בעקבות חשיפת TheMarker: רמי סדן הודח מתפקיד יו"ר חדשות 10

סדן בתגובה: "המטרה הושגה - לא נותרו עוד דתיים בערוץ 10"

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתי טוקר
נתי טוקר

מועצת הרשות השנייה החליטה היום להדיח את רמי סדן מתפקידו כיו"ר חדשות 10. ההחלטה התקבלה בעקבות חשיפת TheMarker שלפיה סדן "שיפץ" את קורות חייו לגבי הניסיון הניהולי הדרוש לתפקיד. בנוסף, הוחלט להפסיק את כהונתו של איתן זינגר כנציג הציבור בדירקטוריון חדשות ערוץ 10.

רמי סדןצילום: מתוך ערוץ היוטיוב

סדן דיווח לרשות השנייה כי הוא כשיר לכהן בתפקיד יו"ר חדשות 10 על אף שמעולם לא כיהן בתפקיד ניהולי בגוף גדול ולכאורה אין לו את הניסיון הדרוש בחוק לכהן בתפקיד דירקטור בחברת חדשות מטעם הציבור.

החוק דורש שהמועמד יהיה בעל ניסיון של חמש שנים לפחות בתפקיד בכיר בתחום הניהול העסקי של תאגיד בעל היקף נכסים משמעותי. סדן דיווח כי עבד בשערי צדק ב-2006-1986. לפי דיווחיו, הוא היה דובר בית החולים וחבר הנהלת בית החולים, ממונה על כל הפרסומים של בית החולים ואחראי לפרסומים שהופצו בעולם. אלא שבפועל, סדן שימש דובר שערי צדק במשרה חלקית במשך שלוש שנים בלבד - ב–1986–1990, ומעולם לא היה חבר הנהלת בית החולים. בכל אותם שנים הוא עבד לבדו בתחום הדוברות, ולא ניהל אנשים תחתיו.

מבדיקת TheMarker עלה כי בניגוד לדברי סדן, הוא מעולם לא היה קשור לפעילות גיוס התרומות לבית החולים. ב-1990 הועבר סדן מתפקידו כדובר לאחר ביקורת על התנהלותו. בבית החולים הוחלט לאפשר לו להמשיך לעבוד בתפקיד זוטר ובמשרה חלקית. סדן מונה לתפקיד האחראי על עבודות הדפוס של שערי צדק. ההגדרה הרשמית של תפקידו היתה אחראי על רכש שירותי דפוס, והוא פעל תחת אחריותו של מנהל הרכש של בית החולים.

בעקבות חשיפת TheMarker ביולי, פתחה הרשות השנייה בהליך נוסף לבדיקת מועמדות סדן. במקביל, נפתחה בדיקה לגבי הדירקטור זינגר, שלא דיווח לרשות כי התמודד ברשימת יש עתיד למועצת עיריית תל אביב.

היועצת המשפטית של הרשות השנייה, עו"ד הילה שמיר, כתבה חוות דעת שהוגדרה כפנימית. לפי חוות הדעת, סדן עומד בתנאי הסף לתפקיד לאחר שטען כי בשנות ה-90 עבד כפרסומאי חיצוני עם חברות, בהן הארגז ו-GCK, במסגרת משרד פרסום קטן שהיה בבעלותו. עם זאת, שמיר גם ציינה כי בסמכות חברי המועצה יכולים לשקול שוב את המינוי לאור הפגיעה באמינותו של סדן. לדבריה, הדבר מהווה עילה להפסקת כהונה.

אוה מדז'יבוז', יו"ר הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיוצילום: ענבל מרמרי

סדן שימש בקדנציה הראשונה של ראש הממשלה בנימין נתניהו כיועץ מיוחד לענייני חרדים, והיה צמוד לרעייתו של ראש הממשלה, שרה נתניהו. כאשר הוא נבחר לתפקידו הוא טען כי אין לו כל קשר עם לשכת ראש הממשלה מזה 15 שנה, אך באחרונה הוא נכח בטקס מצומצם של משפחת נתניהו בהר הרצל באזכרה למותו של יוני נתניהו. גורמים בשוק התקשורת העריכו כי בלשכת ראש הממשלה מפעילים לחץ להותיר את סדן בתפקיד.

סדן גם הסתבך בהתבטאויות שהואשמו כגעזניות בישיבת הדירקטוריון של חדשות 10, כפי שנחשף ב"הארץ". גם אז הרשות השנייה הכשירה את מועמדותו וטענה כי לאחר בדיקה התברר כי הדברים שצוטטו מפיו לא נאמרו. זאת למרות שמנכ"ל חדשות 10, גולן יוכפז, ומנכ"ל ערוץ 10, יוסי ורשבסקי, הצהירו כי הדברים נאמרו, וחלק מחברי הדירקטוריון מטעם הציבור אישרו חלקית את הציטוטים. סדן גם התברר כלא דובר אמת, לאחר שאמר בעדות בבית המשפט כי הוא בעל תואר שני בהצטיינות מאוניברסיטת הרווארד, על אף שמעולם לא למד בה.

מהרשות השנייה נמסר: "מועצת הרשות השניה החליטה להפסיק את כהונתם של רמי סדן ואיתן זינגר כנציגי ציבור בדירקטוריון חדשות 10. החלטת מועצת הרשות מסכמת הליך בדיקה מקיף שהובילה הרשות השנייה בחודשים האחרונים לאור ממצאים שנחשפו ולפיהם נמצאו אי דיוקים בטופסי הגשת המועמדות של השניים לכהונה כנציגי ציבור בדירקטוריון חברת החדשות. בהחלטתה מציבה הרשות השניה רף ברור של אמינות, מהימנות ודיוק הנדרשים לתפיסתה מנציגי ציבור בחברות החדשות.

אוה מדז'יבוז', יו"ר הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו: "אנו רואים לנגד עינינו את טובת חברות החדשות והאינטרס הציבורי. המועצה סבורה שנדרש רף גבוה של מהימנות ואמינות ממי שמשמשים נציגי ציבור בחברות החדשות. אני גאה בהחלטת מועצת הרשות השניה".

עורך דינו של רמי סדן, זיו מאור, מסר כי "החלטת הרשות השנייה התקבלה בחוסר סמכות. הרשות השנייה מבקשת להלך אימים על דירקטורים שמונו לכהן בתפקיד רגיש מתוך עצמאות מלאה, והיא עושה זאת ממניעים פוליטיים ובדרך מניפולטיבית. בדיוק בגלל זה חוק הרשות השנייה שלל מהמועצה את הסמכות להדיח חברי דירקטוריון.

"סדן ישקול את צעדיו המשפטיים מול הפעולה הבלתי חוקית הזו, ויודיע על כך לתקשורת קודם שיודיע לרשות - כפי שהרשות עשתה היום. יובהר כי המועצה לא קבעה שסדן אינו כשיר לכהן בתפקיד, אלא נטפלה לנוקדנות של חלקיות משרה ומועד חילופי תפקידים כדי להצדיק החלטה שהוכתבה מראש על ידי דרג פוליטי".

סדן גם מסר עוד בתגובה: "המטרה הושגה - לא נותרו עוד דתיים בערוץ 10". זאת למרות שבערוץ 10 יש עיתונאים דתיים רבים, בהם ברוך קרא, עקיבא נוביק, צבי יחזקאלי ורועי שרון.

איתן זינגר מסר: "קיים צל כבד האם החלטת מועצת הרשות השנייה היא חוקית, והדבר יתברר במוסדות המתאימים. לא היה כל 'אי דיוק' בטופס המועמדות שלי ששימש כבסיס לבחירתי. מעולם לא היתה לי זיקה ליאיר לפיד, ולא לשר משרי יש עתיד. לא נפגשתי מעולם עם אישים אלו, לא עבדתי עבורם ולא הייתי בכל קשר עימם. לרשות השנייה הועברו מסמכים המעידים מעל לכל ספק שלא היה פגם בהתנהלותי. אגב, את ההחלטה התמוהה עד רגע זה לא קיבלתי מאף גורם, אלא קראתי אותה כמו כולכם דרך התקשורת. בית המשפט יעבור על החומרים ויכריע בסוגיה זו".

מלשכת רה"מ נמסר: "בניגוד לנטען, לא היתה מעורבות של לשכת רה"מ בהליכים האמורים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא אחרי פחות משנה

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008