נערכים ליום שאחרי ערוץ 2: אודי אנג'ל במגעים להשתלט על ערוץ 10

המחיר של ערוץ 10 בעסקה מוערך ב-250 מיליון שקל ■ המגעים בין הצדדים נפתחו לאחר שמו"מ קודם למיזוג בין קשת לרשת ירד מן הפרק

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אודי אנג'ל
אודי אנג'לצילום: אייל טואג
נתי טוקר
נתי טוקר

אודי אנג'ל, בעל השליטה בזכיינית ערוץ 2 רשת, מנהל מגעים לרכישה של ערוץ 10 או למיזוג בין שתי החברות. תג המחיר לערוץ 10 בעסקה מוערך ב-250 מיליון שקל. המשא ומתן בין הצדדים נפתח לאחר שמשא ומתן קודם למיזוג בין קשת לרשת ירד בשלב זה מעל הפרק.

התזזית בשוק הטלוויזיה מגיעה לשיא לקראת 1 בנובמבר 2016 - מועד קריטי בהליכי הפיצול והפירוק של ערוץ 2. זה תאריך היעד האחרון שבו אמורות שתי הזכייניות שחולקות כיום את ערוץ 2, קשת ורשת, להגיש בקשה רשמית לקבלת רישיון קבוע לשידורים. לפי החוק הנוכחי, קשת ורשת יעזבו את אפיק 22, והמותג ערוץ 2 וחדשות 2 יימחקו. במקום זאת, כל אחת מהן תיאלץ להגיש בקשה לרישיון שידורים לערוץ באפיק חדש שישדר שבעה ימים בשבוע.

אלא שבענף הטלוויזיה משוכנעים כי בשוק פרסום של מיליארד שקל נטו אין מקום לשלושה ערוצים - קשת, רשת וערוץ 10. מהלך של יציאה לערוץ חדש ידרוש מקשת ורשת השקעה של כ-300 מיליון שקל, ובעלי המניות חוששים ליטול על עצמם סיכונים כאלה בשוק תקשורת תחרותי ונתון לשינויים. לא רק זאת, אלא שבדו"ח הוועדה בראשות מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, מומלץ להפחית את חסמי הכניסה לענף, מה שיאפשר כניסה של שחקנים חדשים לשוק הטלוויזיה המסחרית בהשקעה נמוכה.

בעקבות כך, הדעה הרווחת בקרב השחקנים הקיימים בשוק הטלוויזיה היא שיש צורך לאחד שניים מבין שלושת הגופים הקיימים. כפי שנחשף ב-TheMarker, בחודשים האחרונים התקיים משא ומתן למיזוג בין קשת לרשת. ואולם המשא ומתן לא הבשיל לכדי הבנות, ובין הצדדים נותרו פערים רבים.

אביב גלעדיצילום: מוטי מילרוד

המגעים בין הצדדים הסתיימו כבר בשלב הראשוני, וקשת ורשת עדיין לא ערכו בדיקת נאותות הדדית. בדיקה כזאת היתה מאלצת אותם להגיש בקשה רשמית לרשות ההגבלים לנהל משא ומתן, והבקשה לא הוגשה עד כה.

רשת וקשת נאבקות על השליטה באפיק 22

הסיבה לאי־הסכמות בין הצדדים כבר בשלב זה קשורה בעיקר לרצון של שני בעלי השליטה בשני הצדדים - מצד אחד אודי אנג'ל ברשת, ומצד שני דודי ורטהיים מקשת - להמשיך לשלוט בערוץ טלוויזיה מסחרי.

סיבה נוספת נגעה לשינויים סביבתיים: חלק מהרציונל לאחד בין שני הגופים היה במטרה לאפשר להם להמשיך להתבצר באפיק 22, שמדורג גבוה בהעדפות הצפייה של הקהל, אך הצדדים העריכו כי ראש הממשלה ושר התקשורת, בנימין נתניהו, לא ישנה את החוק ולא יאפשר להם להמשיך להישאר בערוץ 2.

לצד זאת, גם למצב הפיננסי של שתי החברות היה משקל. קשת נמצאת בתהליכי השקעה, בעיקר בפעילות בינלאומית, אך גם באתר מאקו ובערוץ 24, ונזקקה בשנים האחרונות להזרמות בעלים של כ–100 מיליון שקל. הנטל הפיננסי הזה היה שיקול בתהליך קבלת ההחלטות של רשת.

לן בלווטניקצילום: Bloomberg

המצב בקשת גם מורכב יותר, בשל מערכת היחסים בין בעלי המניות. ורטהיים (51%) ויצחק תשובה (20%) מנסים לדלל את מניותיהם של בעלי המניות הקטנים, משפחת למלבאום (16%) ואיש העסקים וילי נגל (7.8%), לאחר שלא נטלו חלק בכל ההזרמות האחרונות.

בין הצדדים ניטש ויכוח, בין השאר סביב הערכת השווי של קשת עצמה, שלפיה ייקבע שיעור הדילול של מניות נגל. ורטהיים ותשובה נמצאים במלכוד: בהליך הדילול הם מעוניינים להקטין את שווי החברה, בעוד בהליך המיזוג הם מעוניינים להגדילו.

גם ברשת המצב לא מזהיר. המנכ"ל אבי צבי הצליח בשנים האחרונות להפחית משמעותית את היקף החוב של החברה. ואולם החברה נקלעה לתסבוכת סביב חשבוניות כפולות מול משרדי הפרסום, מה שאילץ אותה לרשום מחיקה של כ–70 מיליון שקל בדו"חות, וליצירת פשרה מול משרדי הפרסום.

נקודת חיכוך נוספת בין הצדדים היא סביב הפעילות הבינלאומית. קשת משקיעה משאבים רבים בפיתוח פורמטים והפקה בחו"ל באמצעות חברת KI, ואילו ברשת שותפה חברת אנדמול־שיין שבשליטת אולפני פוקס (33%). ההליך בין הצדדים כולל גם בדיקה מי מחזיק במותגי תוכן אטרקטיביים יותר.

RGE לא רוותה נחת מההשקעה בערוץ 10

האלטרנטיבה שעומדת כעת על הפרק ונידונה היא מיזוג בין רשת לערוץ 10, או רכישה של ערוץ 10 על ידי רשת. את המגעים בנושא זה מנהל מטעם RGE, בעלת המניות בערוץ 10, אביב גלעדי - המחזיק ב-33% ממניות החברה. על הפרק עומדת אפשרות למיזוג הן ברמת האחזקה של בעלי המניות והן ברמה התפעולית, כלומר יצירת ערוץ טלוויזיה שיכלול את תוכני רשת וערוץ 10 יחד.

אודי רקנאטיצילום: שרון בוקוב

ההערכות בשוק הן ש–RGE פתוחה גם לעסקה למכירת כל אחזקותיה בערוץ 10 לידי רשת. RGE אינה רווה נחת מההשקעה בערוץ 10, והרבעונים האחרונים היו הפסדיים. RGE גם עדיין לא התחילה לבצע הליכי מיזוג משמעותיים של ערוץ 10 לתוך קבוצת RGE, ובחברה שורר בלבול וחוסר החלטיות לגבי אופן השילוב של ערוץ 10 בקבוצה.

ב–RGE יש עימותים פנימיים רבים באחרונה. המנכ"ל, מודי פרידמן, עזב את תפקידו בשל חילוקי דעות בקבוצה - בעיקר עם גלעדי. פרידמן ימשיך לכהן כיו"ר פעיל של ערוץ 10 לפחות חצי שנה, שבה הוא אמור לכאורה להוביל את הליכי המיזוג של הערוץ לתוך הקבוצה, וכן להוביל מיזם טלוויזיה על גבי האינטרנט של הקבוצה.

גם בדרג הניהולי בערוץ 10 שוררת אי־בהירות - נוכחותו הפעילה ומעורבתו של פרידמן עשויה לדחוק את רגליו של מנכ"ל ערוץ 10 יוסי ורשבסקי מהערוץ, לאור העימותים בין הצדדים (ראו מסגרת).

ההבנה של אנשי RGE היא שערוץ 10 לא יוכל להמשיך לשרוד בשוק שבו יש שלושה שחקנים, ומכיוון שהוא הקטן ביותר - הוא זה שעלול לספוג את עיקר המכה. אם אכן מסקנות פילבר ייושמו וייכנסו שחקנים חדשים לשוק, האיום המשמעותי ביותר יהיה על ערוץ 10 הקטן יחסית.

מסקנות פילבר ישפיעו גם על הנדוניה שמביא ערוץ 10 לעסקה כזאת. מלבד היוקרה של חברת החדשות ורצועות השידור הקבועות, בשנה וחצי האחרונות קיבל ערוץ 10 רישיון שידורים קבוע לשידורים ל-15 שנה - יתרון תחרותי משמעותי בשוק רב שינויים כזה. ואולם אם אכן מסקנות פילבר ייושמו, היכולת לקבל רישיון לשידורים תהיה פשוטה ולא יהיה לה ערך.

בכל מקרה, ההערכות הן ש–RGE תרשום רווח על עסקה כזאת. הקבוצה רכשה את הערוץ תמורת סכום מזערי של כ-10 מיליון שקל ששולמו לבעלי המניות יוסי מימן וארנון מילצ'ן, ומעבר לזה כיסתה חלק מחובות הערוץ והזרימה כספים לתפעול השוטף.

בעבור רשת, עסקה כזו עשויה להיות מוצא מצוין להמשך התחרות העתידית בערוץ של קשת. המימון לעסקה עשוי להגיע מתהליך ההתמחרות של חדשות 2. לפי החוק, כשקשת ורשת יתפצלו ייערך תהליך של התמחרות (במב"י) בין השני הצדדים סביב רכישת ערוץ 10. רשת תוכל להיות זו שתוותר על חדשות 2, ובכסף שיתקבל מקשת - תרכוש את ערוץ 10.

מנגד, רשת גם עשויה לוותר על רכישת ערוץ 10 ולהמשיך בתחרות האגרסיבית בשוק. הזכיינית מנהלת במקביל מגעים עם גופים בינלאומיים שעשויים להיכנס לשותפות בחברה במקרה שבו תעבור לשדר שבעה ימים בשבוע.

שלבי ההערכה של התהליכים שמתפתחים כיום בשוק הטלוויזיה יגיעו לשיאם בחודשים הקרובים. ככל הנראה, קשת ורשת יגישו בנפרד כבר כעת בקשה לרישיון קבוע לשידורים, אך בהמשך, בהתאם להתפתחויות בשוק, ימצו את ניסיונות המיזוג או הרכישה.

מ–RGE נמסר בתגובה: "טבעי וברור שלקראת פיצול ערוץ 2 יהיו שמועות על דיבורים בין שלושת השחקנים בשוק הטלוויזיה בנוגע לעתיד השידור המסחרי - וטוב שכך".

מבעלי מניות קשת ורשת סירבו להגיב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות