מנכ"ל התאגיד אישר: מקורב לנתניהו לחץ להחליף בכירה בתאגיד

מנכ"ל משרד התקשורת הציע להחליף את מנהלת חטיבת החדשות, שלומית אברהם גלוברזון, והציג מועמדים מטעמו ■ המבקר: "צוות המשרד אוסף מידע ומברר את הנושא"

נתי טוקר
נתי טוקר
שלמה פילבר
שלמה פילברצילום: אמיל סלמן
נתי טוקר
נתי טוקר

מנכ"ל תאגיד השידור הציבורי, אלדד קובלנץ, אישר בשבוע שעבר בפני אנשי מבקר המדינה את הנאמר בתצהיר של יו"ר ועדת הכלכלה איתן כבל (המחנה הציוני), כי מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, הפעיל עליו לחץ לבצע מינויים שונים בתאגיד השידור הציבורי. עיקר ההתייחסות מול אנשי המבקר היתה לזהות מנכ"ל חטיבת החדשות.

ל–TheMarker נודע כי פילבר הציע להחליף את מנהלת חטיבת החדשות, שלומית אברהם גלוברזון, ונקב בשמות של ארבעה מועמדים שעשויים להחליפה: שמעון אלקבץ, כיום סמנכ"ל הרדיו בתאגיד; אלעד טנא, כיום סמנכ"ל הדיגיטל בתאגיד; אילה חסון, כיום מגישת "שישי" בערוץ 10; ומיקי מירו, לשעבר מנהל קול ישראל. התאגיד סירב להצעותיו, וככל הנראה זה היה אחד הגורמים שהביא לכך שראש הממשלה ושר התקשורת, בנימין נתניהו, פעל לסגירת התאגיד.

אלדד קובלנץצילום: אמיל סלמן

ההערכות הן שפילבר היה מעוניין בעיקר במינויו של מירו. פילבר אף נפגש עם מירו ודן עמו בנושא. מירו היה מנהל קול ישראל בתקופה שבה נעשה ניסיון להדיח את העיתונאית קרן נויבך, או "לאזן" את שידוריה, ברשת ב' באמצעות מגיש מחליף. ההערכות הן שהשמות שבהם נקב פילבר היו "שמות קש" שנועדו בעיקר להציע כמה חלופות לאברהם גלוברזון, בעוד שבעצם היה מעוניין במינויו של מירו, שכן שאר המועמדים הם עצמאיים ולא נחשבים כמקורבים לגורם פוליטי כזה או אחר.

קובלנץ אישר את הדברים בנוגע ללחצים שהופעלו עליו ישירות. בשבוע שעבר ערכו אנשי מבקר המדינה בדיקות ראשוניות עם הגורמים הרלוונטיים סביב ההתנהלות בסוגיית השידור הציבורי. אנשי המבקר נפגשו כבר עם כבל ועם אלדד יניב, ששיגרו לו מכתבים בנושא והביאו לפתיחת הבדיקה. כבל ויניב הגישו בשבוע שעבר, יחד עם עמותת הצלחה, עתירה בנושא לבג"ץ, בדרישה לחייב את נתניהו להקדים את העלייה לאוויר של התאגיד ל–1 בינואר 2017.

במסגרת הבג"ץ, שהוגש באמצעות עו"ד יובל יועז ואלעד מן, הוגש גם תצהיר מפורט של כבל. בתצהיר טען כבל כי פילבר פעל מולו להדיח את אברהם גלוברזון, מנהלת חטיבת החדשות בתאגיד — ובמקומה למנות מומלץ אחר של נתניהו לתפקיד. "כך ניתן יהיה לסגור עסקה בשתי דקות", מצוטט פילבר בתצהיר.

אנשי מבקר המדינה נפגשו גם עם יו"ר התאגיד גיל עומר, וקיימו בדיקה גם במשרד התקשורת, כולל פגישה עם פילבר. ממשרד המבקר נמסר: "צוות ביקורת של המשרד אכן מקיים בעת הזאת פגישות בנושא הרפורמות בשידור הציבורי שמטרתן איסוף מידע. סוגיית המינויים בתאגיד מבוררת בין שאר הנושאים. מעבר לכך לא נוכל להוסיף עוד פרטים בשלב זה".

מנהלת חטיבת החדשות לשעבר בתאגיד השידור הציבורי "כאן", שלומית אברהם-גלוברזוןצילום: אמיל סלמן / ג'יני

השבוע אמור הצוות המיוחד שהקים נתניהו להגיש מסקנות. כבר כעת ההערכות הן כי הצוות לא ימליץ על "שיקום רשות השידור", שכן לא נמצאה לכך כל היתכנות כלכלית. כך למשל, כדי להגיע לרמת הוצאות זהה לזו של התאגיד היה צורך בקיצוץ של 40% בהוצאות השכר ברשות השידור, אך יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, סירב לאשר זאת.

בנוגע לתצהיר של כבל על ניסיונות לחץ מצד פילבר למינויים פוליטיים, מסר פילבר: "מעולם לא עלה שמה של אברהם גלוברזון בשיחותי עם כבל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה