"ביטלו את חוק הספרים ועכשיו זה - בסוף יישארו פה מו"לים בודדים והמחירים יקפצו לשמיים"

רשות ההגבלים אישרה למודן לרכוש את כתר בטענה שהבעלות של מו"לים ברשתות ספרים תורמת לתחרות ולהוזלת מחירים ■ בכיר בענף הספרים: "בכל העולם הוצאות הספרים מתאגדות כי קשה מאוד להחזיק הוצאה ספרים בימינו"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
צומת ספרים
צילום: אייל טואג
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

עוד ריכוזיות בענף הספרים? רשות הגבלים עסקיים הודיעה היום (א') על אישור המיזוג בין הוצאות לאור כתר ומודן ללא תנאים מגבילים, ומסרה כי האישור התקבל לאחר שבדיקת הרשות העלתה כי המיזוג אינו פוגע בתחרות.

כבר כיום ענף הספרים ריכוזי כאשר צומת ספרים וסטימצקי שולטות בלמעלה מ-80% מהמכירות ובמקטע המו"לים - כנרת זמורה, ביתן ומודן מחזיקות בשני שליש מצומת ספרים וידיעות ספרים על ההוצאות הנלוות לה מחזיקה ב-15% מסטימצקי. מכיוון שהמיזוג אושר ללא תנאים מגבילים מודן תוכל להמשיך להחזיק שליש מרשת צומת ספרים. כתר, שיוצגה מול רשות ההגבלים על ידי עוה"ד יוסי לוי ואסף שובינסקי, כוללת גם את ההוצאות הנלוות "הקיבוץ המאוחד", אופוס, מטר ועוד.

המסקנה העיקרית של הרשות היתה כי "בסופו של יום האחזקות של המו"לים הגדולים ברשתות של חנויות הספרים היא אחד מהכלים שמסייעים להם להפיץ כמויות גדולות של ספרים במחירים נמוכים יחסית, דבר שמסייע לתחרות בתחום". רשות ההגבלים טוענת שלמרות שיש רק שתי רשתות השולטות בשוק, ישנה תחרות ערה ביניהן דווקא בשל קיומה של הבעלות האנכית (המו"לים מודן וכנרת זמורה ביתן מחזיקים בשני שליש מצומת ספרים) ולכן "האינטרס של המו"ל – לאחר שכבר השקיע בהוצאה לאור של הספר - הוא להפיץ את ספריו בכמויות משמעותיות יותר, דבר המוביל להורדה של מחירי הספרים ביחס למחירים אותם קמעונאי ללא בעלות של מו"לים היה מוכר".

אולם לא כולם מסכימים עם עמדת הרשות. "כתר תקבל עכשיו העדפה בתצוגה בצומת ספרים. ביטלו את חוק הספרים ועכשיו זה - בסוף יישארו פה מו"לים בודדים והמחירים יקפצו לשמיים", אומרת רחלי אידלמן, יו"ר התאחדות הוצאות הספרים ומו"ל הוצאת שוקן.

עודד מודןצילום: אריק סולטן

מנגד, בכיר בענף הספרים טוען ש"בכל העולם הוצאות הספרים מתאגדות כי קשה מאוד להחזיק הוצאת ספרים בימינו. יש תקורות עצומות בתרגום, הרבה ספרים שיוצאים לאור לא מצליחים בסופו של יום ובאופן כללי מוכרים פחות ספרים מבעבר. צריך לזכור שלפי חוק מודן וכתר לא יוכלו להחזיק יותר מ 22.5% משטח המדף בצומת ספרים ו-45% ביחד עם כנרת זמורה ביתן, כך שאם כבר שטח המדף של מודן בצומת ספרים רק מצטמצם".

מודן הוצאה לאור, בבעלות עודד מודן ובניהולה של רוני מודן, רכשה בחודש מארס את עסקי ההוצאה לאור של חברת כתר הוצאה לאור, שבשליטת ארלדן הירושלמית של משפחת רשף בתמורה ל-26.5 מיליון שקל.

בחודש ספטמבר ייכנס לתוקף ביטול חוק הספרים והרשתות יוכלו להציע מבצעים על ספרים חדשים. במקביל, הוגשה הצעת חוק לאיסור בעלויות צולבות בחנויות ספרים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?