פרשת סדן: נתניהו הפסיד בקרב - אבל נערך למלחמה

פיטורי סדן הם ככל הנראה רק עיכוב קטן בתוכנית של ראש הממשלה לפגוע בעצמאות אמצעי התקשורת

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ראש הממשלה בנימין נתניהו קורא את העיתון דה מרקר במליאת הכנסת, ב-2010
ראש הממשלה בנימין נתניהו קורא את העיתון דה מרקר במליאת הכנסת, ב-2010צילום: תומר אפלבאום
נתי טוקר
נתי טוקר

מי שעוקב אחר דף הפייסבוק של ראש הממשלה בנימין נתניהו בשבועות האחרונים, מבין שבקרב שהוא מנהל נגד התקשורת הוא שיחרר כל רסן. שוב ושוב הוא תוקף את התקשורת, ומשתף תכנים של אתרים אזוטריים שמחמיאים לו. "נתניהו מאבד את זה", כתב בסוף השבוע רביב דרוקר בתגובה לפוסט של נתניהו נגדו.

נתניהו מנסה ליצור בקרב אוהדיו תמונת מציאות מעוותת, כאילו התקשורת היא הדמון, אויב הציבור, ואילו הוא נציג העם. זה כמובן משרת את האינטרסים הפוליטיים שלו - אין כמו להתסיס את דעת הקהל נגד התקשורת. בפועל, חלקים בתקשורת - בעיקר קבוצת ידיעות אחרונות - אכן תקפו את נתניהו באופן חריף מטעמים לא עניינים, אבל רוב חלקי התקשורת האחרים מבקרים אותו כחלק משליחותם העיתונאית להיות כלבי השמירה ולפקח על פעילות נבחרי הציבור.

אוה מדז'יבוז', יו"ר הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיוצילום: ענבל מרמרי

המתקפה של נתניהו נגד התקשורת לא נועדה רק לצבור אהדה ציבורית. זהו חלק ממסע מחושב ומתוכנן היטב להכשיר את דעת הקהל לפגיעה בעצמאות אמצעי התקשורת. לכן נתניהו רוצה לסגור את תאגיד השידור הציבורי "כאן", ואולי גם את גל"צ; לכן נתניהו דוחף לרפורמה ברגולציה על הטלוויזיה באופן שיעניק לו שליטה בלתי מוגבלת; לכן הוא גם דוחף לפיצול ערוץ 2 ולהכנסת מתחרים חדשים לשוק. בחלק מהמקרים נתניהו צודק והרפורמות נחוצות ליצירת תחרות, אבל המוטיבציה שמניעה את נתניהו היא אך ורק פגיעה בתקשורת כחלק ממסע נקמה וניסיון לעצב את פני התקשורת מחדש בהתאם לטעמו.

נתניהו קיבל מתנה בדמות מינויו של סדן ליו"ר באדיבותם של בעלי קבוצת RGE, בהם המיליארדר לן בלווטניק, המקורב לנתניהו. על אף שהיה ברור מלכתחילה שסדן אינו ראוי לתפקידו, שומרי הסף ברשות השנייה לא מנעו זאת בזמן אמת. בשלבים הראשונים הם ספגו לחץ פוליטי חריף ואישרו את מינויו. בסופו של דבר, המקרה של סדן היה כל כך קיצוני וגרוטסקי, שבסופו של דבר – לאחר שנחשף ב-TheMarker כי דיווחיו לגבי ניסיונו הניהולי היו שקריים - לא נותרה ברירה. היו"ר אווה מדז'יבוז' החליטה שעד כאן, נחצו כל הגבולות וסדן צריך ללכת. היא הובילה מהלך במועצת רשות השנייה להדחתו של סדן על רקע דיווחויו הלא אמינים. היא התבססה על חוות דעתה של היועמ"ש הילה שמיר, שלפיה יש עילה להדיח את סדן בגלל ההטעייה בדיווחיו - והרשות השנייה הדיחה את סדן פה אחד.

רמי סדןצילום: מתוך ערוץ היוטיוב

סדן זה הפסד נקודתי לנתניהו. כואב, אבל לא נורא. את המלחמה הכוללת נגד התקשורת הוא ימשיך לנהל, ואף להעצים. חמוש במשרד התקשורת ובסמכויות כמעט בלתי מוגבלות הוא הולך למושב החורף כדי לעשות סדר אחת ולתמיד ולפגוע בתקשורת. הפעם שומרי הסף צריכים להתעורר רגע אחד מוקדם יותר ולמנוע פגיעה בעצמאות התקשורת. הם, יחד עם פוליטיקאים אחרים, צריכים לוודא שכל רפורמה בשוק התקשורת נעשית רק כאשר עצמאותה של התקשורת וחוסנה נשמרים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי