טלטלה בתאגיד השידור: מנהלת חטיבת החדשות עוזבת

הסיבה לעזיבה: חילוקי דעות עם המנכ"ל אלדד קובלנץ

נתי טוקר
נתי טוקר
שלומית אברהם גלוברזון
מנהלת חטיבת החדשות לשעבר בתאגיד השידור הציבורי "כאן", שלומית אברהם-גלוברזוןצילום: אמיל סלמן / ג'יני
נתי טוקר
נתי טוקר

מנהלת חטיבת החדשות בתאגיד השידור הציבורי "כאן", שלומית אברהם גלוברזון, עוזבת את תפקידה. העזיבה היא על רקע חילוקי דעות עם המנכ"ל אלדד קובלנץ. שני הצדדים הסכימו על פרידה והיא תסיים את תפקידה.

אברהם-גלוברזון מונתה לפני חצי שנה בלבד לתפקיד הרגיש של ניהול חטיבת החדשות בתאגיד החדש. המינוי עצמו היה מפתיע, שכן לאברהם-גלוברזון לא היה עד אז ניסיון ניהולי משמעותי בגוף עיתונאי בעלת חשיבות ציבורית גבוהה, כתוכניות תחקיר או מהדורות חדשות מרכזיות. אברהם-גלוברזון נבחרה לתפקיד על ידי ועדת האיתור, בראשות השופט בדימוס עזרא קמא, ומינויה אושר על ידי מועצת התאגיד.

תפקיד מנהל חטיבת החדשות המאוחדת הוא החשוב ביותר בתאגיד השידור הציבורי והוא חולש על הפעילות בטלוויזיה, ברדיו ובדיגיטל. לחטיבת החדשות יוקדש תקציב שיא של 160 מיליון שקל והיא תפעל כיחידה עצמאית לחלוטין שאינה כפופה למנכ"ל התאגיד. החטיבה אמורה להיות ראש החץ של תאגיד השידור, במטרה ליצור עיתונאות עצמאית - לאור למידת כשלי העבר ברשות השידור.

אלא שבין קובלנץ לבין אברהם-גלוברזון התגלעו חילוקי דעות בחודשים האחרונים, ולכן הוחלט על עזיבתה. העזיבה שלה מצטרפת לעזיבה של בכירה נוספת, סמנכ"לית משאבי אנוש גל שטרנברג, ושל בכירה נוספת בתחום משאבי האנוש בתאגיד.

בעקבות העזיבה, תוקם ועדת איתור חדשה בראשות השופט קמא, שתבחר במנהל חדש לחטיבת החדשות. המינוי יובא לאישור המועצה. עם זאת, הטלטלה בתאגיד והעובדה שאין כעת מנהל חטיבת חדשות פוגעת קשות בתהליכי ההקמה של התאגיד, שטען עד כה כי הוא במוכנות מלאה לשידורים כבר ב-1 בינואר 2017.

עד למינוי קבוע על ידי ועדת איתור ישמש אלעד טנא, סמנכ"ל חטיבת הדיגיטל, גם כמנהל החדשות הזמני. בכירי חטיבת החדשות שמובילים אותה כיום הם ניר שחק, מנהל פיתוח תוכן חדשותי, ואודי הירש, עורך אתר התאגיד. הדמות הדומיננטית ביותר בחטיבת החדשות הוא שילה דה-בר, לשעבר עורך "ידיעות אחרונות", המשמש יועץ לתאגיד להקמת חטיבת החדשות.

מנכ"ל התאגיד, אלדד קובלנץ, והיו"ר גיל עומרצילום: אמיל סלמן

במקביל, נקבע היום כי הדיון בעתירות שהוגשו לבג"ץ יתקיים ביום שני הבא, בשעה 11:30, בפני הרכב של נשיאת העליון מרים נאור והשופטים דפנה ברק-ארז ומני מזוז. העתירות הוגשו על ידי ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), אלדד יניב, עמותת הצלחה, באמצעות עוה"ד יובל יועז ואלעד מן, וכן ארגון העיתונאים.

לא מקורבת

סביב אברהם-גלוברזון התעוררה לפני כחודש סערה, כאשר התפרסם תצהיר של ח"כ איתן כבל, לפיו מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר שוחח עמו וניסה להוביל מהלך להדחתה של אברהם-גלוברזון תמורת מינוי של גורם המקורב יותר ללשכת ראש הממשלה. ב-TheMarker פורסם כי בשיחה עם כבל הציע פילבר, בין השאר, את מיקי מירו, לשעבר מנהל קול ישראל של רשות השידור, וכן את סמנכ"ל הדיגיטל בתאגיד אלעד טנא, סמנכ"ל הרדיו שמעון אלקבץ ומגישת "שישי" בערוץ 10 אילה חסון. "אפשר לסגור את זה בשתי דקות", צוטט פילבר בתצהיר שהגיש כבל בעתירה לבג"ץ.

ואולם, ככל הנראה, לניסיונות ההדחה הפוליטיים של אברהם-גלוברזון אין קשר לעזיבה הנוכחית, שנובעת בעיקר מחילוקי דעות קשים בתוך התאגיד סביב הקמת חטיבת החדשות. בנוגע לקביעת המחליף של אברהם-גלוברזון, התאגיד עומד כעת למבחן - האם תהיה זו דמות עיתונאית מוערכת שתוכל להוביל את חטיבת החדשות, או דמות מזוהה פוליטית שמינויה עשוי להיראות כנובע מלחץ מלמעלה.

אברהם-גלוברזון מסרה בתגובה: "אני מודה לחברי בתאגיד על שיעור מרתק בהקמת גוף שידור חדש. זו היתה תקופה אינטנסיבית, מלאת אתגרים שלא תישכח".

אלדד קובלנץ מסר: "שלומית היא אדם מוכשר, מקצועי והגון. היא התמסרה להקמת חטיבת החדשות בתנאים מורכבים של חוסר ודאות. אנו מודים לשלומית על תרומתה החשובה בהקמת התאגיד ומאחלים לה הצלחה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?