פרשת הקורנפלס המזוהם |

מנכ"לית יוניליוור: "חרב עליי עולמי; לא מבטיחה שלא קרו אירועים כאלה בעבר"

דיון סוער בוועדה לביקורת המדינה ■ הח"כים נגד יוניליוור ומשרד הבריאות: "הפעם זה נגמר טוב, אבל איך זה ייגמר בפעם הבאה?"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ענת גבריאלי, מנכ"לית יוניליוור
ענת גבריאלי, מנכ"לית יוניליוורצילום: אוליבייה פיטוסי
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

כשברקע ההודעה מהיום (ה') על סלמונלה בסלטי שמיר ובמותגים פרטיים של הרשתות, קיימה היום הוועדה לביקורת המדינה בכנסת דיון סוער בעקבות פרשת הסלמונלה בקורנפלקס של יוניליוור.

"חרב עליי עולמי. זה הדבר הכי גרוע שקרה לי. אני לא יודעת איך הצלחתי לעבור את הנסיעה של שעה בפקקים לעבודה באותו בוקר", אמרה מנכ"לית יוניליוור, ענת גבריאל, על הבוקר שבו גילתה לדבריה לראשונה שמוצרים מקו הייצור המזוהם בסלמונלה.

גבריאל לא פסלה את האפשרות שמוצרים מזוהמים יצאו לבתי לקוחות כבר בעבר מבלי שהם ידעו על זה. בתשובה לשאלה האם ייתכן שאירוע דומה התרחש בעבר אך החברה לא גילתה, ענתה גבריאל: "אני לא יכולה לדעת מה קרה בשנים האחרונות במחסן הזה (המחסן בו מוחזקת סחורה מוגמרת של יוניליוור וממנו יצאו המוצרים המזוהמים. עד"מ) אבל אני יודעת שזאת הדרך המקובלת לניהול מחסן".

ח"כ מיקי זוהר אמר: "הם (יוניליוור) גילו על זה בסוף יוני והדיווח למשרד הבריאות היה בסוף יולי ובזמן הזה המוצרים ישבו בהסגר מחשובי ומשטח אחד זלג בדרך החוצה. חודש שלם ישבו מוצרים עד שבכלל הגיע הסיפור הזה לציבור. אני לא יודע מה היה קורה אם התקשורת לא היתה מגלה על זה".

על השתלשלות העניינים אמרה גבריאל: "אנחנו במפעל לוקחים דגימה של כל מוצר שמיוצר ושולחים אותו לבדיקה מיקרוביאלית. המוצרים נארזים בשרינק ומדביקים על המשטח מדבקה בארבעה מקומות עם ברקוד שאומר שהוא חסום. רק אחרי שמנהלת בקרת איכות פותחת במחשב את הקוד שלו אפשר להוציא אותו ולקבל תעודת משלוח.

ב-29 ביוני מתקבלת תוצאת מעבדה שבייצור של 223 ביוני יש חשד לזיהום. באותו יום ולמחרת עשינו נקיונות ולקחנו דגימות מאסיביות מהקו והחלטנו להשמיד את כל המוצרים שיוצרו באותו שבוע (המוצרים הושמדו רק שלשום. עד"מ). לפי הנוהל, אנחנו לא מחוייבים לדווח למשרד הבריאות ואין תקדים של חברה בישראל או של יוניליוור בעולם של חברה שדיווחה לציבור על מוצר שנשאר במפעל. אנחנו עושים במפעל הזה 1,000 בדיקות סלמונלה בשנה וזה אירוע מאוד חריג".

ח"כ שמוליצילום: אוליבייה פיטוסי

ביוניליוור עדיין לא יודעים איך הגיעה הסלמונלה לקו הייצור. לדברי המנכ"לית, "אנחנו מעריכים שזה קרה או מגורם אנושי של מישהו שלא נקט בכללי ההגיינה או מגורם חיצוני".

גבריאל התייחסה גם לנושא ההתנהלות מול התקשורת ולכך שביוניליוור הסתירו את הזיהום למרות פנייה של אמצעי התקשורת: "קיבלנו ב-26 ביולי וב-27 ביולי פניות מהתקשורת כמעט חודש אחרי האירוע ושאלו אותנו על האירוע. אני חייבת לציין שההתנהלות שלנו היתה תחת ידיעה מוחלטת שאין סכנה של בריאות לציבור שידענו שכל המוצרים אצלנו בבית. חשבנו שלפרסם ריקול זה יצור סתם פאניקה. פנינו למשרד הבריאות כשהיתה פנייה של עיתונאים אלינו.

ב-4 באוגוסט קיבלנו טלפון של אותה גברת שאומרת לנו יש אצלי קופסא של התאריך. קיבלתי על זה דיווח ואמרתי למי שדיווח לי שזאת בטח טעות. כשלקחו את הקופסא וראו שזה באמת מאותו תאריך ייצור - חרב עליי עולמי". לדברי גבריאל, לאחר שנודע על כך לחברה, נמסרה מייד הודעה למשרד הבריאות: "שלחנו אנשים למפעל כדי להבין מה קרה שם. לקח להם כמה שעות לאתר את המשטח והם התקשרו ואמרו לנו: המשטח כאן ואז הם ראו שבתוך המשטח היו מוצרים אחרים שיוצרו שבועיים קודם. אז הבנו שהיתה כאן תקלה גדולה מאוד".

גבריאל נשאלה: "'אתם סומכים על המחשוב למרות שאין לכם שליטה בלוגיסיטיקר (המחסן החיצוני בו מוחזקת הסחורה המיוצרת במפעל יוניליוור ערד - עד"מ). אולי צריך לשנות את השיטה?".

גבריאל השיבה: "מערכות המחשוב שלנו הן מהמתקדמות ביותר ועובד מחסן לא יכול להוציא מוצר מהמפעל בלי אישור מחשובי שלנו. במבחן התוצאה אנחנו רואים שזה קרה. נצטרך לרענן את הנהלים ועכשיו אנחנו בודקים את המוצרים פיזית לפני יציאתם. אני לא מחפשת את הש"ג. בסופו של דבר האחריות כלפי הצרכן היא שלנו. אנחנו חברת מזון שמאכילה ילדים. חרב עליי עולמי כי אני אמרתי לציבור שהמוצרים שלנו בטוחים ואפשר לאכול אותם. בכל הפעמים שדיברתי, חשבתי שאני אומרת את האמת. ואם אנחנו כחברת מזון הצרכנים לא סומכים על זה שהמוצרים שלנו בטוחים - אנחנו יכולים לסגור וללכת הביתה".

ח"כ מירב בן ארי שאלה את גבריאל: "אז החזקתם במחסן במשך חודש מוצרים מיועדים לשיווק עם מוצרים מיועדים להשמדה?". גבריאל ענתה: "זה חלק מהתהליך שאנחנו בודקים עכשיו. אנחנו נעשה מה שצריך כדי שמקרה כזה לא יחזור. אני חייבת להגיד בשביל 200 העובדים בערד שצופים באירוע שיש לנו מפעל מדהים. אנחנו מייצרים בישראל ולא נסגור את המפעלים".

המשטחים הנגועים בסלמונלה במפעל יוניליוור בערדצילום: אליהו הרשקוביץ

לדברי גבריאל, כמעט כל 240 האריזות הגיעו לבתי צרכנים. מנכ"לית יוניליוור סיפרה כי "9 אנשים התקשרו להודיע שקנו את המוצרים וכולם אמרו שהם מרגישים טוב וכשהתקשרו 2-3 אנשים להגיד שהם לא מרגישים טוב - העבירו את המידע למשרד הבריאות".

"המיקוד שלנו עכשיו הוא להשיב את אמון הלקוחות שלנו וגם הפקת לקחים להבין מה אנחנו צריכים לעשות כדי שמקרים כאלה לא יישנו. מבחינתי, כמנכ"לית אני חושבת איך אני מחזירה את הספינה הזאת על כל 2,000 עובדיה למים שקטים".

ח"כ איציק שמולי שאל את גבריאל: "האם במקרה ונשנה את הנהלים ותהיה חובת דיווח בזמן אמת (למשרד הבריאות כשנודע על זיהום במפעל) זאת תהיה כזו קטסטרופה מבחינה לוגיסטית?'". גבריאל השיבה: "ביוניליוור מקרה כזה הוא נדיר, אז מבחינתי אין פה עניין של עודף רגולציה ואין לי בעיה שתהיה חובת דיווח למשרד הבריאות".

אלי גורדון ממשרד הבריאות נשאל מתי בפעם האחרונה משרד הבריאות ביצע ביקורת במפעל יוניליוור בערד ומסר, לאחר בירור, שהפעם הקודמת שבוצעה ביקורת של משרד הבריאות במפעל יומיליוור בערד לפני הפרשייה הנוכחית היתה רק לפני כמעט שנה - באוקטובר 2015.

בתשובה לשאלה למה הוחלט להסתפק בלקיחת הרשיון האיכותי GMP ממפעל יוניליוור בערד אך עדיין לאפשר לה לייצר, ענה גורדון שחברות עם סטנדרט בקרת איכות גבוה מתהדרת ברשיון איכותי GMP. לדבריו, יוניליוור צריכה כעת לעבור בדיקות יומיות. בדיון נשמעו טענות על כך שיוניליוור מימנה בעצמה משרד חקירות מטעמה ופירסמה את ממצאיו - במקום משרד הבריאות. גורדון אמר ש"זה בסדר" כיוון שיוניליוור צריכה למסור דין וחשבון למשרד הבריאות ולכן רצתה לבדוק את הדברים.

"הפעם זה נגמר טוב, אבל איך זה ייגמר בפעם הבאה?"

צוות הבדיקה של משרד הבריאות במפעל יוניליוור בערד צילום: אליהו הרשקוביץ

קודם לכן, חברי הכנסת הטיחו ביקורת קשה במנכ"לית יוניליוור, ענת גבריאל, שהגיעה לדיון. ח"כ מירב בן ארי (כולנו) פנתה לגבריאל ואמרה לה בקול רם: "עד היום לא שמעתי ממך דאגה אמיתית, לא שמעתי שאומרים לצרכנים 'בואו תעשו בדיקה על חשבוננו ונטפל בכם אם יש צורך'. איפה האחריות שלכם? הסתרתם כאן מידע מהותי מהציבור ואמון הציבור נפגע. ההתנצלות שלך כבר לא תעזור אבל תגידי עכשיו לציבור איך את לוקחת אחריות על מי שנפגע".

ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) האשים את מנכ"לית יוניליווור כי פעלה מתוך רצון להגדיל רווחים על חשבון הציבור: "במדיניות העסקית היום רוצים רווחים, לפעמים בכל מחיר. אני מגיע מחברה עסקית וכשאתה מנהל חברה והבעלים שלך יושב לך על הראש ורוצה לראות רווחים באקסל אז מביאים לו רווחים בכל מחיר. אבל אם זה מגיע על חשבון הילדים שלנו אנחנו צריכים להגיד 'עד כאן'.

"צריכה להיות ענישה אמיתית למען יראו וייראו. אחת המשימות שלנו זה להיאבק בתאוות הבצע של הרבה אנשים בגופים העסקיים ולהגיד להם 'אולי תאבדו קצת בשורת הרווח, אבל תזכו באמון הציבור'".

ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) התייחסה לאחריות משרד הבריאות: "נושא הדיון הוא הכשלון של משרד הבריאות בפיקוח על חברת מזון. החל מסוף יוני אנחנו שומעים על כתבים שפונים ושואלים שאלות, ורק באוגוסט משרד הבריאות התעורר. אנחנו צריכים לשאול איפה היה הרגולטור.

"שר הבריאות ליצמן אמר שהונו ושיקרו אותנו, ובסוף יצא דו"ח מרוכך של משרד הבריאות שלפיו הייתה רשלנות. גם העובדה שהוצא דו"ח מטעם יוניליוור, ולא מטעם משרד הבריאות, מעלה שאלות. הפעם זה נגמר טוב, אבל איך זה ייגמר בפעם הבאה ומה למדנו מהעניין הזה? אני מחזירה אותכם לפרשת רמדיה. אנחנו ב- 2016 וזה לא סביר בעיני".

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) אמר כי "על אף העובדה שאין שום ספק שההתנהלות של יוניליוור העמידה בסכנה את בריאות הציבור, אולי באופן בלתי נסלח, יש פה שותף למחדל - משרד הבריאות. למנכ"לית יוניליוור אמר שמולי: "בין אם שיקרתם או התרשלתם, יש פה כשל קולוסאלי בהגנה על הציבור, ומדיניות פיקוח שפשטה את הרגל. לא יכול להיות שהאירוע הזה מתגלגל ברובד הסמוי כבר כמה שבועות ובסוף משרד הבריאות מתיישר עם העמדה של יוניליוור".

גם במשרד מבקר המדינה לא חסכו ביקורת מיוניליוור: "ראינו שלמשרד הבריאות יש מערך בקרה ופיקוח רופף על קווי הייצור. אם היה מזהה את אותם מפעלים מחוללי סיכון, כפי שהצענו, הוא היה יכול לפקח על חברות כמו יוניליוור, שלהן הוא נתן תו איכות. מי מבטיח לי שמוצר פגוע של תנובה, אסם ויוניליוור לא יצא מבלי שמשרד הבריאות ידע על זה?".

אלי גורדון, מנהל שירות המזון במשרד הבריאות, אמר כי רק בסוף יולי הוא שמע על הנושא לראשונה מיוניליוור (אז פורסם הסיפור לראשונה באתר TheMarker): "ביום רביעי בערב לפני שבועיים קיבלנו דיווח ממנהלת אבטחת האיכות בחברה על גילוי של סלמונלה במוצרים. הם לא יצאו ולכן התקלה לא דווחה למשרד הבריאות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה