החל ברמת התוכן, דרך השיווק, ועד היקף החוב ומבנה הבעלות בזכיינית. בשורה התחתונה, נראה שהשינוי עובד היטב.

מהתבוננות בנתוני ערוץ 2 עולה תמונה מאכזבת: השינויים בהרגלי הצפייה, לצד צריכת תוכן מפלטפורמות חלופיות, גורמים לכך שממוצע הצפייה הכולל של הטלוויזיה המסחרית ממשיך את מגמת הירידה שנפתחה ב–2013. ב–2016 ירדי שיעורי הצפייה בערוץ 2 בעשירית לעומת ל–2013.

ואולם לראשונה מאז 2004, רשת סיימה את השנה עם ממוצע צופים שווה לזה של קשת. ב–2016 רשמו שתי הזכייניות נתון יומי של 618 אלף צופים בממוצע בשעות הפריים טיים (21:00–23:00). אמנם נתון זה מעוות מעט, משום שקשת שידרה לאורך מרבית השנה בימי שישי מעוטי הרייטינג — אך יש לו משמעות תודעתית.

רשת השיגה ניצחון גם בטבלת התוכניות הנצפות ביותר ב–2016, עם הריאליטי "הישרדות", שזכה למיליון צופים בפרק בממוצע ועקף שתי עונות של "האח הגדול" בקשת, שדורגו מתחתיו. טבלת עשר התוכניות הנצפות התחלקה ב–2016 באופן שוויוני בין שתי הזכייניות — בשונה משנים קודמות שבהן היתה לקשת עדיפות ברורה.

המלחמה בפתח

לקראת פיצול ערוץ 2 ברבעון האחרון של 2017 צפויה לפרוץ מלחמה עקובה מדם בין הזכייניות. אם בוחנים רק את ערוץ 2, נראה כי לרשת יש כעת עדיפות במותגים הגדולים: "דה ווייס", "הישרדות", "המרוץ למיליון" ו"אקס פקטור".

בקשת המצב מורכב יותר: "מאסטר שף" אמנם עדיין ערבה לחיך הצופים, אבל "האח הגדול" תעבור בעונה הבאה לידי רשת (בשל כניסתה של בעלת הזכויות, אנדמול, לשותפות בזכיינית). הריאליטי "המשימה אמזונס" לא הוכיח את עצמו, ו"הכוכב הבא" לא מצליחה להדביק את מתחרותיה בתחום תחרויות הכישרונות. ואולם קשת חזקה ברצועות השידור הקבועות, בז'אנרים נוספים כמו "עובדה", ו"ארץ נהדרת".

אבי ניר, מנכ"ל קשתצילום: תומר אפלבאום

קשת מחזיקה ביתרונות נוספים: האתר שלה, מאקו, הוא השלישי בגודלו בישראל, עם חשיפה אדירה לקהל מגוון — לעומת רשת, שרק בחודשים האחרונים התחילה להשקיע בזירה הדיגיטלית. לקשת יש גם פעילות גלובלית נרחבת דרך חברת KI ופעילויות נוספות למכירת תוכן בחו"ל. זאת לעומת רשת, אשר אמנם קשורה לאנדמול, אך הדבר לא סייע לה לפרוץ בחו"ל.

התכווצות שוק הפרסום והמשבר בטלוויזיה המסחרית מאלצים את רשת וקשת להביא בחשבון שיקולים שחורגים ממאבקי האגו והרייטינג: קשת, למשל, שיבצה ב–2016 בפריים טיים תוכניות דוקומנטריות כמו "המתמחים", שלמרות הרייטינג הנמוך משתלמות יותר במשבצת מרכזית. ברשת, לעומת זאת, שיבצו יותר פרסום בפריים טיים. זאת, כחלק מאסטרטגיית המלאי שהיא נוקטת בעקבות המכה שספגה לפני כשנה, כאשר נחשף כי במשך שנים ניהלה מחלקת הכספים שלה את כרטיסיות החיוב של משרדי הפרסום השונים באופן שהוביל לפער של יותר מ–70 מיליון שקל בין הדו"חות לבין החובות בפועל. בהמשך נאלצה הזכיינית להגיע להסדר עם משרדי הפרסום.

ערוץ 10 סגר ב–2016 שנה שלמה ראשונה תחת השליטה המלאה של קבוצת RGE. בשנה זו נשמרה האסטרטגיה של המנכ"ל יוסי ורשבסקי — ערוץ רזה, ללא ריאליטי או תוכניות יקרות — אלא שנתוני הצפייה ירדו בהשוואה ל–2015.

כל מהדורות החדשות סבלו מירידה ברייטינג ב–2016: חדשות 2 עדיין מובילה עם נתוני צפייה כפולים מאלה של חדשות 10 — אך הפער הצטמצם מעט; "מבט" של ערוץ 1 ממשיכה להידרדר אחרי נטישתו של המגיש יעקב אילון; "שישי" עם אילה חסון בערוץ 10 רשמה צמיחה, בעוד שנתוני "אולפן שישי" בערוץ 2 נותרו כשהיו; נתוני הצפייה ב"יומן" של ערוץ 1 צנחו ב–2016 ב–30%.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"