זניט נגד מקאן: דורשת להחריף את המגבלות על חברות רכש המדיה

רשות ההגבלים הגבילה את חברת רכש המדיה יוניברסל מבית מקאן ל-25% מזמן הפרסום בפריים טיים ■ הרשות השנייה ב-2014 המלצות, שלפיהם הוטלו מגבלות חמורות יותר מאלה של רשות ההגבלים ■ זניט טוענת כי יוניברסל מחזיקה 30% משוק הפרסום

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתי טוקר
נתי טוקר

מחריף הקרב בתחום רכש המדיה: חברת רכש המדיה זניט מקבוצת פובלסיס הגישה בקשה להצטרף כמשיבה להליך בבג"ץ, ודורשת מהרשות השנייה להגביל את נתח השוק של חברות רכש המדיה. הדרישה של זניט מופנית בעיקר נגד חברת רכש המדיה יוניברסל של מקאן תל אביב.

חברות רכש המדיה רוכשות במרוכז פרסום עבור כמה לקוחות ומשרדים. כבר בחוות דעת קודמות של רשות ההגבלים נכתב כי לחברות רכש המדיה ששולטות בהכנסות גופי השידור מפרסום, יש כוח ריכוזי רב שמאפשר להן לגבות עמלות גבוהות ולהשפיע על המחירים. רשות ההגבלים הגבילה את חברת רכש המדיה הגדולה בישראל, יוניברסל, ל-25% מזמן הפרסום בפריים טיים.

הרשות השנייה עצמה אימצה בתחילת 2014 המלצות קודמות של ועדה בראשות יעקב שחם, שלפיהם הוטלו מגבלות חמורות יותר מאלה של רשות ההגבלים - הנתח של 25% נבדק, למשל, לאורך כל שעות היום ולא רק בפריים טיים. אלא שעד כה, כמעט שלוש שנים אחרי אימוץ המסקנות, הרשות השנייה טרם התחילה ליישם את החלטתה.

ברקע הגיש משרד יוניברסל עתירה לבג"ץ נגד החלטת הרשות השנייה - שהדיון בה נדחה שוב ושוב. יוניברסל גם הגישה בקשה לצו ביניים למניעת יישום ההחלטה, אך נדחתה. כעת, זניט, אחת המתחרות הגדולות של יוניברסל, דורשת להצטרף כצד לעתירה ודורשת מהרשות השנייה ליישם את החלטותיה ולהחריף את המגבלה.

בבקשה של זניט, באמצעות עו"ד הלה פלג ממשרד אגמון ושות', נטען כי יוניברסל מחזיקה 30% משוק הפרסום, חברת רכש המדיה יוניון עם 18% ואילו זניט עם כ-10%. "ליוניברסל כוח שוק משמעותי אל מול גופי השידור כוח שייצר תלול של ממש של גופי השידור בה", נכתב בבקשה.

במכתב ששיגרה לרשות השנייה טענה עורכת הדין פלג מטעם זניט כי "מחדל המועצה ביישום החלטתה בעניין זה פוגע פגיעה של ממש במרשתנו". למכתב זה הגיבה יו"ר הרשות השנייה אווה מדז'יבוז' ביוני כי "נערכת בדיקה יסודית המבוססת על איסוף נתונים מכל גופי השידור בעניין זה". ואולם כאמור, המגבלה טרם יושמה.

זניט מנהלת במקביל קרב נגד זכיינית ערוץ 2 קשת, והגישה נגדה גם תלונות לרשות ההגבלים בטענה לפגיעה בתחרות. עם זאת, זניט וקשת מנהלים מו"מ במטרה להגיע להבנות - אך טרם נחתם הסכם בין הצדדים.

מהרשות השנייה נמסר: "הרשות השנייה קיבלה את בקשת זניט להצטרף כמשיבה לעתירתה של חברת מקאן, בה הובעה תמיכתה של זניט בהחלטת הרשות להגביל את היקף רכש המדיה בטלוויזיה. בכוונת הרשות להמשיך ולעסוק ביישום החלטתה בנושא במטרה להגדיל את היקף הכנסות גופי השידור מפרסום, והיא תכבד כל החלטה של בית המשפט העליון בבקשה זו".

טרם נמסרה תגובת יוניברסל.

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט