חיסול התאגיד מגיע לבג"ץ: "אפשר לסגור עסקה בשתי דקות"

מהעתירה עולה כי מנכ"ל משרד התקשורת ניסה להדיח את שלומית אברהם והגיש שני מומלצים של נתניהו ■ פילבר: "מעולם לא עלה שמה של שלומית אברהם בשיחותיי עם כבל"

נתי טוקר
נתי טוקר
שלמה פילבר
שלמה פילברצילום: אמיל סלמן
נתי טוקר
נתי טוקר

ניסיונות ראש הממשלה לפגוע בשידור הציבורי מגיעים לבג"ץ: יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), אלדד יניב ועמותת הצלחה הגישו הבוקר עתירה לבג"ץ בדרישה כי ראש הממשלה ושר האוצר יורו להקים את תאגיד השידור הציבורי כבר ב-1 בינואר כפי שמאפשר החוק.

אלדד יניבצילום: יובל טבול

העתירה הוגשה נגד 13 משיבים, בהם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האוצר משה כחלון, מנכ"לי המשרדים, ראש הסגל של נתניהו, יואב הורביץ, רשות השידור וגם מועצת תאגיד השידור הציבורי. את העתירה הגישו עוה"ד יובל יועז ואלעד מן.

העותרים דורשים כי נתניהו יקים את תאגיד השידור ב-1 בינואר 2017, ולצד זאת יימנע מליזום הצעות חוק לפגיעה בתאגיד כאן בשל השפעה פוליטית. בנוסף, הדרישה היא שנתניהו לא יתערב בזהות בעלי התפקידים הבכירים בתאגיד - וכן שיפסיק את פעילות הצוות שהוקם כדי לבחון פתרונות חלופיים לשידור הציבורי. בנוסף, הוגשה בקשה דחופה לצו ביניים שימנע מקידום הצעות חוק שיעכבו את תחילת שידורי התאגיד.

העותרים מסבירים כי חוק תאגיד השידור הציבורי נועד למנוע השפעה של הדרג הפוליטי. "הבשורה שהביא עמו החוק החדש נגעה לא במעט במנגנוני הממשל התאגידי שהציג למען תכלית מרכזית אחת: ניתוקו של הדרג הפוליטי, שהשפיע באמצעות הוראות שבדין (בחוק רשות השידור) ובאמצעים שאינם כדין, השפעה פוליטית פסולה על שידורי רשות השידור לכל אורך שנות פעולתה", נכתב בעתירה.

בעתירה מוזכרות גם פניות קודמות של כבל, יניב והצלחה – בין השאר ליועמ"ש בטענה כי הוצעה לכבל "עסקה מושחתת" על ידי בעל תפקיד בכיר (הכוונה היא לפילבר) להדחת ראשי התאגיד, וכן פנייה נוספת שבה נטען כי הורביץ פועל להשיג מידע על עיתונאים במטרה להלך עליהם אימים - טענה שהורביץ הכחיש. מהעתירה עולה כי כבל ויניב כבר נפגשו עם מבקר המדינה בנושא.

מהעתירה עולה כי הדרישה של פילבר מכבל היתה להדיח את שלומית אברהם, מנהלת חטיבת החדשות בתאגיד – ובמקומה למנות מומלץ אחר של נתניהו לתפקיד. "כך ניתן יהיה לסגור עסקה בשתי דקות", מצוטט פילבר בעתירה. קובלנץ גם אישר כי פילבר אמר לו את הדברים.

איתן כבלצילום: אוליבייה פיטוסי

בדבריו של פילבר "יש לראות הצעה שערורייתית ובלתי חוקית, הנוגדת מפורשות את הוראות החוק ואת ההסדרים החוקתיים הראויים, בהיותה מבקשת לבסס שליטה פוליטית בתאגיד באמצעות השפעה על זהותו של מנהל חטיבת החדשות בתאגיד, על-אף ההוראות הקבועות בחוק השידור הציבורי הישראלי, המבקשות לנתק את השידור הציבורי מהשפעות פוליטיות", נטען בעתירה.

בעתירה נטען כי הסיבות לעיכוב בהקמת התאגיד עד כה נגרמו רק מעיכובים שהובילו נתניהו עצמו, כמו אי מינוי מועצת התאגיד במשך כשנה.

החוק הנוכחי קובע כי התאגיד יקום ב-30 באפריל 2017, אך בידי נתניהו וכחלון הסמכות להקדים את המועד ל-1 בינואר. כעת, לאחר שהתאגיד הודיע כי יהיה ערוך לשידור בינואר, טוענים העותרים כי נתניהו וכחלון לא רק רשאים להקדים את הקמת התאגיד - אלא מחויבים לעשות זאת.

יואב הורוביץצילום: עופר וקנין

"מצטיירת תמונה ברורה ועגומה לפנינו, במסגרתה פועל נתניהו במרץ, באמצעות פילבר ואחרים, לעצב כרצונו את השידור הציבורי בישראל. כך הוא מבקש למנות לתפקידי מפתח שהמחוקק בחר לעגן בחוק את הליך מינויים העצמאי, אנשים שהוא רואה בהם 'נוחים' יותר למידותיו ולצרכיו", נטען בעתירה. "מובן מאליו, כי אין לאפשר חזרה לאותו דפוס הרסני של גוף האחראי על קיומו של שידור ציבורי, והסובל ממבנה תאגידי המאפשר התערבות פוליטית במינוייו ובתכניו. זאת, משביטל המחוקק בעת חקיקת חוק השידור הציבורי הישראלי מנגנונים אלה והעמיד על רגליו מנגנון בעל איזונים ובלמים, חומות ומשקלות – שבאים להלום את העקרונות החוקתיים של דיבור חופשי ועצמאי, שהוא מיסודות השידור הציבורי הראוי, המקצועי והעצמאי בישראל. במובן זה - 'שידור משוחרר לא יוחזר' ולא ניתן להשיב לאחור את גלגל חופש העיתונות במישור הציבורי".

תגובת פילבר: "טרם ראיתי את תצהירו של כבל, אולם מעולם לא עלה שמה של שלומית אברהם בשיחותיי עם כבל".

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"