מכווצים את אראלה? האוצר דורש מגבלות פרסום חריפות על מפעל הפיס

ההגבלות אוסרות פרסום בפריים טיים בטלוויזיה או תשדירים ברדיו - ויפגעו קשות בכלי התקשורת. האוצר: "מטרתנו להוציא כמה שיותר מהמרים ממעגל ההימורים שתוצאתו הרסנית למהמרים ולמשפחותיהם"

נתי טוקר
נתי טוקר
אראלה, כוכבת קמפיין מפעל הפיס
אראלה, כוכבת קמפיין מפעל הפיסצילום: מתוך ערוץ היוטיוב
נתי טוקר
נתי טוקר

משרד האוצר מתנה את המשך היתר הפעולה של מפעל הפיס בשנים הקרובות בהגבלות משמעותיות על היקף הפרסום לציבור. המשרד קבע הוראות חדשות שלפיהן יחולו מגבלות פרסום של מפעל הפיס - בדומה למגבלות הקשיחות על פרסום אלכוהול. המשמעות היא לא רק שתקציבי הפרסום יוגבלו, אלא שעל מפעל הפיס ייאסר לפרסם גם ברדיו ובטלוויזיה בין 15:00 ל-23:00. בנוסף, ייאסר עליו לשלב פרסום חוצות ויחולו עליו מגבלות נוספות. מפעל הפיס מזרים עשרות מיליוני שקלים בשנה לגופי המדיה, והגבלות מעין אלה עשויות לגרום לפגיעה קשה בהכנסות גופי התקשורת.

חלק מהמלצות האלה נכללו כבר בוועדה לייעול שוק ההימורים בראשות מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, שהוגשה לשר האוצר, משה כחלון, ונדונה בכנסת. הדיון בנושא, בהשתתפות שרת התרבות והספורט, מירי רגב, עורר סערה רבה באחרונה.

משרד הפיס זקוק להיתר ממשרד האוצר להמשך פעילות כבר ב-1 בינואר. באוצר החליטו לשלב חלק מההמלצות כבר כעת כחלק מתנאי ההיתר החדשים. כך, למשל, הוועדה המליצה להגביל את הוצאות השיווק והפרסום של מפעל הפיס והמועצה להסדר הימורים בספורט (הטוטו) ל-1.75% מהמחזור עד 2019, בעוד כיום ההוצאה היא 2.5% מהמחזור במפעל הפיס ו-5.5% במועצה להסדר הימורים בספורט. כיום מוציא מפעל הפיס כ-140 מיליון שקל בשנה עבור הוצאות שיווק.

אלא שבמשרד האוצר הולכים צעד נוסף ודורשים כעת להחיל על תחום ההימורים את כל המגבלות המוטלות על איסור פרסום של משקאות חריפים. המשמעות היא, כאמור, שייאסר לפרסם כלל בטלוויזיה בשעות הצפייה העיקריות, וייאסר גם לשלב פרסומות ברדיו בשעות אלה. באותן שעות ייאסר על מפעל הפיס לשלב פרסומות גם באתרי אינטרנט או במכשירים ניידים.

דוכן מפעל הפיסצילום: עופר וקנין

אחד הקמפיינים הידועים של מפעל הפיס הוא בהשתתפות אראלה איידינגר, מנהלת מחלקת שירות לקוחות של מפעל הפיס, שמחייגת למנויי מפעל הפיס ומעדכנת אותם על זכייתם. אם ההגבלות החדשות ייכנסו לתוקף, אראלה גם היא תרד מהאוויר לפחות בחלק משעות היום. מפעל הפיס ייאלץ גם לפרק את מסכי הפרסומות שתלויים על גגות ביתני המכירה שלו ברחבי הארץ.

באוצר סבורים כי עודף הפרסום של מפעל הפיס הוא קיצוני, והוא מייצג תודעה כוזבת לגבי סיכויי הזכייה. לפי האוצר, ניתן לקדם את פרסום ההימורים בצורה מינורית יותר. בבדיקות שערך האוצר התגלה כי במדינות נוספות, בהן בריטניה, יש מגבלות שונות. "זה לא היגיוני שאראלה ממפעל הפיס תהיה האשה הכי מפורסמת בארץ", אומרים גורמים באוצר. במפעל הפיס מנסים למנוע מהאוצר להטיל את המגבלות האלה במתווה הנוכחי.

בין משרד האוצר למפעל הפיס יש מאבק נוסף. המשרד דורש ליישם כבר כעת את מסקנות הוועדה, ולקבוע כי החל מהשנה מפעל הפיס לא יורשה להפעיל מכונות מזל והימורים על מרוצי סוסים – בהתאם להמלצות הוועדה.

עוזי דייןצילום: עופר וקנין

אלא שיו"ר מפעל הפיס, עוזי דיין, הגיב בצורה חריפה ושיגר מכתב שבו טען "האוצר מנסה לבצע במחטף שינויים מרחיקי לכת בהיתר מפעל הפיס, מבלי לקיים שיח עם הנהלת המפעל ועם הרשויות המקומיות שהנן הבעלים של מפעל הפיס", כפי שפורסם בחדשות 2. דיין איים כי הדירקטוריון מורה את הנהלת מפעל הפיס לנתק כל קשר עם משרד האוצר - ולהמשיך בפעילותו מול הרשויות המקומיות במדינת ישראל על פי תנאי ההיתר הנוכחי".

מנגד, מנכ"ל האוצר באב"ד התראיין ברשת ב' ותקף את דיין. "המכתב הזה חוצה גבולות, זה כמו שהרמטכ"ל יודיע מחר לשר הביטחון שהוא מתנתק מהריבון. זה לא יעבור בשתיקה. אם מפעל הפיס לא יעביר את הכספים, אז פשוט ניקח להם את היתר ההימורים", אמר. באב"ד גם התייחס לפרסומות של מפעל הפיס בטלוויזיה, בעיקר לתשדירים בדקה ל-20:00 שבהם מופיע שוב ושוב דיין סביב התרומה לקהילה של מפעל הפיס, ואמר כי "מדובר בקמפיין שאישר היו"ר".

מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"דצילום: אייל טואג

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "המשרד רואה לנגד עיניו את הצורך להגביל את שוק ההימורים בישראל. כרגולטור, משרד האוצר פועל למען טובת הציבור המהמרים, והאזרח המהמר בפרט. מטרתינו היא להוציא כמה שיותר מהמרים ממעגל ההימורים שתוצאתו הרסנית למהמרים ולמשפחותיהם. באמצעות רגולציה אנו מעוניינים לשמור על הציבור תוך קביעת כללים ברורים לרגולציה".

מפעל הפיס נמסר: "בימים אלו מתקיימים דיונים על היתר מפעל הפיס עם משרד האוצר באשר להיתר 2017-2021. לכשייחתם הסכם ההיתר תצא הודעה בנידון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"