שרון שפורר בדרך לניצחון? אחד מגיוסי ההמונים המוצלחים בישראל - נגד תביעת השתקה

יוזמת ארגון העיתונאים, "גם אני שרון שפורר", נועדה להעניק הגנה לעיתונאית מול תביעת ההשתקה שמנהלת נגדה חברת אורבן, שהיתה בבעלותו של סוחר הנשים דוד דגמי ■ בין העיתונאים הרבים שהתייצבו לצד שפורר ניתן למנות את ענת סרגוסטי, אהוד יערי, דורון צברי, טל שניידר, איתי אנגל ורבים אחרים

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתי טוקר
נתי טוקר

היעד הושג: בתוך יממה וחצי יותר מ-3,000 עיתונאים, אנשי ציבור, פעילים חברתיים ואזרחים, חתמו על יוזמת ארגון העיתונאים והצטרפו למיזם "גם אני שרון שפורר", שנועד להעניק הגנה לעיתונאית מול תביעת ההשתקה שמנהלת נגדה חברת אורבן, שהיתה בבעלותו של סוחר הנשים דוד דגמי. זהו ככל הנראה אחד מפרויקטי גיוס ההמונים באינטרנט למטרה ערכית המשמעותיים והגדולים בישראל.

המצטרפים התחייבו כי במקרה שבו תחויב שפורר בתשלום, הם ישתתפו בתשלום של 560 שקל כל אחד. המשתתפים טרם שילמו בפועל אך התחייבו לעשות זאת ולהעניק לשפורר חומת הגנה אם החברה שהיתה בבעלות דגמי תנצח בתביעת ההשתקה.

הסכום המצרפי של התחייבות הציבור לשלם הוא 1.68 מיליון שקל, בהתאם לסכום התביעה. תביעת ההשתקה הוגשה על ידי חברת הנדל"ן אורבן (לשעבר מיזמים), שהיתה בבעלותו של העבריין המורשע שהיה סוחר נשים דודו דגמי, בעקבות כמה פוסטים שפירסמה בדף הפייסבוק שלה ובו כינתה את החברה "מפוקפקת" וקראה לציבור שלא לרכוש את שירותיה. כל אחד מהחותמים התחייב לסייע לשפורר ב-560 שקל כאשר יצטרפו 3,000 חותמים.

כל אחד מהחותמים הצהיר כי "אני לוקח על עצמי התחייבות כספית אפשרית זו מתוך רצוני לתמוך בחופש העיתונות בישראל, בזכות הציבור לדעת ומתוך כוונה להציב כוח ציבורי נגדי לאיום הנשקף לעיתונאים המבקשים לבקר בעלי הון, באמצעות תביעות השתקה כגון זו".

למעשה, עד השעה 11:30 היום (ה'), 48 שעות מאז החל המהלך, נאספו כבר 3,204 מצטרפים ומצטרפות. את המהלך יזמה ד"ר ענת באלינט, שאחראית בארגון העיתונאים על תחום חופש העיתונות וההכשרה המקצועית.

גם ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) הצטרף למיזם. רוזנטל עמד גם הוא מול תביעת דיבה סביב הסרט "שיטת השקשוקה" בתביעה שהגישה נגדו משפחת עופר, וגם אז יצאה לדרך יוזמה לתרומה תחת הסיסמה "גם אני מיקי".

שרון שפוררצילום: ליוי וינטר

מצטרפות נוספות הן ח"כ שלי יחימוביץ, ח"כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) ותמר זנדברג (מרצ). לצידם, כפי שדווח ב"הארץ", ראשי חוגים לתקשורת כמו ד"ר דניאל דור מאוניברסיטת תל אביב, ד"ר יובל דרור מהמכללה למינהל ופרופ' מוטי נייגר ממכללת נתניה.

בין העיתונאים הרבים שהתייצבו לצד שפורר ניתן למנות את ענת סרגוסטי, אהוד יערי, דורון צברי, דב אלפון, יגאל סרנה, בן כספית, טל שניידר, איתי אנגל, מיכה פרידמן, דרור גלוברמן, רחלי רוטנר ורבים אחרים, וכן את הסופרת נעה ידלין.

ד"ר ענת באלינט: "תביעות השתקה הפכו לתופעה רווחת מדי בשנים האחרונות, דרך למי שההון מצוי בידו להלך אימים על עיתונאים ולהשתיק ביקורת מול מי שמחזיקים בעוצמה כלכלית ומשפיעים על חיי כולנו בדרכים רבות.

"למרבה הצער, חוק לשון הרע בישראל הוא כזה המאפשר להשתמש בבתי המשפט ככלי למעשי בריונות במקום לעשיית צדק. אל מול הכוח הזה, שיש ביכולתו להפעיל לחץ על עיתונאים עצמאיים וגם על גופי תקשורת, ביקשנו להקים חומת הגנה ציבורית לשרון שפורר שיש בה משום סולידריות ויכולת לפורר את האיום הכספי שביקשה חברת הנדל"ן אורבן, שהעבריין דודו דגמי היה בעבר מבעליה, להטיל על העיתונאית.

"ההיענות ליוזמה עלתה על כל הציפיות שלנו, הן במהירות התגובה והן במספר המצטרפים שעולה כל הזמן. קשה להתעלם מכך שהפרשה מתרחשת בדיוק בזמן שבו יש איומים מפורשים על חופש הביטוי והעיתונות מצד הזירה הפוליטית ובעיקר מראש הממשלה, ולפיכך תביעות השתקה אינן האיום היחיד המוטל לפתחו של ארגון העיתונאים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"