הסחבת ברשות השנייה מעכבת הקמה 
של תחנת רדיו חדשה למגזר הערבי

בישראל יש 16 תחנות רדיו אזוריות, אך למגזר הערבי - המהווה 20% מהאוכלוסייה בישראל - יש רק תחנה אחת ■ דו"חות שמוכיחים 
את הצורך והפוטנציאל הכלכלי של תחנה נוספת נקברו במגירות הרשות השנייה, שהחליטה רק באחרונה לקדם את הנושא

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אולפן תחנת הרדיו א-שמס בנצרת
אולפן תחנת הרדיו א-שמס בנצרתצילום: ירון קמינסקי
נתי טוקר
נתי טוקר

לפני יותר משנתיים הוגשו ליו"ר ועדת הרדיו דאז ברשות השנייה, יוסי אליטוב, שתי עבודות מחקר מקיפות בשאלה אם יש מקום לצאת למכרז חדש להקמת תחנות רדיו חדשות בישראל. עורכי המחקר התבקשו לבחון אם יש צורך והיתכנות כלכלית לתחנת רדיו בשפה הרוסית, ולתחנה נוספת בערבית באזור הצפון.

השאיפה להקים תחנת רדיו נוספת בערבית כבר עלתה על הפרק לפני שנים רבות, אבל הפעם נעשתה עבודת מחקר מקיפה ומעמיקה. העבודה כללה סקר מקיף של חברת מדגם ועבודה כלכלית של חברת הייעוץ הפיננסי י. רויך. בעוד שלגבי המגזר הרוסי היה ספק באשר לצורך ולהיתכנות הכלכלית, לגבי תחנת רדיו במגזר הערבי לא היה כל ספק — למגזר הערבי יש כיום רק תחנת רדיו מסחרית אחת, רדיו א־שמס, המשדרת בצפון הארץ — לצד רשת ד' של קול ישראל, המשדרת בערבית ומזוהה עם הממסד הישראלי.

לפי מסקנות הסקר, רדיו א־שמס היא התחנה העיקרית והיחידה כמעט שהמגזר הערבי כולו וכן המגזר הדרוזי מאזינים לה, וכי במגזר הערבי יש רצון לשמוע קולות חדשים בתחנת רדיו חדשה.

חברת הייעוץ י.רויך תמכה ביציאה למכרז. "להערכתנו", כתבו בחברה, "אם הערוץ הערבי יבדל את תכניו תוך פנייה לקהל יעד רחב הכולל מגזרים נוספים... הרי שעל פי תחזית המזומנים של הפרויקט, עשויה להיות ישימות כלכלית לפרויקט במתן זיכיון לטווח ארוך יחסית".

התחנה החדשה, לפי הערכות תזרים המזומנים של חברת הייעוץ, תיהנה מהכנסות של 3.4 מיליון שקל בשנת הפעילות הראשונה, שיטפסו עד 6.5 מיליון שקל לאחר חמש שנים. בשנתיים הראשונות הרדיו אמנם ירשום הפסד תפעולי, אך מהשנה השלישית עד החמישית התחנה תרשום בכל שנה רווח תפעולי של חצי מיליון שקל.

בחוות דעת נוספת של ד"ר ח'ליל רינאוי נכתב כי "ברדיו הערבי שקיים כיום, הן ברשת ד' והן ברדיו א־שמס, מידת הפלורליזם מאוד מצומצמת, כאשר קבוצות אוכלוסייה לא מבוטלות אינן מוצאות ביטוי בתחנת אלה... חסרות תוכנית תחקיר אמיתיות שיכולות לטפל בשפע הבעיות הקיימות במגזר הערבי כמעט בכל התחומים — חינוך, רשויות מקומיות ועוד. יש מקום להוציא לפועל מכרז להקמת תחנת רדיו אזורית במגזר הערבי, אשר תשתלב במרחב התקשורתי הקיים ותיתן מענה לצרכים ולחסרונות".

אלא שהדו"חות האלה נקברו עמוק במגירות הרשות השנייה, וכמו סוגיות מהותיות חשובות אחרות — לא טופלו עד כה. ניסיונות להוציא לדרך מכרז להקמת תחנת רדיו אזורית חדשה מעולם לא קודמו.

למגזר החרדי יש שתי תחנות רדיו אזוריות

בישראל פועלות 16 תחנות רדיו אזוריות מסחריות (לא כולל 3 תחנות רדיו שהוקמו ללא מכרז באמצעות פיצול השידורים). בעוד המגזר הערבי בישראל מהווה 20% מהאוכלוסייה, רק תחנת רדיו אזורית אחת מדברת את שפתו. לשם השוואה, למגזר החרדי, שמונה 10% מהאוכלוסייה, יש שתי תחנות רדיו.

באחרונה, לאחר לחץ פוליטי עקבי על הרשות השנייה לקדם את סוגיית המכרז לרדיו הערבי, קיבלה ועדת הרדיו של הרשות השנייה, בראשות ד"ר מיכל שפירא, החלטה שלפיה "‏תמליץ למועצת הרשות לפעול להקמת תחנת רדיו אזורי חדשה בשפה הערבית".

לדברי שפירא, "הקמת תחנת רדיו חדשה תאפשר לחזק את השיח הציבורי בחברה הערבית בישראל באופן שישקף את מגוון הדעות בציבור, כמו גם להרחיב את מעגלי החשיפה לשידורי הרדיו האזורי".

אלא שמועצת הרשות השנייה עדיין לא דנה בנושא, וגם אם יפורסם מכרז כזה, הוא לא צפוי לצאת לדרך לפני אמצע 2017. במקביל, מקודמת הצעת החוק למיזוג גופי הרגולציה, שלפיה הרשות השנייה תיסגר ובמקומה יוקם גוף פיקוח מאוחד חדש. המשמעות היא שהמכרז הזה לעולם לא ייצא לדרך בימי הרשות השנייה, וגם הגוף החדש לא יוכל להתמקד במכרז כזה כבר בתחילת פעילותו.

מהרשות השנייה נמסר בתגובה: "צר לנו על כך שאתם לא נותנים לעובדות לבלבל אתכם ובמקום לברך על מהלך חשוב שיוצא לדרך ועל עשייה המשרתת את כלל הציבור הישראלי, בוחרים לסלף את המציאות ממניעים לא־ענייניים ומשיקולים זרים. במהלך 2013 התבצעה בדיקה ראשונית בלבד של האפשרות להקים תחנת רדיו נוספת בשפה הערבית, אך היא לא הבשילה לכדי החלטה.

"עם תחילת כהונתה של מועצת הרשות השנייה הנוכחית בראשות אוה מדז'יבוז', יצא לדרך התהליך. כבר בחודשי פעילותה הראשונים ביקשה המועצה לקבל עדכונים לחוות הדעת המקצועית שהוגשה לקודמתה, כמו גם שני ניתוחים חדשים של מומחים בעלי שם הנוגעים בנושאים כלכליים ובנושאי תוכן, האחרון שבהם הוגש לעיונה רק לפני כמה שבועות".

עוד נמסר מהרשות השנייה, כי "בהמשך לתהליך המליצה ועדת הרדיו כאמור על יציאה למכרז חדש והמלצתה תובא בפני מועצת הרשות השנייה בישיבתה הקרובה. מועצת הרשות השניה תוסיף לדאוג לאינטרס הציבורי ולאפשר למכלול הקולות בחברה הישראלית למצוא ביטוי במסגרת שידורי הטלוויזיה המסחרית והרדיו האזורי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם

ג'רום פאואל, נגיד הבנק הפדרלי. נותרה חצי נקודת אחוז נוספת עד לרף הריבית שהבנק מתכוון להגיע אליו

עוד מאמץ אחד קטן: הבנק הפדרלי עומד לשחרר את החבל. כך זה ישפיע עלינו