"ביטלו את חוק הספרים ועכשיו זה - בסוף יישארו פה מו"לים בודדים והמחירים יקפצו לשמיים"

רשות ההגבלים אישרה למודן לרכוש את כתר בטענה שהבעלות של מו"לים ברשתות ספרים תורמת לתחרות ולהוזלת מחירים ■ בכיר בענף הספרים: "בכל העולם הוצאות הספרים מתאגדות כי קשה מאוד להחזיק הוצאה ספרים בימינו"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צומת ספרים
צילום: אייל טואג
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

עוד ריכוזיות בענף הספרים? רשות הגבלים עסקיים הודיעה היום (א') על אישור המיזוג בין הוצאות לאור כתר ומודן ללא תנאים מגבילים, ומסרה כי האישור התקבל לאחר שבדיקת הרשות העלתה כי המיזוג אינו פוגע בתחרות.

כבר כיום ענף הספרים ריכוזי כאשר צומת ספרים וסטימצקי שולטות בלמעלה מ-80% מהמכירות ובמקטע המו"לים - כנרת זמורה, ביתן ומודן מחזיקות בשני שליש מצומת ספרים וידיעות ספרים על ההוצאות הנלוות לה מחזיקה ב-15% מסטימצקי. מכיוון שהמיזוג אושר ללא תנאים מגבילים מודן תוכל להמשיך להחזיק שליש מרשת צומת ספרים. כתר, שיוצגה מול רשות ההגבלים על ידי עוה"ד יוסי לוי ואסף שובינסקי, כוללת גם את ההוצאות הנלוות "הקיבוץ המאוחד", אופוס, מטר ועוד.

המסקנה העיקרית של הרשות היתה כי "בסופו של יום האחזקות של המו"לים הגדולים ברשתות של חנויות הספרים היא אחד מהכלים שמסייעים להם להפיץ כמויות גדולות של ספרים במחירים נמוכים יחסית, דבר שמסייע לתחרות בתחום". רשות ההגבלים טוענת שלמרות שיש רק שתי רשתות השולטות בשוק, ישנה תחרות ערה ביניהן דווקא בשל קיומה של הבעלות האנכית (המו"לים מודן וכנרת זמורה ביתן מחזיקים בשני שליש מצומת ספרים) ולכן "האינטרס של המו"ל – לאחר שכבר השקיע בהוצאה לאור של הספר - הוא להפיץ את ספריו בכמויות משמעותיות יותר, דבר המוביל להורדה של מחירי הספרים ביחס למחירים אותם קמעונאי ללא בעלות של מו"לים היה מוכר".

אולם לא כולם מסכימים עם עמדת הרשות. "כתר תקבל עכשיו העדפה בתצוגה בצומת ספרים. ביטלו את חוק הספרים ועכשיו זה - בסוף יישארו פה מו"לים בודדים והמחירים יקפצו לשמיים", אומרת רחלי אידלמן, יו"ר התאחדות הוצאות הספרים ומו"ל הוצאת שוקן.

עודד מודןצילום: אריק סולטן

מנגד, בכיר בענף הספרים טוען ש"בכל העולם הוצאות הספרים מתאגדות כי קשה מאוד להחזיק הוצאת ספרים בימינו. יש תקורות עצומות בתרגום, הרבה ספרים שיוצאים לאור לא מצליחים בסופו של יום ובאופן כללי מוכרים פחות ספרים מבעבר. צריך לזכור שלפי חוק מודן וכתר לא יוכלו להחזיק יותר מ 22.5% משטח המדף בצומת ספרים ו-45% ביחד עם כנרת זמורה ביתן, כך שאם כבר שטח המדף של מודן בצומת ספרים רק מצטמצם".

מודן הוצאה לאור, בבעלות עודד מודן ובניהולה של רוני מודן, רכשה בחודש מארס את עסקי ההוצאה לאור של חברת כתר הוצאה לאור, שבשליטת ארלדן הירושלמית של משפחת רשף בתמורה ל-26.5 מיליון שקל.

בחודש ספטמבר ייכנס לתוקף ביטול חוק הספרים והרשתות יוכלו להציע מבצעים על ספרים חדשים. במקביל, הוגשה הצעת חוק לאיסור בעלויות צולבות בחנויות ספרים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט