בעקבות מחאת היוצרים: המפעיל של עידן פלוס יחויב בהפקות מקור כבר בנתח של 6% מהשוק

ארגוני היוצרים והשחקנים האחרים בשוק הביעו חשש כי עידן פלוס יגיע לנתח שוק משמעותי ולא יחויב בהפקות מקור - דבר שיפגע ביצירה הישראלית ■ סימני שאלה סביב הליכי החקיקה להפרטת המערך: מי יהיה הגוף המפקח? וכיצד ייקבע נתח השוק לגבי חובת הפקות מקור?

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משפחה צופה בטלוויזיה
צילום: © Ewing Galloway / ClassicStock
נתי טוקר
נתי טוקר

המפעיל החדש של עידן פלוס, שעתיד להיבחר במסגרת תהליך הפרטת המערך, יחויב להשקיע בהפקות מקור בישראל כבר כאשר יגיע לנתח שוק של 6% - ולא 10% כפי שנקבע קודם, כך מסתמן כעת. מחר (ד') תדון ועדת הכלכלה בסעיפי חוק ההסדרים סביב הפרטת מערך עידן פלוס. עם זאת, קיימים עדיין סימני שאלה באשר לאופן שבה תיעשה.

עידן פלוס, פלטפורמות השידורים החינמית, מומנה עד כה על ידי המדינה בכ-130 מיליון שקל באמצעות הרשות השנייה, אך סובלת מכשלים רבים. מלבד קשיי הקליטה בכל רחבי הארץ, עד כה מציע המערך שישה ערוצים בלבד, ובשל כך הפלטפורמה לא מהווה תחרות ל-HOT ו-yes.

במסגרת חוק ההסדרים מוביל משרד האוצר מהלך להפרטת עידן פלוס והעברתו לגורם פרטי. המפעיל החדש יוכל להעלות ערוצים חדשים, תמורת דמי מנוי או בשילוב פרסומות. באוצר מקווים כי כך יהפך המערך לתחרותי ויוביל להורדת מחירים.

אלא שארגוני היוצרים והשחקנים האחרים בשוק הביעו התנגדות למהלך. החשש היה כי עידן פלוס יגיע לנתח שוק משמעותי ולא יחויב בהפקות מקור - והדבר יביא לפגיעה ביצירה הישראלית. HOT ו-yes מחויבות כיום להשקיע 8% מהכנסותיהן בהפקה מקומית.

בנוסח החוק הנוכחי נקבע כי המפעיל החדש של עידן פלוס יחויב בהפקות מקור רק אם יגיע לנתח של 10% מהשוק, או לאחר שלוש שנים. בעקבות מחאת היוצרים והשחקנים בענף, מסתמן כי החוק ישונה וכבר מנתח שוק של 6% יחויב המפעיל החדש בהפקות מקור.

שורה של סימני שאלה

עם זאת, קיימים עדיין שורה של סימני שאלה כיצד ייקבע נתח השוק. נכון לעכשיו נתח השוק נקבע לפי ההכנסות בענף. כלומר המפעיל החדש יחויב להשקיע בהפקות מקור רק כאשר יגיע להכנסות של כ-240 מיליון שקל מתוך שוק של כ-4 מיליארד שקל.

סימן השאלה הוא אילו גופים ייכללו בחישוב ההכנסות - האם אלה רק HOT ו-yes, או שמא גם סלקום ונטפליקס? מפעילים אלה כלל אינם נמצאים תחת אסדרה ולא נכללים כיום בנתח השוק של הטלוויזיה המסחרית.

סוגיה נוספת נוגעת לזהות הגורם שיוביל את המכרז ויעניק את הרישיון למפעיל החדש. עד כה בישראל הגורם שהעניק רישיון שידור היה מפוקח על ידי מועצה ציבורית, וזאת מתוך הבנה שיש ליצור חיץ ציבורי (שהתברר שאינו אפקטיבי במידה גבוהה) בין הדרג הפוליטי והפקידותי לבין התקשורת.

אלא שכעת, את המכרז הנוכחי להענקת רישיון להפעלת עידן פלוס ולהעלאת ערוצים חדשים מוביל צוות פנימי של משרד האוצר, משרד התקשורת ומועצת הכבלים והלוויין - ולא מועצה ציבורית. ההגבלות השונות ותנאי המכרז דומים למגבלות שיש כיום על HOT ו-yes, אך הפיקוח של מועצת הכבלים על הגוף החדש ייכנס לתוקפו רק לאחר שייבחר הגורם המפעיל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מסך נתונים בבורסת וול סטריט מציג מרוץ עליות, בשבוע שעבר

רווחי החברות צומחים? מתברר שיש גורם שמנפח אותם

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי