סוף עידן סרטוני החתולים

האתרים בישראל השכילו לקרוא את המפה, התעוררו ויצאו למלחמה על חייהם, דרך תוכנית פעולה הכוללת הכנסת טכנולוגיות ויכולות מתקדמות

גל תורג'מן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גל תורג'מן

המושג "מרחץ דמים" קיבל בשבוע האחרון משמעות חדשה, בהתייחסות לשוק המדיה בעולם. חלק מהתחזיות הם שהשוק במצב קשה. גוגל ופייסבוק שואבות כ-85% מתקציבי הפרסום אליהן ועל הדרך גורפות גם הכנסות ענק על תוכן, בעוד יצרני התוכן עצמם נותרים עם הפירורים בלבד.

כך נוצר מצב אבסורדי, שדווקא כאשר שוק המדיה הגיע לנקודת המפנה וההשקעה בדיגיטל, אתרי התוכן הולכים ומתרוקנים מהכנסות. דווקא כאשר הגיעה שעתם הגדולה, אתרי התוכן מוצאים עצמם מחוץ למשחק והצפי הוא שתוכן אמיתי המיוצר על ידי יצרני תוכן איכותיים, יוחלף בתוכן גולשים, או בשמו השני "סרטוני חתולים".

למרות המצב העגום והתחזיות הקודרות, קמה תנועת נגד במדינות שונות, ביניהן ישראל, שמציגה מגמה הפוכה לחלוטין הצפויה להתעצם, כך שלמרות התחזיות יש סיבה לאופטימיות. האתרים בישראל השכילו לקרוא את המפה, התעוררו ויצאו למלחמה על חייהם, דרך תוכנית פעולה הכוללת הכנסת טכנולוגיות ויכולות מתקדמות והמשך השקעה בתוכן איכותי אשר מייצר ביקוש.

בדרך זו הצליחו אתרי התוכן ליישר קו עם היתרונות של הענקיות מחו"ל, והולידו שחקן שלישי חזק בשוק המדיה בישראל - רשת המאגדת את האתרים כגוף אחד.

האתרים הישראליים יישרו קו עם הטרנדים בעולם ומצליחים לעמוד בכבוד במשימת החדשנות ולהוכיח שברגע שהטכנולוגיה והיכולות של השחקנים השונים זהות, התוכן מקבל מחדש את מקום הכבוד שלו כשליט האמיתי. עניין זה מתעצם אף יותר כאשר מדובר בווידיאו, המהווה את מנוע הצמיחה העיקרי של הדיגיטל ומהווה חיזוק נוסף לאתרים אשר עולים עשרות מונים באיכות תוכן הווידאו שלהם על פני הפלטפורמות מחו"ל. כמו שהוכיחו מחקרים רבים, לתוכן איכותי והתאמת הפרסום לתחומי העניין של הגולש, יש תפקיד משמעותי בהעברת מסרים לצרכן. וכי פרסום על גבי תוכן איכותי, כאשר הגולש יושב מול מסך מתוך כוונה ומטרה לצרוך את התוכן הווידאו, הוא משמעותי, אפקטיבי ומוביל לאחוזי השלמת צפייה והקלקה מרשימים. מעבר לכך נמצא, שפרסום על תוכן איכותי משפיע באופן ניכר על מדדים של מודעות, זכירות, העדפה ועוד.

לאור זאת, למפרסם הישראלי קל היום לקבל החלטה. לאחר שגם המפרסמים הבינו שהתוכן הוא המלך, הם חזרו בשנה האחרונה לפרסם באתרים הישראליים ובגדול. עפ"י נתוני יפעת בקרת פרסום, מספר הקמפיינים והמפרסמים שהשקיעו תקציבי פרסום בוידאו באתרים בשנת 2015 לעומת 2016 עלו משמעותית בעשרות ומאות אחוזים- אפשר לומר בפה מלא שתקציבי הפרסום מתחילים לחזור הביתה ומהווים הוכחה לכך שאם האתרים ישכילו להמשיך ולהוציא את העוקץ מהיתרונות בהם מנופפות גוגל ופייסבוק, באמצעות המשך השקעה בטכנולוגיה ובתוכן, אני בטוח שמגמת ההתחזקות רק תתעצם.

צילום: בלומברג

ומעבר לעבודה הקשה הנעשית באתרים וברשתות השונות (ביניהן ארטימדיה), גוגל ופייסבוק עצמן עוזרות במאבק. חדשות לבקרים נשמעות ביקורות בקשר להתנהלות, שקיפות ואיכות התכנים והביצועים. השיח הקבוע לגבי התכנים ביוטיוב מוכר - פלטפורמה שמורכבת רובה מתכני ילדים וסרטוני חתולים מציעה למפרסם תוכן נחות. ביום בו גוגל תשקיע בתוכן איכותי (דבר שהיא עושה היום רק בארה"ב), או אז היא תהפוך למתחרה אמיתית בזירת התוכן ואין לי ספק שכבר לא תהיה כ"כ זולה ואטרקטיבית. גם בגזרת פייסבוק הסערות הולכות ומתרחבות - לא מזמן התפוצצה בועה נוספת שחשפה כי פייסבוק ניפחה את נתוני הצפייה בווידאו שלה.

השוק הישראלי התעורר בזמן, משתף פעולה, מבטא חדשנות טכנולוגית ונלחם מדי יום אל מול הענקיות מחו"ל, מתוך מטרה ברורה להתקדם ולנטרל את האתגרים אשר המציאות החדשה הולידה. השוק הישראלי לא נותר אדיש לגורלו, אלא השיב מלחמה ומתחיל כבר לקצור את הפירות.

הכותב הוא משנה למנכ"ל ארטימדיה, רשת פרוגמטית לפרסום בווידאו

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר