חשיפת TheMarker |

יומן הפגישות של נתניהו כשר התקשורת - ולמה הוא לא מוכן לחשוף את הפגישות עם אלוביץ'

נתניהו לא נפגש במשך חצי שנה עם חברות התקשורת ונציגיהן ■ לטענת נתניהו, הפגישות שנערכו עם אלוביץ' היו "ידידותיות", ולא במסגרת התפקיד ■ משרד התקשורת: "רה"מ משוחח באופן שוטף עם מנכ"ל משרד התקשורת"

אמיתי זיו
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיתי זיו
נתי טוקר

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בכובעו כשר התקשורת ממעט לדון בתחומי האחריות שלו. הוא אינו מקיים פגישות ודיונים עם חברות התקשורת וכלל אינו עוסק בשוק הטלקום - כך עולה מחשיפת נתוני הפגישות של ראש הממשלה במענה לבקשת חופש המידע ש–TheMarker הגיש למשרד התקשורת ומשרד ראש הממשלה.

ההתעלמות מחברות התקשורת מעוררת סימני שאלה, מכיוון שרפורמות תחרותיות בשוק תקועות כבר חודשים ארוכים. מעט הדיונים שנתניהו עורך נוגעים לשוק השידורים - ובמיוחד לרשות השידור.

נתניהו בישיבת הממשלה בחודש שעברצילום: יואב דודקביץ

פניית TheMarker נעשתה כבר בספטמבר 2015, ובמסגרתה ביקשנו לראות את לוח הפגישות של נתניהו כשר התקשורת, את נושא הפגישות, זהות המשתתפים ואם נערך לגביהן פרוטוקול.

גם לאחר שהשתמש בכל הדחיות שהוא רשאי להן לפי דין — הממונה על חופש המידע במשרד ראש הממשלה היה חייב להגיש מענה עוד בפברואר האחרון. אלא שהמענה הגיע רק כעת — בחצי שנה איחור מהמותר בחוק.

המענה שהתקבל נוגע לתקופה קצרה יחסית, מהקמת הממשלה האחרונה במאי 2015 ועד סוף אוקטובר 2015 — כחצי שנה, למרות ש–TheMarker ביקש את המידע מכניסתו של נתניהו לתפקיד שר התקשורת בנובמבר 2014. לגבי רוב הפגישות כלל לא מצוין נושא הפגישה, אך נמסר כי לא נערך פרוטוקול.

על פי הרשימה שהוגשה ל–TheMarker, במסגרת תפקידו כשר התקשורת, נתניהו לא נפגש כלל עם שאול אלוביץ', בעל השליטה בבזק, וזאת אף שלפי מסמך ניגוד העניינים שחתם עליו נתניהו באחרונה, השניים דווקא נפגשים לעתים, אך מבחינת ראש הממשלה מדובר בפגישות "ידידותיות".

נתניהו עדיין מסרב להעביר את מועדי הפגישות שלו עם אלוביץ'. בעתירה מינהלית שהגיש עו"ד שחר בן מאיר, הוא טען כי לפגישות האלה יש השלכות על התנהלותו של נתניהו בשוק התקשורת והחלטות שקיבל עד עתה לגבי בזק, וכי הנושא יוכרע בבית המשפט.

למרות בקשה לקבל את עמדתו של נתניהו בסוגיות שעומדות על הפרק בתחום התקשורת, לא נמסרה תגובת נתניהו, אלא תגובה כללית של משרד התקשורת:

"ראש הממשלה כשר התקשורת מתווה את מדיניות המשרד, ומנכ"ל המשרד מממש אותה. ראש הממשלה משוחח באופן שוטף ורציף עם מנכ"ל משרד התקשורת, מתעדכן ומנחה בנוגע למדיניות והחלטות.

"מדיניות השר בשוק הטלקום כבר דווחה בעבר. בשוק הקווי תמשיך רפורמת השוק הסיטונאי, כפי שנקבעה במסמך המדיניות של השר כחלון משנת 2012, תוך מתן דגש על עידוד ההשקעות בתשתית והחזרת ישראל לשורה הראשונה של המדינות המכניסות טכנולוגיה מתקדמת. בשוק הסלולרי יש לוודא כי נמשכות ההשקעות והיכולת של החברות להשלמת פריסת דור רביעי והערכות להקמת תשתית 5G, תוך שמירה על התחרות והמחירים האטרקטיבי לצרכן. באחרונה העביר ראש הממשלה את סמכויותיו בנושאי בזק ו–HOT לשר צחי הנגבי, שממשיך עם מנכ"ל המשרד את יישום הרפורמות האמורות".

שאול אלוביץ'. מיודדים.צילום: אייל טואג

יומן הפגישות

הנה כמה דברים שעולים מלוח הפגישות של נתניהו כשר התקשורת בתחילת הקדנציה הנוכחית:

1. נתניהו קיים בתקופה האמורה כ–15 פגישות בסך הכל בנושא הטלקום והשידורים. זאת אומרת, כ–2.5 פגישות בחודש על נושא התקשורת. שר תקשורת במשרה מלאה מקיים כמות פגישות כזאת ביום.

2. נתניהו כלל לא נפגש עם חברות התקשורת. בכל הפגישות שפורטו אין ולו פגישה אחת עם החברות המפוקחות, בעלי המניות שלהן או המנכ"ל. ככל הנראה, נתניהו לא נפגש עם בזק, HOT, פרטנר, סלקום וכל היתר בכל כהונתו כשר התקשורת.

מדובר בנתון חריג מאוד. שרי תקשורת נפגשים דרך קבע עם החברות המפוקחות, ולעתים מגיעים גם לסיורים במטות שלהן ואף משתתפים בהשקות חשובות (משה כחלון בתפקידו כשר התקשורת השתתף באירוע ההשקה של הכבל התת ימי של טמרס טלקום; גלעד ארדן נכח באירוע ההשקה של סלקום TV ועוד). לא ברור כיצד נתניהו מגבש את המדיניות שלו בשוק התקשורת מבלי להכיר את החברות ואת טיעוניהן.

מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילברצילום: אמיל סלמן

3. כמעט כל הפגישות שנתניהו ערך נוגעות לשוק השידורים, או ליתר דיוק — לרשות השידור. שבע פגישות מתוך 15 פגישות בסך הכל בנושא הטלקום והשידורים מוגדרות פגישות "התייעצות בנושא רשות השידור". בכולן נכח השר אופיר אקוניס, שהיה אחראי על תיאום נושאי רשות השידור מטעם נתניהו, עד שהודיע לנתניהו בספטמבר 2015 כי הוא מפסיק את הטיפול בסוגיה. בשאר הפגישות לא נמסר מה היה נושא הפגישה — השדה הזה הושאר ריק על ידי הממונה על חופש המידע. בשלוש פגישות שמופיעות ברשימה ואין להן נושא השתתף השר אקוניס, כך שסביר להניח שהן נגעו לרשות השידור.

באותה תקופה הוביל משרד התקשורת מהלך לדחיית הפעילות של תאגיד השידור הציבורי, לאור העובדה שהוא לא היה ערוך לתחילת השידורים. אלא שבמקביל, המשרד עצמו גם גרם לדחייה בהקמת התאגיד, שכן הליך מינוי חברי המועצה נמשך יותר משנה, וללא מועצה לא ניתן היה להתחיל בשידורים.

לאקוניס, שהיה באותו זמן שר בלי תיק, לא היו כלל סמכויות בנוגע לשוק התקשורת, אך הוא מונה מטעם נתניהו למעין יועץ. בפועל, אקוניס ניסה לדחוף שינויים בחקיקה והתערב בה פעמים רבות. ההתערבות הבוטה ביותר שלו היתה "סעיף ההשתקה", שאסר על עיתונאי רשות השידור להביע את עמדתם האישית. לאחר הסערה הציבורית סביב הסעיף הזה הוא הוסר בתמיכת נתניהו.

באחת הפגישות נכח גם אמיר גילת, יו"ר רשות השידור לשעבר. גילת היה בעבר דובר נתניהו. בתקופת כהונתו כיו"ר רשות השידור הידרדרה הרשות משמעותית וספגה דו"חות חמורים. אותם דו"חות הביאו להחלטה הסופית לסגור את הרשות ולהקים תאגיד שידורי ציבורי חדש. כיום מתנהלת חקירת משטרה בנוגע לחשדות שעלו בנוגע לכספי ההפקות של רשות השידור בשנים שבהן כיהן גילת כיו"ר. למרות זאת, נתניהו כנראה מצא לנכון לערב את גילת בהתייעצויות סביב הקמת התאגיד החדש והוא השתתף באחת הפגישות.

יו"ר רשות השידור לשעבר, אמיר גילתצילום: אוליבייה פיטוסי
דוד שרןצילום: תומר אפלבאום

אפס החלטות

בכל הפגישות של נתניהו נכח שלמה פילבר, מנכ"ל משרד התקשורת, מלבד שתיים — פגישה של נתניהו ביוני שעבר עם נציג חברת אורנג' העולמית (שבה נכח גם ראש המל"ל), ופגישה של נתניהו ביולי שעבר עם נציג חברת ריליינס ההודית. גורם נוסף שנכח בחלק משמעותי מהפגישות היה דוד שרן, ראש לשכת נתניהו לשעבר.

ייתכן שגם הפגישות עם פילבר עסקו בנושא השידורים. נתניהו מינה באותה תקופה את פילבר לעמוד בראש ועדה שתגיש המלצות לשינויים משמעותיים בשוק השידורים, הסובל מריכוזיות גבוהה הן בתחום הערוצים המסחריים והן בפלטפורמות הרב ערוציות. ההמלצות שהגישה הוועדה מתאימות גם למדיניות שהתווה נתניהו, שלפיה יש להוריד חסמים בשוק התקשורת ולאפשר כניסת מתחרים חדשים לשוק. פתיחת השוק לתחרות היא גם אינטרס פוליטי של נתניהו, שמעוניין להחליש את מעמדן של חברות החדשות 2 ו–10, שלטענתו מסקרות אותו באופן מגמתי.

מכיוון שנתניהו מחזיק בתיק התקשורת לצד שלל תיקים נוספים, הוא ממעט לעסוק בתחום התקשורת, ובקדנציה הנוכחית משרד התקשורת קיבל אפס החלטות. שוק הטלקום הוא שוק של כ–21 מיליארד שקל בשנה ונוגע לכיסו של כל אזרח. לא ברור מדוע נתניהו מתעקש לאחוז בתיק שאינו פעיל בו, אינו נפגש עם חברות, אינו מכיר את הסוגיות ואינו מקבל החלטות.

סוגיות חשובות ורפורמות חשובות בשוק התקשורת תקועות כבר חודשים ארוכים במשרד. הדברים נעשו חמורים עוד יותר כעת, מהרגע שבו הסתבר כי נתניהו נגוע בניגוד עניינים ואינו יכול לעסוק בסוגיות שנוגעות לבזק, HOT, yes וחברות נוספות במשק. גם ברגע שנודע ניגוד העניינים — נתניהו סירב לוותר על המשרד ומינה תחתיו שר, צחי הנגבי, שיקבל החלטות שנוגעות לנושאים שבהם מנוע נתניהו מלעסוק.

בכל מדינות העולם תחום התקשורת מנוהל לא על ידי משרד ממשלתי, אלא על ידי רשות תקשורת מקצועית ופקיד מקצועי שמקדיש את זמנו לנושא ומחזיק במשרה במשך קדנציה ארוכה. זאת היתה גם ההמלצה לגבי ישראל במספר גדול של ועדות שדנו בסוגיה, אך נתניהו לא אימץ אותה והחל בקדנציה האחרונה הוא מתעקש להחזיק את התיק אצלו.

בכוונת TheMarker להוציא בימים הקרובים דרישת מידע עדכנית לגבי פגישות נתניהו עם חברות התקשורת עד לתאריך הנוכחי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי