דנה ספקטור ועמית סגל בקמפיין נגד צוקרברג: "פייסבוק פוגעת בחופש הביטוי"

"אנו דורשים מפייסבוק שתפעל ללא דיחוי להסרת כל החסימות ולפרסום תקנון מפורט שיגדיר בדיוק אילו מילים ותכנים אסורים לפרסום ברשת החברתית" ■ בין החתומים על המכתב: אלדד יניב, חנוך דאום אראל סגל וטל שניידר

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דנה ספקטור
דנה ספקטורצילום: ניר קידר
נתי טוקר
נתי טוקר

שורה של משתמשי פייסבוק כבדים עם מאות אלפי עוקבים – שיגרו היום מכתב לראשי פייסבוק בעולם ובישראל, בהם למארק צוקרברג, ובו דרישה חד משמעית שלא להמשיך לפגוע בחופש הביטוי שלהם. המכתב נשלח לאחר שורה של חסימות משתמשי פייסבוק בשבועות האחרונים.

בימים האחרונים נחסמו משתמשים שכתבו את המילה "קוקסינלים" בפייסבוק. מקרה זה הצטרף לשורה של חסימות שמתנהלות בלי שקיפות ובלי מדיניות ברורה.

צילום: אריק סולטן

הנה המכתב במלואו:

בימים האחרונים, כולנו עדים לתופעת חסימות וצנזורה בלתי מוסברות שמשתוללות בפייסבוק. מאות גולשים, מרביתם מהדמויות מהמוכרות ברשת, נחסמו עקב שימוש במילים ומושגים שככל הנראה ובאופן חד צדדי, הוגדרו על ידי פייסבוק כ"אסורים לפרסום". למרות פניות מרובות, הן מטעמנו והן מעיתונאים, בפייסבוק ישראל מעדיפים להתנער ולהשליך את האחריות על פייסבוק אירלנד.

אנו, שורה של עיתונאים, אנשי תקשורת, פרסום ותוכן, פעילים מוכרים ברשת החברתית, לא נעמוד עוד בשקט ונאפשר לפייסבוק לפגוע בצורה כל כך אנושה בחופש הביטוי שלנו, של חברינו ושל הקהילה. לפיכך היום, ראשון ה-13 לנובמבר, שיגרנו למנכ"לית חברת פייסבוק ישראל, עדי סופר תאני, מכתב הצהרת כוונות החתום על ידנו, בו אנו מפרטים את הציפיות שלנו להתנהלות והוגנת מצד פייסבוק.

אנו דורשים מפייסבוק שתתנהל בצורה אחראית, ישרה ושקופה בכל הנוגע למדיניות ותנאי השימוש שלה ותפעל ללא דיחוי להסרת כל החסימות ולפרסום תקנון מפורט בכל שפה המדוברת במדינת ישראל, שיגדיר בדיוק אילו מילים ותכנים אסורים לפרסום ברשת החברתית.

לא נאפשר עוד מצב שבו במדינת ישראל של 2016, חופש הביטוי של כולנו נתון לשיקולה הבלעדי של פייסבוק, שחורצת גורלות, ללא שקיפות וללא דין וחשבון, וקובעת מה אסור להגיד ומה מותר. המכתב הוא רק חלק ראשון בקמפיין רחב היקף, בארץ ובעולם שבכוונתנו לנהל מול פייסבוק.

החתומים על המכתב: יותם זמרי, שרון שפורר, רז ציפריס, טל שניידר, גדי וילצ'רסקי, אבישי עברי, עמית סגל, רועי עידן, לב סולודקין, גיא גולד, דני קמושביץ, אלירן גולדשטיין, ויטה קיירס, רות אלבז, רונית צח, עמיר שיבי, נועם פתחי, אלדד יניב, ניקו וואטס, אריאל פלקסין, אראל סגל, חנוך דאום, דורי בן ישראל, איריס בוקר, נועה אנגל, שרה העצני כהן, אביחי שורשן, אלירן מלכי, אמיר חצרוני, אביב מזרחי, לי מלאך, נמרוד צוק אור-לי בר לב, דניאל סלאמה, דור צח, נדב בורנשטיין, אור רייכרט, אלקנה שור, אורית נבון, דנה ספקטור, חזקוש ישורו, יחיאל רדוצקי, חיים לוינסון, מלך זילברשלג, איתן כליף וגדעון דוקוב.

צוקרברג. חקירה נגדו ונגד תשעה בכירים בפייסבוקצילום: רויטרס

יותם זמרי מסר: "זה לא מאבק על הזכות לכתוב את המילה קוקסינל, זה מאבק על הזכות להמשיך להתקיים בתוך כלי התקשורת הזה בלי להיחסם כל שני וחמישי. עבור מאות אלפי משתמשים, שבעים אלף עוקבים בעמוד שלי למשל, פייסבוק הוא כלי תקשורת, וחבל שפייסבוק ממשיכה להילחם בו ולצנזר אותו ללא יכולת תגובה".

רז ציפריס: "פייסבוק הכריזה מלחמה נגד חופש הביטוי של משתמשיה בישראל. זה בא לידי ביטוי ומורגש בעיקר אצל פרופילים של משתמשים מוכרים, והתחושה שמשתיקים אותנו חוצה דעות פוליטיות, מגדרים, אמונות ותחומי עניין. כולנו נפגעים ממדיניות הצנזורה החדשה של פייסבוק, שמצדה שומרת על מדיניות עמומה. כולנו תקווה שהפעם פייסבוק תחרוג ממנהגה להתעלם משאלות שמופנות אליה על ידי משתמשים ו\או עיתונאים, ותספק תשובות למשתמשים שמהווים את שדרת התוכן שלה".

את המכתב יזם דורי בן ישראל, בעלי אתר "מזבלה" שפעיל מזה תקופה ארוכה נגד פייסבוק בהיבטים שונים.

מפייסבוק נמסר בתגובה: "אנו רוצים שאנשים ירגישו בטוחים כשהם משתמשים בפייסבוק ואין מקום לתוכן המעודד דברי שטנה. לכן פיתחנו אוסף של כללי קהילה המבהירים שאנו מסירים תוכן שתוקף ופוגע באנשים על רקע גזע, מוצא אתני, השתייכות לאומית, זיקה דתית, נטייה מינית, מיגדר, זהות מינית, או מוגבליות רציניות ומחלות. אנו מעודדים אנשים להיות מודעים לקהל שלהם כאשר הם משתפים סוג כזה של תוכן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו